Arjantin’de Sordo ilk günü lider tamamladı.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın beşinci yarışı Arjantin Rallisi’nin ilk gününü Citroen pilotu Dani Sordo ilk sırada tamamladı. Sordo’nun 5.1 saniye gerisinde Ford pilotu Mikko Hirvonen yer alırken, sezonun ilk dört rallisini kazanan Citroen pilotu Sebastien Loeb ilk günü liderin 16.3 saniye gerisinde üçüncü sırada bitirdi.

Perşembe akşamı Cordoba Stadyumu’ndaki özel seyirci etabı ile başlayan Arjantin Rallisi’nin gerçek toprak etapları Cuma sabah başladı. İlk gün geçilen sekiz özel etabın ikisinde Loeb, ikisinde Sordo, ikisinde Latvala, birinde Petter Solberg ve birinde de Mikko Hirvonen en iyi zamanı gerçekleştirdiler.

Kendi imkanları ile kurduğu takım ile sezona devam eden Petter Solberg, Ford pilotu ağabeyi Henning Solberg’in 29 saniye, Ford’un takım pilotu Jari-Matti Latvala’nın ise 47.5 saniye önünde günü dördüncü sırada tamamlamayı başardı.

Sekiz özel etapta farklı pilotların en iyi zamanı çıkartması ile liderlik gün boyunca el değiştirdi. İkinci günün yedinci özel etabında Dani Sordo ve Mikko Hirvonen genel klasmanda aynı zaman ile liderliği bile paylaştılar. Sordo son etapta ikinci olsa da Hirvonen dördüncü olunca aradaki 5.1 saniyelik fark ile İspanyol pilot günü lider tamamladı.

Dani Sordo gün sonunda şunları söyledi : “Portekiz’de olduğu gibi yine zirvenin ortağı olmak güzel. Genel olarak çok iyi gittiğimiz söyleyebilirim ancak 4. ve 5. özel etaptaki hızlı bölümlerde fazla havalanınca zor anlar yaşadık. İkinci gün biraz daha zorlamayı düşünüyorum.”

Dört yarıştır zirveyi kimseye kaptırmayan Loeb’in dezavantajlı konumu nedeni ile heyecanın arttığı Arjantin Rallisi’nde Sordo’nun ensesinde nefesini hissettiren Ford pilotu Mikko Hirvonen ise hala tam hızda gitmediğini belirtiyordu : “Tüm gücümle atağa geçmedim, zemin biraz fazla kırıcı olduğundan aracımı korumaya da çalışıyorum. Özellikle bugün öğleden sonra etapları çok kırıcıydı. Yağmur da zeminin tozunu almıştı. Pilotların hiçbiri son bölümde ara zamanlara ulaşamadı, biz de elimizden geldiğince hızlı gitmeye çalıştık. Loeb’in arkasından start almak iyi olabilirdi ancak ikinci günde de yolu temizleme sorunu olmayacak. Çok güzel bir mücadele olacak.”

Tutkulu ralli seyircilerinin heyecanın dozunu arttırdığı Arjantin Rallisi’nde ikinci gün dokuz özel etap geçilecek. Sekiz özel etabı dağlarda tamamlayacak ekipler akşam saatlerinde Cordoba Stadyumu’ndaki özel seyirci etabını bir kez daha geçecekler. İlk geçilişinde tribünleri dolduran ralliseverler ikinci geçilişinde de Cordoba Stadyumu’na akın edecekler.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: