Araujo, P-WRC şampiyonu

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Portekizli pilot Armindo Araujo’nun bu sezonki Seri Üretim Otomobiller Şampiyonluğu (P-WRC), rakibi Nasser Al Attiyah’ın FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) kararı ile Yunanistan Rallisi’nde son sırayı alması ile kesinleşti.

Araujo, Avustralya Rallisi ile puan farkını 11’e çıkartmıştı ancak FIA kararını açıklamadan şampiyonluğu kesinleşmemişti. Nasser Al Attiyah’ın  Yunanistan Rallisi’nde yarıştığı otomobili Subaru Impreza’nın krankmili’nin kurallara uygun olmadığını anlaşılmasından sonra takım yönetimi Komiserler Kurulu’ndan çıkan kararı FIA’ya götürmüştü.

FIA, Cuma akşamı yaptığı toplantı sonrasında ihraç kararını bozdu ancak Al Attiyah’ın yarışta son sırayı almasını uygun gördü.

Bu karar sonrasında Araujo’nun sezonun son yarışı öncesinde 11 puanlık farkı koruyor. Araujo bu sezon altı yarışa katılmış durumda ve son yarıştan puan alamayacak ancak zaten fark 11 puan olduğu için Al Attiyah’ın şansı kalmadı.

Şampiyon belli oldu ancak ikincilik mücadelesi halen devam ediyor. İkinciliğin en büyük adayları Al Attiyah, Martin Prokop, Patrik Sandell ve Eyvind Brynildsen son yarışta verecekleri mücadele sonrasında podyumun geri kalanını belirleyecekler.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun son yarışı 17-18 Ekim 2009 tarihleri arasında Galler’de düzenlenecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: