Acropolis Etapları Yenilendi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Atina’da geçen üç yılın ardından, Acropolis Rallisi 80 kilometre batıya, yeni evi olan Loutraki’ye taşınıyor ve yarışın bu yeni görünüşü aslında birkaç klasik Acropolis etabını da içinde barındırıyor. Meşhur Korint Kanalı’nda Perşembe akşam verilecek startın ardından, ekipler Cuma günü Korint Körfezinin kuzeyinde bulunan Livadia ve Itea yakınlarındaki çok iyi bilinen etaplara doğru yol alacaklar. Bu yer aynı zamanda Cuma öğlen 15 dakikalık kısa bir servise ev sahipliği yapacak.
Cumartesi rotası ekipleri Peloponnes bölgesine götürüyor. 1980’lerin geleneksel Acropolis Rallisi bölgesinde tamamı yeni çıkarılmış etaplar yarışmacıları bekliyor. Yarışın son ayağı ve an kısa günü olan Pazar gününde ralli, 33 kilometrelik Aghii Theodori etabının iki geçişi için Loutraki’nin kuzey ve doğusunda yöneliyor.

Ralli, 371,02 kilometrelik 17 özel etabın ardından Loutraki’de sona eriyor. 2008 yılında yer alan etaplardan sadece bir tanesi bu yıla taşınmış durumda.

Citroen Total World Rally Team

Sezonun ikinci yarısının başladığını müjdeleyen Acropolis Rallisinde Citoren takımının asları Sebastien Loeb – Daniel Elena ikilisi, 2009 sezonunda yakaladıkları seriyi Yunanistan’da da devam ettirmek istiyorlar. İkili, sezonun ilk 6 yarışında 5 birincilik alarak WRC tarihini değiştirmişti. Takımın diğer ikilisi İspanyol Dani Sordo – Marc Marti de efsanevi Acropol Rallisi’ne podyum hedefiyle başlıyor.
#1 : Sebastien Loeb/Daniel Elena:”Şampiyona liderliğindeki 17 puan farkımız bizi bu avantajı kontrol etmeye teşvik etse de, ben etaplara kazanmak için çıkacağım. Sardunya’da gördüğümüz gibi, hiçbirşey önünüze sunulmuyor, ve bu işi hafife almanın bedelini asla ödeyemeyiz. Oldukça zor geçecek bir ralli bekliyorum, özellikle rakiplerimizin burada hızlı gitme alışkanlıklarını göz önüne alırsak, zor bir hafta sonu olacak.”
#2 : Daniel Sordo/Marc Marti: “Çok ilginç bir yarış olacak çünkü fazla sayıda yeni etap var. Acropolis benim çok sevdiğim bir ralli ve başa koşabileceğime inanıyorum. Geçen sene şansımız yaver gitmedi ama oldukça rekabetçiydik. Burada tutarlı olup aracımıza iyi bakarak elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz.”

BP Ford Abu Dhabi World Rally Team

Ford Dünya Ralli Takımı sezonun en zor yarışı için Yunanistan’da bulunuyor. İtalya’daki son yarışta elde edilen birinci ve ikincilik ile burada sahip oldukları ulaşılması zor rekoru ilerletmenin motivasyonuyla ekip etaplarda olacak.
#3 : Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen:  “Çok sayıda yeni etap var ve bu neredeyse tamamen yeni bir ralliye adapte olmaka aynı zorlukta. Yeni rallilerde başarılı oluyor görünüyorum ve umarım bu burada da doğru çıkar. Acropolis Rallisi gerçekten çok zorlu bir yarış ve sezonda pilotun aracını korumayı düşünmesini gerektiren tek ralli. Yine de baştan sona çok hızlı, ancak nerede fren yaptığıma çok dikkat etmem ve lastikleri korumayı aklımdan çıkarmamam gerekir.”
#4 : Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila: “Sardunya’da kazandıktan sonra Yunanistan’da da yeni bir zafer için savaşacağım. Ancak en önemlisi ful atak yerine daha sakin bir başlangıç yapmak ve diğerlerinin temposunu izlemek. En akıllıcası bu olacak. Bir de start pozisyonumdaki avantajı gözlemek ilginç olacak. Cuma günü avantajlı bir yerde start alıyorum ancak antrenmanlarda görene kadar cumartesi günü etaplarında ne kadar toprak olduğunu bilemeyeceğim.”

Ralli İstatistikleri

Haziran 12-14, sezonun yedinci yarışı

Etaplar : Toprak
Ralli Merkezi : Loutraki

İtalya ve Yunanistan için bir şanzıman, bir set diferansiyel ve bir turbo yedeğine izin veriliyor ve direksiyon kutusu ve alt şasi İtalya öncesi mühürlenmişti.

Her ekip en fazla 36 adet Pirelli Scorpion lastik kullanabilir. Sadece 6 adet fazladan lastiğe Shakedown için izin var. Ekipler araçlarında 2 adet yedek lastik taşıyabilir ancak lastik dişlerini keserek açmak yasak.

Yarışın toplam uzunluğu 1263,2 Km. 9 farklı karakterde 17 özel etabın toplam uzunluğu ise 347,12 Km.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: