Almanya’da Citroen kazandı.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Almanya Rallisi’nin üçüncü gününe 44 ekip katıldı, bunlarda 12’si SupeRally kuralı ile yarışa yeniden katıldılar. üçüncü günde 90 kilometrelik altı özel etap geçildi. Beş etap Saarland civarındaki çiftlik arazilerinde geçerken son etap St.Wendel’deki özel seyirci etabıydı.

Sebastien Loeb (Citroen) Almanya’da peş peşe dördüncü kez kazanırken bu sezondaki sekizinci zaferini kazandı. Loeb pilotlar şampiyonasında en yakın rakibine 32 puan fark atarken, Citroen de ilk ikide bitirerek markalar şampiyonasında yeniden zirveye çıktı. Almanya Rallisi’ni üç ve dördüncü sıralarda bitiren Peugeot pilotları Grönholm ve Martin de sorunsuz bir şekilde alabilecekleri en yüksek puanları aldılar. Son günün en heyecanlı çekişmesini yaşayan Galli ve Kresta’nın ardından, gerilere düştükten sonra yeniden toparlanan Petter Solberg ise yedincilikte yer aldı. Stephana Sarrazin ise son üç etabı kırılan sağ ön şaft mili geçmesine rağmen takımına puan kazandırarak sekizincilikte yer almayı başardı. Almanya Rallisi’nde kalan son Skoda pilotu Jan Kopecky de üçüncü etapta arka sol lastiğini kaybederek dokuzunculuğunu da kaybetti.


Citroen
Almanya Rallisi’nde ilk iki sırada yer alma başarısını gösteren Citroen ekibinin pilotları Loeb ve Duval WRC kategorisinde zirvede yer alırken, JWRC kategorisinde de Dani Sordo ve Kris Meeke de Citroen C2’lerini ilk iki sıraya yerleştirerek başarılması zor bir işi gerçekleştirdiler. Loeb ve Duval ilk iki gün boyunca tüm özel etapların en iyi zamanlarını elde ettiler. Kariyerinin 18. zaferini kazanan Loeb pilotlar şampiyonasında en yakın rakibi Marcus Grönholm’e 32 puan fark atmış oldu. Citroen pilotlarının aldığı puanlar markalar şampiyonasında Citroen’i yeniden zirveye taşıdı.

Sebastien Loeb / Daniel Elena : “Herkes biliyor ki Almanya Rallisi bundan sonra benim kendi evimdeki yarış olacak. çocukluk arkadaşlarımın da gelip izlediği bu ralliyi tekrar kazanmayı çok istiyordum ve bunu başardım. François ile beraber ilk gün çok zorladık ve ralliyi önde giderek kontrol ettik. Fazla eğlenceli değildi ancak takımımız için en iyisini gerçekleştirdik. Sezonun geri kalanı için daha da güvendeyiz.”

François Duval / Sven Smeets : “Bizim için ve Citroen için çok mükemmel bir haftasonu oldu. Sven ile kazanabileceğimizi de düşündük ancak yerimizi sağlam tutup puanlar almamız önemliydi. Baskıdan uzak kaldık çünkü hata yapmaktan kaçındık. Loeb kadar hızlı gidebildiğimi göstermek benim için önemliydi, kendime güvenimi kazanmam ve ileride rahat olabilmek çok önemliydi.”

Subaru
Subaru’nun birinci pilotu Petter Solberg finiş takını yedinci sırada geçerek zorlu geçen üç günü nispeten iyi bir noktada bitirmiş oldu. İlk gün sonunda dördüncü sırada yer alan Solberg ikinci gün yaşadığı problemler ile 13.lüğe kadar düştü. En iyi konumda bitirebilmek için elinden geleni yapan Solberg son özel etabın en hızlısı olmayı başardı. Stephane Sarrazin temposunu iyi ayarla:da son etapları kırık şaftmili ile geçince sekizinciliğe indi. Chris Atkinson ise ilk asfalt rallisinde sorunsuz yarışarak genel klasmanda 11.likte yer aldı.

Petter Solberg / Phil Mills : “Stephane ile yedincilik için savaşmamaya karar vermiştik, ki o burayı çok istiyordu. Şanssız bir şekilde, milindeki arıza ile bu pozisyonu bana vermek zorunda kaldı. Genele bakarsak, bugün benim için daha iyiydi çünkü etaplar bana ve araca uygun şekilde dar ve virajlıydı. Zorlamaya devam ettik, yeni bir şeyler denedik ve bir kaç şey öğrendik. Galler’de dördüncü zaferimizi alabilmek için çok fazla çalışmamız gerekiyor.”

