Citroen DS3 WRC’yi tanıttı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Yarıştığı bir çok yarışta podyuma çıkma başarısı gösteren, Dünya Ralli Şampiyonası’nda şampiyonluklar elde eden Citroen C4 WRC, Citroen Racing’deki tahtını Citroen DS3 WRC’ye teslim ediyor. 2010 Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Citroen Racing’in yeni yüzü Citroen DS3 WRC, FIA’nın (Uluslararası Otomobil Federasyonu) geliştirdiği yeni teknik düzenlemelere göre hazırlanarak 2011 DÜnya Ralli Şampiyonası’nda mücadele etmeye hazır hale getirildi.

C4 WRC’den daha kompakt bir yapıya sahip olan DS3 WRC standart DS3 araçların bantından çıksa da onun için geliştirilen soğutma kanalları ve aerodinamik parçalar aracın yüksek hızlarda yere tutunmasını daha da arttıracak. Kaputunun altındaki 300 beygir güç üreten 1.6 litrelik turbo motoru aracın yarışın başından sonuna kadar önde olmasını sağlayacak. Dört tekerden çekişi olan DS3 WRC sıralı altı vitesi ve ön-arka mekanik difransiyeli ile Citroen Racing’i rakiplerinin korkulu rüyası olarak tutmaya devam edecek.

DS3 WRC düşük maliyetlerde yarışabilmek için tasarlandı. Yeni FIA kuralları gittikçe artan maliyetlerin yarışmak isteyen pilotların önünden büyük bir engel olduğunu görmesi ile araçlarda kullanılan titanyum ve karbonfiber gibi yüksek maliyetli parçaların kullanımına da sınırlama getirdi. Ayrıca turbo parçalarının ve limit değişikliklerinin standarda bağlanması ile aracın ömrü boyunca geliştirmelerin mümkün olmasını sağladı. Ralli her zaman olduğu gibi yine yeni teknolojilerin deneneceği ve geliştirileceği bir alan olmaya devam edecek.

İsveç Rallisi’nin buzlu ve karlı etapları DS3 WRC’nin ilk resmi yarış etapları olacak. 2011 Dünya Ralli Şampiyonası için Citroen Racing adına Sebastien Loeb – Daniel Elena ve Sebastien Ogier – Julien Ingrassia ikilileri etaplarda DS3 WRC ile start alacaklar.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: