Skoda Fabia S2000 ilk yarışını kazandı!

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Avusturyalı Red Bull takımı Dünya Ralli Şampiyonası içinde düzenlenen PWRC (Production World Rally Championship – Seri Üretim Otomobiller Dünya Ralli Şampiyonası) sezonunun ilk yarışı olan Norveç Rallisi’ni zaferle tamamladı.

Patrik Sandell / Emil Axelsson, Skoda Fabia S2000’in de ilk yarışları olan Norveç Rallisi’nde baştan sona önde giderek geçen sezon Avusturyalı BRR’nin aldığı şampiyonlukları koruyacaklarının ipuçlarını verdiler.

Sandell’in bu performansı iki zaferi de beraberinde getirdi: Sandell’in aldığı ikinciliklerden sonra PWRC’de ilk birinciliği ve Skoda Fabia S2000’in sezonun ikinci yarışında aldığı ilk birincilik. Skoda sezonun ilk yarışında, IRC (International Rally Challange – Kıtalararası Ralli Mücadelesi) takvimine geçen, Monte Carlo Rallisi’nde dördüncü olmuştu.

Sandell zafere giden yolda son gün sorunlarla da boğuştu. İki gün sonrasında son güne en yakın rakibinin yaklaşık iki dakika önünde başlayan İsveçli pilot 18. özel etapta spin atınca bir dakikaya yakın zaman kaybetti ve endişeli dakikalar yaşadı. Sandell spinden sonra yola dönmeyi başardı ve ralliyi de Norveçli pilot Eyvind Brynildsen’in 44.1 saniye önünde tamamlamayı başardı.

Takım şefi Raimund Baumschlager yarış sonunda şunları söyledi : "Son günde geçilen etaplarda yüksek hıza ulaşamayacağımızı biliyorduk. Vites oranları yüzünden bu sorunu yaşayacağımızı biliyorduk ancak rallinin geneline baktığımızda ayarlarımızın doğru olduğu görebiliyoruz. Orada da sorunlu olsaydık ilk iki gün de sıkıntı yaşamamız gerekirdi."

Sandell’in yarış boyunca gösterdiği performans da göz doldurdu. Yarışın ilk etabı olan özel seyirci etabında en iyi zamana imza atan İsveçli pilot ralli boyunca geçilen 23 özel etapta da temposunu hiç düşürmedi ve sekiz özel etapta en hızlı isim olurken, yedisinde de en iyi ikinci olmayı başardı.

Patrik Sandell PWRC’deki ilk zaferinden sonra oldukça mutluydu : "Unutamadığım anlar 2006 yılında JWRC’de kazandığım zafer vardı. Bugün de kariyerimin en güzel günlerinden birisi oldu. İlk PWRC zaferimi, ilk kez burada yarışan bir otomobille yeni kurulan bir takımla yaşıyor olmak da keyfimi arttırıyor. Takımın bütün bireylerine teşekkür ediyorum. Şu anda bulutların üzerindeyim."

Red Bull Ralli Takımı’nın katılacağı ikinci yarış 13-15 Mart’ta Güney Kıbrıs’ta düzenlenecek olan Dünya Ralli Şampiyonası’nın üçüncü yarışı olacak.

Norveç Rallisi PWRC klasmanı
1. Sandell/Axelsson (İsv)  Skoda Fabia S2000    3:49:43.6
2. Brynildsen/Giraudet (Nor/Fra) Mitsubishi EVO IX                44.1
3. Prokop/Tomanek (Çek)  Mitsubishi EVO IX          2:56.7

Bir Cevap Yazın