Stephane Sarrazin / Denis Giraudet : “Sonuç çok mükemmel olma:da olduğumuz yerden memnunuz. Driveshaft’daki arıza ile pozisyonumuzu kaybetmemiz çok kötü oldu. Biliyorum ki büyük pilotlar ile mücadele edebilirim artık, Petter ile aynı aracı kullanarak bir kaç etapta ondan iyi zaman yapmış olmak da çok güzeldi. Zorlarsam çok hızlı olabileceğimi biliyorum. Araç ile de uyum sağladım ve onun ile hızlı gidebileceğime inanıyorum. Korsika ve İspanya rallilerinde iyi sonuçlar alabilmek için mücadele edeceğiz.”

Chris Atkinson / Glen Macneall : “Daha önce hiç asfaltta sürmemiş olsam da Almanya Rallisi bu seneki en iyi rallilerimden birisi oldu. Haftasonu boyunca kendimi geliştirmeye devam ettim, bu çok cesaret verici. Cuma günü ilk etaplarda büyük pilotlara kilometrede 3 saniye veriyordum, son etaplara gelindiğinde bu fark 0.4 saniyeye kadar indi. Gelişimimden memnunum, hafta başında kendimize koyduğumuz tüm hedeflere ulaştık. Sezonun geri kalan asfalt rallilerinde kendimize daha iyi bir yer bulabiliriz.”

Ford
Almanya Rallisi’ni altıncı sırada bitiren Roman Kresta / Jan Mozny ikilisi kariyerlerinin en iyi derecesini elde etmiş oldular. çek ikili Gigi Galli ile girdikleri müthiş mücadele ile izleyenlere heyecanlı anlar yaşattılar. Son kilometrelere gelen kadar iyi giden Kresta, Galli tarafından geçildi ve altıncılığa düştü. Ford Focus WRC ile özel katılımcı statüsü ile yarışan Dani Sola ise son gün yoldan çıkarak sekiz dakika kaybetti ve ralliyi onikinci sırada bitirdi. Toni Gardemeister ise ikinci gün kaybettiği zamanları geri alamadı ve yarışı onyedinci sırada bitirdi.

Toni Gardemeister / Jakke Honkanen :”ümitlerimizinn kırıldığı bir hafta oldu. İyi zamanlar yapmamız fazla mümkün olmadı zaten elektrik problemleri de buna izin vermezdi. Son gün lastik ve süspansiyon ayarlarımızı geliştirmeye çalıştık ve işe yaradı. Bitişe iyi bir sonuç ile gelmek isterdim ancak bu mümkün olmadı.”

Daniel Sola / Xavier Amigo, Son günün ikinci etabında yoldan çıkan ve sekiz dakika kaybeden Sola olayı anlatıyor : “Sol viraja girerken araç yolun dışına kaydı. Düzeltmeye çalıştım ancak tarlaya doğru savrulduk. Nereye gittiğimiz göremiyorduk çünkü otlar çok uzundu, yola çıkmaya çalışırken hendeğe düştük. Tekrar yolu bulmamız uzun süre aldı. Aracı çıkarmaya çalışırken tekerler boşa dönmeye başladı. Kendime kızıyorum neden tarlaya daldım diye. Ralli başlamadan önce amacım daha sonraki ralliler için deneyim kazanmaktı. Bu açıdan bakarsak güzel bir hafta sonu oldu. Asfalt üzerinde nasıl gideceğimi, hızımı nasıl ayarlayacağımı artık daha iyi biliyorum ama bu kolay olmadı. Takım da benim ile beraber ayarları oturtmak için çok uğraştı.”

Roman Kresta / Jan Mozny : “Daha hızlı gidebilirdim ancak bu da fazla risk almak anlamına geliyordu. Hiç bitirememektense altıncı bitirmek daha iyi. Puan kazanmayı gerçekten istiyordum, bu benim ve Ford için önemliydi. Gigi Galli ile girdiğimiz mücadele izleyiciler için iyi idi ancak bizim için kolay değildi. İlk gün dördüncülüğe çıkmıştım ve kötü bir şey olmaz ise burada bitirebilirim diye düşünmüştüm. Ford Focus üç gün boyunca çok iyiydi tek hata benim yaptığım hataydı. Ralli öncesinde yaptığımız testler çok işimize yaradı.”

Peugeot
Marcus Grönholm ve Markko Martin, Almanya Rallisi’ni üçüncü ve dördüncü sırada bitirdiler. Bu sonuç ile Peugeot markalar şampiyonasında liderliği kaybetse de Citroen’in en yakın takipçisi olmaya devam ediyor. Pilotlar şampiyonasında ise Marcus Grönholm lider Sebastien Loeb’in en yakın takipçisi olurken, Markko Martin de üçüncü Petter Solberg ile olan farkı kapatıyor.

Marcus Grönholm / Timo Rautiainen : “üçüncülükten mutlu olmam lazım çünkü burada alabileceğimiz en iyi sonuç buydu. Kimse Citroen’ler ile mücadele edemezdi, onlar kendi aralarında yarıştılar. İyi yanından bakarsak aracımız çok dayanıklı ve geri kalan herkesten hızlıydık. Toprak etaplara dönmeyi bekliyorum çünkü orada daha iyiyiz.”

