Travaglia ilk günü lider tamamladı.

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

Barum Zlin Rallisi’nin ilk gününde 154 kilometrelik 9 özel etap geçildi. İlk günü 77 ekip tamamlayabildi. Ancak ikinci gün bir çok ekip SupeRally ile devam edecek. İkinci güne başlayacak ekiplerin sayısı ise 89.
İlk gün içinde Simon Jean-Joseph ilk etapta yoldan çıktı ve 98.liğe kadar düştü, Jean-Joseph herşeyi yoluna koymaya başlamıştı ve 16.lığa çıkmıştı ancak son etapta takla atarak şampiyonluk hayallerini sona erdirmiş oldu. Kazadan sonra son etap iptal edildi, Fransız ekibin sağlık problemi bulunmuyor.
Rallinin sürpriz ise yerel pilot Martin Prokop oldu, Prokop Suzuki Ignis’i ile genel klasmanı zorluyor.
İlk gün sonunda Travaglia lider, Prokop ikinci ve Jan Kopecky üçüncü, sorunlarla boğuşan Basso da dördüncü sırada yer alıyor.

 

İlk günün ilk etabı Simon Jean-Joseph yoldan çıkarak 3 dakika 45 saniye kaybetti. Bu kaza ile Jean-Joseph’in ralliyi kazanma ümitleri de azalıyordu. Martin Prokop ilk etap sonrasında herkesi şaşırtarak ilk sıraya oturdu. Prokop : “Gerçekten çok kaygan ama biz maksimumda kullandık.” dedi. Jean-Joseph üçüncü etabı kazansa da Renato Travaglia zirveyi kaptıktan sonra gün sonuna kadar pozisyonunu korumayı başardı. “Araç çok iyi, fazla problem yaşamadık” diyen Travaglia’nın ardından gelen Prokop ve Basso ikincilik için çok çetin bir mücadeleye girdiler. Ancak Basso, Slusovice etabının ikinci geçilişinde şasi problemleri yaşayınca çok değerli saniyeleri kaybetti. üçüncülük için mücadele eden üç ekip 1.6 saniye içinde yer alıyorlar. İlk gün sonunda üçüncü sırada yer alan Kopecky “Yarın neler yapacağımızı göreceğiz, Basso’nun önünde kalabilmemiz için yağmur yağması gerekecek.” dedi.

İlk günün son etabında Simon Jean-Joseph’in ralliyi kazanma ve hatta Avrupa Ralli Şampiyonası’nı kazanma ümitleri tamamen sona erdi. Simon Jean-Joseph ilk etapta yaptığı kazadan sonra 98.liğe kadar inmişti, son etaba gelindiğinde Simon Jean-Joseph 16.lığa kadar çıkmıştı. Jean-Joseph’in kazasından sonra etap normal olarak geçildi. Yapılan sağlık kontrollerinden sonra iyi oldukları anlaşılan Simon Jean-Joseph ve Jack Boyere tüm hayallerine veda etmiş oldu. İlk gün sonunda Jan Votava, Michal Kosciuszko, Michal Sololow, Vojtech Stajf ve Jozef Beres ralliye veda ettiler.
Barum Zlin Rallisi’nin ikinci günü 110 kilometrelik 6 özel etap geçilerek tamamlanacak.

 


Barum Zlin Rallisi İlk Gün Sonu Genel Klasman
2 Travaglia Renato Renault Clio S1600
18 Prokop Martin Suzuki Ignis S1600
4 Kopecký Jan Mitsubishi Lancer EVO VII
3 Basso Giandomenico Fiat Punto S1600
14 Pech Viclav Mitsubishi Lancer EVO VIII
6 Arazim Viclav Mitsubishi Lancer EVO VIII
22 Cais Miroslav Mitsubishi Lancer EVO VII
11 Jandsk Miroslav Mitsubishi Lancer EVO VII
16 Trojan Karel Mitsubishi Lancer EVO VII
10 Cavigioli Marco Subaru Impreza Sti

Bir Cevap Yazın