Arjantin’de aynı tango

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Arjantin Rallisi’nde ikinci gün sonunda Sebastien Loeb (Citroen)’in liderliği devam etti. Petter Solberg ikinciliği Marcus Grönholm’e teslim ederken genel klasman için mücadele eden tüm ekipler servis alanına geldiler. Rallinin ikinci gününde Carlos Paz kentinin kuzey ve güneyinde yer alan 114 kilometrelik yedi özel etabın geçildi.Gece yağan yağmurdan sonra etaplar çamurlu ve kaygandı. Etapların ikinci geçilişinde durum iyice kötüleşti ve çamur daha da arttı. Hava sıcaklığı 3 ila 10 derece arasında değişiyor.

öE11 – Santa Rosa de Calamuchita – San Agustin 1 (21.41 km)
Etapların başlamasından iki saat kadar önce ekipler araçlarını kapalı parktan çıkartarak yağmurdan kayganlaşan etaplara hazırlamak için servise geldiler. Günün ilk dört etabı servis alanından 100 kilometre uzaklıkta Santa Rosa de Calamuchita kasabası etrafındaydı. Gece yağan yağmur sabaha karşı saat 5’e doğru dindi ve etaplar çamur yatağına çevirdi. Petter Solberg bu etabı Marcus Grönholm’ün 3 saniye önünde en iyi zaman yaparak bitirdi. Loeb ise 7 saniye geriden üçüncü oldu.
Solberg (Subaru) 13:04.3

öE12 Las Bajadas – Villa del Dique (16.35 km)
Rallinin en hızlı etaplarından birisi olan bu etap virajlı ve pilotların tekniklerini gösterebilecekleri bölümler ile başlayarak sonlara doğru son hızlarına çıktıkları değişken özelliklere sahipti. Grönholm, Loeb ve Solberg arasında paylaşılan en iyi zamanlara bu sefer Grönholm ulaştı. Fin pilot bu derece ile Solberg’e saniye daha yaklaştı. Solberg ise eldinden geldiği kadar Loeb’i baskı altında tutmaya çalışıyordu.
Grönholm (Peugeot) 8:41.0

öE13 Amboy – Santa Monica (20.29 km)
Glenn Macneall’in rallinin en hızlı etabı olarak belirttiği etapta araçların havalanmasını sağlayacak bir çok da tepecik buluyordu. Marcus Grönholm en iyi zamanı elde ederken Citroen ile yeniden yarışmaya başlayan Duval ikinci, Superally ile yarışan Gigi Galli ise üçüncü en iyi zamanı elde ettiler. Loeb ve Solberg onların peşinden gelirken iki pilot arasında 0.3 saniye fark oluştu. Solberg etap sonunda daha iyi bir derece yapabilecekken son beş kilometreye girdiğinde sol virajda aracını kaydırarak aracın sağ arkasına hasar verdirince geride kaldığını belirtti. Solberg ve Mills etap sonunda araçlarını tamir ederek yollarına devam ettiler.
Grönholm (Peugeot) 10:26.5

öE14 Santa Rosa de Calamuchita – San Agustin 2 (21.41 km)
Santa Rosa de Calamuchita – San Agustin etabının ikinci geçilişinde Marcus Grönholm ikinci günde üçüncü en iyi zamanını elde etti ve Petter Solberg’in önüne geçerek genel klasmanda ikinciliğe yükseldi. Chris Atkinson bu etapta viraj içinde aracını kaydırarak Impeza’nın arkasına zarar verdirdi, Atkinson arka amortisöre gelen bu zarar ile biraz daha yavaşladı. Ekipler bu etaptan sonra öğle servisi için 100 kilometre yol katederek Carlos Paz’a geldiler.
Grönholm (Peugeot) 12:59.0

öE15 Carlos Paz – Cabalango 2 (14.51 km)
üçüncü etap olarak geçilen bu etap ikinci geçilişinde bulutlu bir havada ve beş saat önce yağan yağmurun etkisi ile geçildi. Etap içi artık iyice kaygan ve çamurlu hale gelmişti. Servis alanından çıkan ekiplerden Loeb en iyi zamanı elde ederek zirvedeki yerini sağlamlaştırdı. Grönholm ve Galli onu takip ederken Solberg etabın finişine altı kilometre kala bir kayaya çarparak fren pabuçlarına zarar verince Loeb’in 12 saniye arkasında kaldı.
Loeb (Citroen) 9:56.4

öE16 Tanti – Cosquin (9.43 km)
Dokuz kilometrelik bu etap rallinin en kısa etabıydı. Yavaş ve virajlı başlayan etabın sonlarına doğru uzun düzlükler yer alıyor. Loeb bu etapta da en iyi zamanı gerçekleştirerek liderlikteki yerini sağlamlaştırdı. Loeb’ün ardından Rovanpera ve Gigi Galli geldi. Solberg etaptan önce zarar gören arka frenlerini iptal ederek sadece ön frenleri ile etabı tamamladı. Bu handikapa rağmen Solberg Loeb’in sadece 7 saniye gerisinde yer aldı.
Loeb (Citroen) 5:53.4

öE17 Valle Hermoso – Casa Grande (10.95 km)
Günün son etabı kısa etaplardan bir diğeri idi. Marcus Grönholm bu etapta en iyi zamanı elde ederek Loeb ile arasındaki farkı 1.1 saniye daha azalttı. Chris Atkinson en iyi üçüncü zamanı elde ederek rallideki en iyi zamanı gerçekleştirdi. Petter Solberg fren problemi ile boğuştuğu bu son etapta en iyi altıncı zamanı gerçekleştirdi, Solberg günü genel klasmanda üçüncü sırada bitirdi.
Loeb (Citroen) 5:54.4

Arjantin Rallisi 2.Gün Sonu Genel Klasman

1 LOEB / ELENA Citroën Xsara 3:03:45.9
2 GRöNHOLM / RAUTIAINEN Peugeot 307 WRC +26.6
3 SOLBERG / MILLS Subaru Impreza WRC 2005 +1:01.7
4 GARDEMEISTER / HONKANEN Ford Focus RS WRC 4 +2:46.2
5 ROVANPERÄ / PIETILÄINEN Mitsubishi Lancer WR05 +2:57.2
6 MÄRTIN / PARK Peugeot 307 WRC +3:48.5
7 DUVAL / SMEETS Citroën Xsara +4:38.7
8 STOHL / MINOR Citroen Xsara WRC 2004 +5:14.2
9 ATKINSON / MACNEALL Subaru Impreza WRC2005 +5:33.1

Bir Cevap Yazın