Citroen buz üstüne erken çıkıyor!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dani Sordo ve Kimi Raikkonen Citroen Takımı ile beraber sezonun ilk yarışına Arctic Lapland Rallisi ile çıkacaklar. 28-30 Ocak tarihlerinde düzenlenecek yarışa Citroen C4 WRC’ler ile katılacak ekipler 2010 Dünya Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı olan İsveç Rallisi’nden önce kar üzerinde son testlerini gerçek bir yarışta yapacaklar.

Bir çok kişi için Rovaniemi Noel Baba’nın evini temsil etse de ralli fanatikleri için Finlandiya Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışının ralli merkezi olmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi Arctic Lapland Rallisi soğuk kış şartlarında düzenleniyor. Yarış günlerinde güneş saat 10’da doğup 15 sularında da ufkun arkasına saklanıyor.

İsveç Rallisi’nden iki hafta önce düzenlenen Arctic Lapland Rallisi’nde Citroen Takımı’nın pilotları, teknikerleri ve mühendisleri ile gerçek bir yarışta son hazırlıklarını tamamlamış olacaklar. Dani Sordo ve Marc Marti için bu yarış sezon öncesinde verdikleri üç ay aradan sonra yeniden direksiyon başına geçecekleri ilk yarış olacak. “Ekim sonundan beri ilk kez yarışacağız, sezon için iyi bir hazırlık olacak. Şimdiye kadar sadece beş kez kar ve buz üzerinde yarıştım. İsveç Rallisi’nden önce böyle bir şans elde ettik, yarışı tamamlayıp deneyim kazanmak istiyoruz. Buz üzerinde gitmeyi seviyorum ancak hızlı pilotlara yetişebilmem için hızımı arttırmam lazım. Bu sezon takvimde bir tane kış yarışı var ben de buna olabildiğince hazır başlamak istiyorum.”

Kimi Raikkonen ise Citroen Takımı ile ilk resmi yarışında farklı bir zeminde yeni tecrübeler kazanacak. “Testlerde ve çalışmalarda C4’ü biraz daha fazla tanıma şansım oldu Bu ralli takımla olan ilişkilerimde ve aracı biraz daha fazla tanımam için çok büyük bir şans. Geçen sene bu yarışta start almıştım, parkur hakkında az-çok bilgim var, bunun da bana faydası olacağını düşünüyorum.”

Arctic Lapland Rallisi iki gün olarak düzenleniyor. İlk gün, 29 Ocak Cuma günü 12:00’da verilecek start ile başlayacak. Aynı gün 20:53’te kapalı parka girmeye başlayacak ekipler ikinci güne sabah 08:00’da başlayacaklar. Yarış Cumartesi günü 18:43’te sona erecek. Ekipler, 214 kilometrelik 12 özel etap geçecekler.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: