Arjantin de bitti, sıradaki gelsin

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

25. Arjantin Rallisi sonunda Sebastien Loeb bu sezon peş peşe altıncı zaferi kazanarak Didier Auriol’un 1992 sezonunda kırdığı bir sezonda en fazla ralli kazanan pilot rekoruna ortak oldu. Ancak Auriol rallileri peş peşe kazanmamıştı. Loeb son günü de rahatça geçerek Grönholm’ün 26.1 saniye önünde zirveye çıktı. Petter Solberg üçüncü olurken, Gardemeister, Rovanpera ve Martin ilk altıyı oluşturdu. François Duval geri döndüğü etaplarda yedinci sırada yer aldı. özel katılımcı Manfred Stohl Citroen Xsara’sı ile sekizinci olurken dokuzuncu sırada yer alan Chris Atkinson markalarda takımına bir puan kazandırdı.

Loeb : “Daha iyisini yapmak istiyoruz!”
Sebastien Loeb : “Kolay olmadı, siz sadece aradaki farklara bakıyorsunuz. Size şöyle söyleyeyim; son iki etap gerçekten çok zorladım. Bu da benim hata yapmama neden oldu, dün spin attım mesela. Bir kere daha Xsara’nın kusursuz güvenilirliğini ve takımım yine doğruyu yaptığını gördüm. Bu bizim yedinci zaferimiz olabilir ancak daha fazlası da gelecek. Daha iyisini yapmak istiyoruz.”

Grönholm : “Bu şartlar altında en iyi sonuç!”
Marcus Grönholm : “Bu ralli bizim için çok güzel geçti, ikincilik de iyi bir sonuç ancak Loeb’e daha yakın olabilirdik. 307 geniş ve hızlı etaplarda gayet iyi ancak dar ve virajlı bölümlerde iyi değildi, bu noktalarda çalışmalıyız. Lastik seçimlerimiz çoğu zaman iyi sonuç verdi. Bu şartlar altında elimizden gelenin en iyisini yaptığımıza inanıyorum.”

Solberg : “Finlandiya’da görüşelim”
Petter Solberg : “Bugün bir kaç değişiklik yaptık ve biraz işe yaradı. İyi bir sonuç oldu, yaptığımız hatalar aradaki farkı yarattı. Genelde mutluyum, çok zor bir haftaydı ve takım iyi iş çıkarttı. Finlandiya’da kazanmak için savaşacağım, Norveç’e yakın olduğu için çok fazla taraftarım olacak. çok çetin bir mücadele olacak ve geri geleceğime inanıyorum, problem yok!”


Roman Kresta – Ford Focus RS

Gardemeister : “Dördüncülük de güzel”
Toni Gardemeister : “çok zor bir gün oldu, aslında ralli de zordu. Sabah etapları buzlu idi, Rovanpera’yı ardımda tutabilmek için çok düzgün gitmem gerekiyordu. Yol şartları kurudan buzlu ve ıslak koşullara geçince işler daha da zorlaştı. En uzun etapta en iyi zamanı gerçekleştirdim ancak orada çok şanslıydık. Podyuma çıkmak isterdim ancak etaplar antremanlardaki gibi kuru olmadığı için zorlandım. Dördüncülük de güzel, bu Focus ile kazandığımız dokuzuncu ralli oldu, formumuz güzel.”

Duval : “Kötü günler geride kaldı.”
François Duval : “Bu kadar zor bir rallide finişe gelmek kendime güvenimi geri getirdi. Bitirmek benim için çok önemliydi. Kendime güvenimi kazanmam için geçirmem gereken bir dönemdi.O dönem bitti ve Sven ile beraber çalışmak iyiydi.”

