Araç yeni, pilotlar yeni ama hedef aynı: Şampiyonluk!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Sait Kuş

Red Bull Ralli Takımı için şampiyonluğu koruma serüveni Norveç’te başlıyor.  BRR Takımı 2009 yılındaki şampiyonluk umutlarını sezonun ilk yarışına Skoda Fabia S2000 ile girecek olan İsveçli Patrik Sandell/Emil Axelsson ikilisine bağladı.

Seri Üretim Otomobiller Dünya Ralli Şampiyonası (Production Car – PWRC)  2009 sezonunu 12-15 Şubat tarihlerinde Norveç’te düzenlenecek Norveç Rallisi ile başlıyor.

Geçen senenin PWRC şampiyonu  Red Bull Takımı bu sezon tek araç ile takip edeceği şampiyonada tek hedef belirledi: Ünvanı Korumak!

Raimund Baumschlager’in BRR Takımı yine iş başında ancak geri kalan her şey değişti : İsveçli Patrik Sandell ile anlaşıldı ve kopilot olarak da Emil Axelsson görev alacak.

Patrik Sandell 26 yaşında, Östersund’da yaşıyor ve ralli ülkelerinden olan İsveç’te fazlası ile saygı gören bir pilot. Emil Axelsson 25 yaşında, Linköping’de yaşıyor ve ralliye başladığından beri Sandell’in kopilotu.

Sandell/Axelsson ikilisi 2008 sezonunu dört podyum finişi ile dördüncü sırada tamamlamıştı. 19 Pilotun kayıt yaptırdığı PWRC sezonunda Mitsubishi ile Prokop/Tomanek, Subaru ile Flodin/Bergsten, Subaru ile Mikkelsen/Floene ikilileri Skoda Fabia S2000 ile mücadeleye katılacak olan Sandell/Axelsson’un en dişli rakipleri olacaklar.

23 Özel etaptan oluşan Norveç Rallisi, BRR Takımı için de bir çok ilki barındırdığından takımın tüm üyeleri haftalardır bu ralli için hazırlanıyorlar.

Takım patronu Raimund Baumschlager ralli öncesi şunları söyledi : “Skoda bizim için yepyeni bir macera. Takım çok güzel bir iş çıkartıyor. Neler başardığımızı ancak önümüzdeki hafta sonu görebileceğiz.”

Norveç’teki hava şartları zorlu bir kar rallisi olacağını haber veriyor. Oslo, Hamar ve Lillehammer arasındaki etapların şu an bile kar ile kaplı olduğu, zeminde ince buz tabakalarının görüldüğü bildiriliyor. Hava şartları bu şekilde devam edeceğinden gerçek bir kar rallisine hazır olmak gerekiyor.

İsveç’te gerçekleştirilen ilk testler sonrasında Sandell yeni aracına alışmaya çalıştı. İsveç’te yılın pilotu seçilen Patrik Sandell testler sonrasında şunları söyledi : “Kesinlikle çok güzel bir hafta sonu olacak, bir çok bilinmezi olmasına rağmen. Yeni bir araç, yeni bir takım, yeni bir mücadele… ama hepimiz profesyoneliz ve bu şartlara kısa sürede uyum sağlacağız. Bu nedenle yarışa önde başlayıp, finiş çizgisini de ilk sırada geçmek istiyoruz.

Testler çok verimli geçti ,araç içinde oldukça rahattım. Mitsubishi’den Skoda’ya geçerken bazı değişiklikler yapmamız gerekecek. Çünkü turbo besleme olmadığı için bazı yerlerde eski gücümüzü yakalayamayabiliyoruz, bunun içinde sürüşümüzde bazı teknik değişiklikler yapmamız gerekecektir.”

Bir Cevap Yazın