Almanya’ya Citroen damgası

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Takım arkadaşları Sebastien Loeb ve François Duval ilk günün altı etabı paylaşarak en iyi zamanları gerçekleştirdiler. Duval ve Loeb zirvede yer kapmaca oynarken Grönholm üçüncülükte yalnız bir gün geçirdi. Fin pilot günü Citroen’lerin 1:11.5 saniye gerisinden giderken dördüncü Petter Solberg’den daha da açık ara önde bitirdi. Markko Martin gün içinde dördüncü giderken üçüncü özel etap içinde duvara çarparak sağ arka tekerleğini kaybederek yerini Petter Solberg’e bıraktı. Stephane Sarrazin de altıncı sırada giderken üçüncü etap içinde el freninde problem yaşadı ve günün son etabında da hendeğe düşerek iki dakikaya yakın zaman kaybetti. Subaru’nun üçüncü pilotu Chris Atkinson gün boyunca turbo problemi yüzünden çok fazla zaman kaybetti. İlk gün sonunda yarış dışı kalan tek pilot ise üçünü etapta kaza yapan Skoda Fabia WRC05 pilotu Alex Bengue oldu.

Almanya Rallisi’nin ikinci gününde en uzun ve en zorlu etaplar geçilecek. Etapların çoğu Baumholder’deki askeri üs içinde ve etrafında bulunuyor. Zemin şartları çok farklı özelliklerdeki etaplarda geniş, uzun ve hızlı bölümlerin yanısıra bozuk zeminler ve kaygan noktalar da bulunuyor. 48 kilometrelik etap içinde zemin özellikleri yaklaşık 100 kere değişiyor. Baumholder üssündeki etaplar iki kez geçilecek tıpkı St.Wendel caddelerindeki etaplar gibi. Yedi özel etapta toplam 145.94 km. geçecek olan ekipler saat 07:00’da başlayacakları rallinin ikinci gününe 20:01’de son verecekler.

Citroen – Sebastien Loeb / Daniel Elena : “Gerçekte çok mükemmel bir gündü. çok güzel bir mücadele oldu ve ilk iki sırada Citroen var. François’in zamanlarına şaşırmadım. Geçen sene de burada benim en büyük rakibimdi, dördüncü etapta debriyaj problemi yaşamasa daha da yakın zamanlar gerçekleştirirdik. Diğer taraftan diğerleri ile aradaki farkı bu kadar açılmasına şaşırdım. Teknik ekibimiz ve Michelin’e teşekkür ediyoruz.”

Citroen – François Duval / Sven Smeets : “Kendi doğal tempomu buldum. çok mutluyum. Dördüncü etap başında debriyaj problemi ile aracı çalıştıramasak ve etap içindeki bir virajda da aynı problemi yaşasak da güzel bir gün oldu. Bize sekiz saniyeye maloldu. Sebastien ve ben geçen sene de burada mücadele etmiştik. Ancak bu sene aynı takımdayız. İkinci gün etapları askeri bölge içinde ve çok farklı. Rakiplerimizin bizi yakalamaması için tempomuzu devam ettirmeliyiz. Citroen’e mümkün olan en fazla puanı kazandırmalıyız.”

Peugeot – Marcus Grönholm / Timo Rautiainen : “Elimizden geleni yapıyoruz, Citroen’ler kendi arasında yarışıyorlar. Normal şartlar altında üçüncü bitirmek iyi bir sonuç olacak ancak ne olacağını bilemezsiniz. Onların temposu hakkında bir şey söylemeyeceğim ancak ralli şimdiden bitmiş sayılabilir. Ama yine de zorlayarak neler yapabileceğimizi göreceğiz. Şimdiye kadar elimizden gelenin en iyisini gerçekleştiriyoruz.”

Subaru – Petter Solberg / Phil Mills : “Gün boyunca fazla problem yaşamadık, çok düzgün kullanıyorum. Araç da çok güzel, ayarları düzgün gerçekleştiriyoruz. İkinci gün için fazla ayar değişikliği yapmayı planlamıyoruz. Daha iyi bi konumda olmayışımız beni şaşırttı ama gerçekten çok zorluyoruz.”

5. – Ford – Toni Gardemeister / Jakke Honkanen : “İlk etabın yirminci kilometresindeydik. üzüm bahçelerinin olduğu bölümde tepe üstü sol virajda kaydık. Uzun bir süre kaydık, üzümlerin cama vurduklarını görebiliyordum. Durduğumuzda silecekleri çalıştırdım. üzümlerden yolun nerede olduğunu göremiyordum onun için geri döndük ve bir şekilde yola çıktık. Sol ön ve sağ arka lastiklerimi yere döşenmiş tellere takıp patlattık. Sanırım o üzümlük benim oldu; üzümler çok güzeldi ve beyazdı.”

Ford – Roman Kresta / Jan Mozny : “Fazla risk almazsam da ilk etapta bir kaç noktadaki çamurlar yüzünden korkulu anlar yaşadık. İkinci etapta kenara çarptık ancak sorun yaşamadık. üçüncü etapta da epeyce süre Manfred Stohl’ü takip ettim. Yolda bir çok insan vardı, Manfred de o kadar yakında olduğumu bilmiyordu. Temiz bir etap geçemedim halbuki etaplar da tam lastiklerim ile uyuşuyordu.” Kresta öğleden sonra etaplarında da sorunlar ile boğuştu. “Uzun sol-sağ virajlara girerken çok fazla hızlıydım. Spin attık ve saman balyalarına sağdan çarptık. Şanssızdım ancak yine de bu sorunları yaşamasam dördüncü olabilirdim.”

Peugeot – Markko Martin / Michael Park : “Sabah bu kadar çok zaman kaybetmemiz çok kötüydü: bu kadar fazla kaymamız çok aptalcaydı. Tüm lastiğin tek parça halinde çıkması beni şaşırttı. Aslında üzüm bahçelerindeki etaplardan hoşlanmıştım. İkinci gün telafi etmek için zamanımız olacak. Baumholder etaplarından hoşlanmasam da atak yapacağız.”

Gigi Galli – Guido d’Amore : “Sabah çok dikkatli başladık, güzel bir tempo yakalamaya çalıştık, deneyimlerimize güveniyoruz. Gelecekte kullanabilmek için farklı ayarları denedik, lasitklerimiz biraz yumuşak kaldı. İkinci gün atak yapmak pek akıllıca gözükmüyor ve hata yapmak istemiyoruz. Daha hızlı mı gitmek önemli yoksa hissetiğiniz gibi gitmek mi bunu düşünmemeniz gerekiyor.”

Almanya Rallisi – İlk Gün Sonu Genel Klasman

 

1. S Loeb/D Elena Citroen Xsara 1sa 09dk 54.0
2. F Duval/S Smeets Citroen Xsara 1sa 10dk 05.7
3. M Grönholm/T Rautiainen Peugeot 307 1sa 11dk 05.5
4. P Solberg/P Mills Subaru Impreza 1sa 12dk 19.1
5. T Gardemeister/J Honkanen Ford Focus RS 1sa 12dk 25.0
6. R Kresta/J Tomanek Ford Focus RS 1sa 12dk 31.2
7. M Martin/M Park Peugeot 307 1sa 12dk 38.5
8. G Galli/G D’Amore Mitsubishi Lancer 1sa 12dk 45.5

Bir Cevap Yazın