öE18 El Condor – Copina (16.82 km)
Arjantin Rallisi’nin son gününün etapları Carlos Paz’ın batısındaki dağlarda yer alıyordu. 2122 metrelik rakımda yer alan etaplar kurak ve aya benzeyen yapısı ile kendine has özellikler taşıyordu. Şafaktan önce yerini alan izleyiciler en iyi noktalara yerleşmişlerdi. Kalabalığın güvenliğinin alınmasının gecikmesi nedeni ile ilk etap 20 dakika geç başladı. İşleri yoluna koymuş olan Loeb bu etapta da en iyi zamanı elde etti. Solberg, Galli, Rovanpera ve Grönholm üç saniye içinde yer alarak Loeb’i takip ettiler.

Loeb (Citroen) 13:45.5


Harri Rovanpera – Mitsubishi Lancer WRC

öE19 Mina Clavero – Guilo Cesare (24.45 km)
Arjantin Rallisi’nin bir çok etabı gibi yükseklerde yer alan etapların bir diğeri olan 19.etabı da 976 metreden başlayıp 2060 metrede sona eriyordu. Toni Gardemeister Focus RS ile en iyi zamanı elde etti. Bu rallide ilk kez en iyi zaman elde eden Gardemeister’in ardından Rovanpera ve Loeb geldi. Gigi Galli bir önceki etap iyi bir sonuç elde etmesine rağmen şanzıman arızası ile 33 saniye kaybetti. İlk günü de şanzıman arızası ile bitiremeyen ve SupeRally ile devam eden Galli için ralli bu sefer sona eriyordu.

Gardemeiser (Ford) 19:48.4


Armin Schwarz – Skoda Fabia WRC 05

öE20 El Condor – Copina 2 (16.82 km)
özel seyirci etabından önceki son gerçek etabı Subaru pilotu Solberg kazandı. Rovanpera ve Gardemeister onu izledi. İlk üç pilotun yeri değişmezken aralarındaki farklar da korundu. Dördüncülük mücadelesi ise hala devam ediyordu. Rovanpera 16 kilometrelik etapta farkı 8.3 saniye daha kapattı ancak geriye kalan iki kısa etapta farkın kapanması Gardemeister’in hatasına da bağlıydı.

Solberg (Subaru) 1:36.8


Markko Martin – Peugeot 307 WRC

öE21/öE22 Pro-Racing özel Seyirci (3.02 km)
Arjantin Rallisi 30.000 seyircinin önünde geçilen seyirci etabı ile son buldu. Televizyondan da canlı yayınlanan bu etapta ilk parkurda Rovanpera en iyi zamanı gerçekleştirirken Solberg ikinci parkurun en hızlısı oldu. Rovanpera ilk parkuru kazansa da Gardemeister ile olan farkı kapatamadı ve beşincilikte kaldı.

Rovanpera (Mitsubishi) 2:09.3 / Solberg (Subaru) 2:08.9


Chris Atkinson – Subaru Impreza WRC 05

25.Arjantin Rallisi Genel Klasmanı

1 LOEB / ELENA Citroën Xsara 3:55:36.4
2 GRöNHOLM / RAUTIAINEN Peugeot 307 WRC +26.1
3 SOLBERG / MILLS Subaru Impreza WRC 2005 +1:05.3
4 GARDEMEISTER / HONKANEN Ford Focus RS WRC 4 +2:38.0
5 ROVANPERÄ / PIETILÄINEN Mitsubishi Lancer WR05 +2:43.6
6 MÄRTIN / PARK Peugeot 307 WRC +4:22.2
7 DUVAL / SMEETS Citroën Xsara +5:29.1
8 STOHL / MINOR Citroen Xsara WRC 2004 +5:42.9
9 ATKINSON / MACNEALL Subaru Impreza WRC 2005 +5:59.2

Pilotlar Şampiyonası

S.Loeb 75
P.Solberg 48
M.Grönholm 45
T.Gardemeister 44
M.Märtin 42
H.Rovenperä 20
M.Stohl 12
C.Sainz 11
R.Kresta 10
H.Solberg 9
C.Atkinson 2

Markalar Şampiyonası

Citroën Total 96
Marlboro Peugeot Total 90
BP Ford World Rally Team 62
Subaru World Rally Team 54
Mitsubishi Motor Sports 41
Skoda Motorsport 8

Bir Cevap Yazın