Markko Martin / Michael Park : “Herşeyin ortada olduğu bir ralli oldu. İlk gün lastiğimiz çıkınca zaman kaybetmiştik ama rallinin sonunda dördüncü oldum. Son günün sabahı Daniel Sola’nın beni geçmesi ile biraz heyecan yaşadım ancak sonra biz onu geçtik. Takımım ve benim için sağlam bir sonuç oldu, güzeldi.”

Skoda
çek Ralli Şampiyonu Jan Kopecky’nin son günün üçüncü etabında yoldan çıkarak ağaca çarpması ile Almanya Rallisi’ni hiç ir Skoda Fabia WRC tamamlayamamış oldu. Son günün ilk etabında en iyi sekizinci zamanı elde ettiler ve bir sonraki etapta da genel klasmanda dokuzunculuğa çıktılar ancak sonraki etapta kaza yaparak ralliye veda ettiler. Diğer Fabia pilotlarından Alex Bengue üçüncü etapta yoldan çıkarak, Ar:Schwarz da sekizinci etapta motor arızası ile ralliye veda etmişlerdi.

Jan Kopecky / Filip Schovanek : “Aracın ayarları çok iyiydi ve ben de kendime çok güveniyordum. Fazla zorlamıyorduk, kendi derecelerimizi geliştiriyorduk. Konsantrasyon eksikliğinden ya da Filip’i tam olarak anlayamadığımdan geç fren yaptım va ağaca çarptık. Rallideki ilk ve tek hatamdı ama bedeli ağır oldu.”

Mitsubishi
Gigi Galli kariyerinin en iyi derecesini elde ederek Almanya Rallisi’ni beşinci sırada yer aldı. Mitsubishi Lancer WRC ile ikinci kez çıktıkları asfalt rallide son gün içinde en iyi zamanlar elde ettiler. Harri Rovanpera ise onuncu sırada bitirerek Sanremo 2002 rallisinden sonra ilk kez bir asfalt ralliyi bitirmiş oldu.

Harri Rovanpera / Risto Pietilainen : “Bu rallideki tüm etaplar benim için çok yeniydi, sadece yol notlarını dinleyerek yolun üzerinde kalmaya çalıştım. Sorun yaşamadan bitişe geldiğim için mutuluyum. Bir kaç etapta el frenindeki bir problemden dolayı araç durdu ve zaman kaybettik ama sorun değil, bundan sonraki asfalt rallimiz daha iyi olacak.”

Gigi Galli / Guido d’Amore : “çok ilginç bir gün oldu. Buna inanamıyorum, hedefimiz iyi bir sonuç almaktı ancak fazla zorlamadan ve yoldan çıkmadan bunu yapmalıydık. Takımdaki herkes çok iyi çalıştı ve son güne başlarken kendime güvenim en üst noktadaydı. Son gün hata yapmadık ve bu da farkı ortaya çıkarttı. çok tuzaklı bir ralliydi ama kendim ve takımım için büyük bir adım attık. Bu rallide başardıklarıma inanamıyorum.”

Almanya Rallisi Genel Klasmanı

1 S Loeb/D Elena Citroen Xsara 3:27:13.2sn
2 F Duval/S Smeets Citroen Xsara 3:27:50.6sn
3 M Grönholm/T Rautiainen Peugeot 307 3:29:18.0sn
4 M Märtin/M Park Peugeot 307 3:31:22.6sn
5 G Galli/G D’Amore Mitsubishi Lancer 3:32:16.8sn
6 R Kresta/J Tománek Ford Focus RS 3:32:25.5sn
7 P Solberg/P Mills Subaru Impreza 3:35:01.3sn
8 S Sarrazin/D Giraudet Subaru Impreza 3:35:47.3sn
9 X Pons/C Del Barrio Citroen Xsara 3:36:22.4sn
10 H Rovanperä/R Pietilainen Mitsubishi Lancer 3:36:24.8sn

Almanya Rallisi sonrasında şampiyonlarda son durum:

Pilotlar Şampiyonası
1 Sebastien Loeb 93
2 Marcus Grönholm 61
3 Petter Solberg 55
4 Markko Martin 53
5 Toni Gardemeister 47
6 Harri Rovanpera 22
7 François Duval 16
8 Roman Kresta 13
9 Manfred Stohl 12
10 Carlos Sainz 11
11 Chris Atkinson 2
12 Stephane Sarrazin 1

 

Markalar Şampiyonası
1 Citroen Total 123
2 Marlboro Peugeot Total 117
3 BP Ford World Rally Team 72
4 Subaru World Rally Team 62
5 Mitsubishi Motor Sports 47
6 Skoda Motosports 8

Bir Cevap Yazın