Arai takıldı, Araujo zirvede rahatladı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Geçen senenin PWRC ( Seri Üretim Otomobiller Dünya Ralli Şampiyonası) Şampiyonu Armindo Araujo, Meksika Rallisi’nde Toshi Arai ile girdiği mücadele sonrasında 25 puanı almaya çok yakın.

Mitsubishi Evo IX ile mücadeleye katılan Araujo ikinci güne rakibi Arai’nin 5.4 saniye önünde başladı. Ancak Arai ikinci güne hızlı başladı ve ilk etapta elde ettiği zaman ile farkı tamamen kapattı. Aynı toplam zaman ile girdikleri günün ikinci özel etabında Araujo, 1.6 saniye farkla bitiş çizgisini geçerek çok az da olsa öne geçti. PWRC klasmanındaki mücadeleye yakışır bir yarış olurken Arai’nin şansı bir anda terse döndü ve Japon pilot garip sorunlar ile boğuşup epey zaman kaybetti.

Arai onikinci özel etaba giderken rutin bir şekilde kontrol yapan Teknik Kontrol ekibi tarafından durduruldu ve gerekli kontroller yapıldı. Sonrasında yola devam eden Arai ilk virajda yol dışına çıktı. Araçtan inen ve frenlerini kontrol eden Arai kızarmış disklerinin fren sistemini bloke ettiğini görünce şaştı kaldı.

Japon pilot onikinci özel etaba yetişip start alsa da normal etapta aldığı darbe ile hasar gören direksiyon sistemi nedeni ile zor anlar yaşadı. Daha sonra etap içinde lastik patlatınca durup değiştirmek zorunda kaldılar. Yaşadıkları bu aksilikler sonrasında Arai rakibi Araujo’nun 3 dakika 52 saniye gerisine düştü.

Araujo da bu yaşananlar karşısında kendini korumaya aldı ve temposunu düşürerek yerini koruma telaşına girdi. “Herşey yolunda, sadece aracımızı korumaya çalışıyoruz. Tek hedefimiz bu yarışı sorunsuz tamamlamak, şu anda hiç zorlamıyoruz hem de hiç!” diyerek korkusunu da özetlemiş oldu.

Öğle servisinde aracı tamir edilen Toshi Arai ise en iyi zamanlara imza atsa da farkı ancak 3 dakika 39.8 saniyeye çekebildi. “Bugün yaşadığımız sorunlara inanmak mümkün değil. Gerçekten o anda ne oldu hiç anlayamadım neyse ki günün geri kalanını sorunsuz geçirmeyi başardık. Ön tarafta bir şeyler oluyor, motorun gücü inanılmaz düşüyor, anlaşılmaz bir durum var ortada!” diyen Arai de yaşadıklarına bir anlam veremedi.

Mitsubishi Evo IX pilotı Miguel Angel Baldoni günü üçüncü sırada tamamladı. Arjantinli pilot son günde 4 dakika 14 saniye önündeki Arai ile 10 dakika 14 saniye arkasındaki Benito Guerra arasında sıkıntısız bir yarış çıkartacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: