Citroen ve diğerleri…

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Almanya Rallisi’nin ilk gününe başlayan 57 ekipten 53’ü ikinci güne başlayabildi. İkinc gün 145.94 kilometrelik 7 özel etaptan oluşuyordu. Askeri bölgedeki ve halka açık bölgedeki etapların yanı sıra St.Wendel’deki özel seyirci etabı da izleyicilerin akınına uğradı.
Citroen takımının iki pilotu Loeb ve Duval ikinci günü de zirvede bitirdiler. Tüm özel etapların en iyi derecelerini paylaşan Citroen pilotlarından Loeb yedi, Duval ise iki özel etabı aldı. Marcus Grönholm ise ne ikinciliğe yetişme ihtimalini ne de dördüncü sırada yer alan takım arkadaşı Markko Martin’in kendisini yakalama ihtimalini düşünmeden ikinci günü üçüncü tamamladı. Markko Martin ise ikinci günün ilk etabından yoldan çıkarak temposunu kaybetti ancak çabuk toparladı. Gigi Galli (Mitsubishi) de öğleden sonra etaplarında attığı iki spinden sonra Ford Focus WRC pilotu Roman Kresta’nın 2.4 saniye ardında altıncı sırada tamamladı. Petter Solberg (Subaru) ise sekizinci etapta vites kutusunda problem yaşayınca tüm etabı üçüncü viteste geçmek zorunda kaldı ve dokuzunculuğa düştü. Takım pilotlarından günü bitiremeyen tek pilot Ardak Schwarz (Skoda) sekizinci etapta Fabia’sını çarparak radyatörüne zarar verdi.
Üçüncü gün etapları düzgün zeminli, düz yolların yer aldığı Saarland bölgesinde yer alıyor. Ancak bu etaplar yağışlı havalarda çok kaygan oluyorlar. Altı özel etabın geçileceği son günde ekipler 90.08 kilometre geçecekler, son etap ise St.Wendel’deki özel seyirci etabı olacak.


1 – Citroen – Sebastien Loeb / Daniel Elena : “Temiz yollarda tempomu biraz daha arttırdım ama topraklı yollarda mecburen yavaşladım. Mücadele ile geçen günler daha heyecanlı oluyor. Ancak ralli pilotunun işi önde giderken de kontrolü bırakmamaktır.”


2 – Citroen – François Duval / Sven Smeets : “Fazla uzağa gitmemesi için elimizden geldiği kadar hızlı gittik. Aracın kullanımı hala çok kolay ve konstantasyonumuzu da koruyoruz. Herşeyi kazanmayı denemek benim için çok riskli. Sebastien de durup benim geçmeme izin verecek değil. Birbirimizle kapışmak bana mantıklı gelmiyor. Bugün çok keyfiliydim. Araç ile çok rahat hissediyorum ve kendime güvenim de geri geldi.”


3 – Peugeot – Marcus Grönholm / Timo Rautiainen : “Dünden bu yana değişen fazla bir şey olmadı, açıkcası bu da çok can sıkıcı. Citroen’leri yakalamam imkansız ve Markko’nun da bana yaklaşması. Araç da çok güzel gidiyor zaten fazla da zorlamıyorum. Sanırım yarın da üçüncü olarak bitireceğim ama yarın da altı etap var ancak rallinin çoğu geçti zaten.”


4 – Peugeot – Markko Martin / Michael Park : ” Yapabileceğimiz tek şey dördüncülüğü koruyabilmek ve böyle biterse sevineceğiz. Bugün bir şeyler yaptık, aracımız bir iki sefer durdu. Yapabileceğimiz bir gelişme bir-iki Citroen geçebilmek olabilir ama bu da imkansız. Bugün yağmur yağmadığı için sevindik yoksa etaplar çok fazla kaygan olacaktı.”


5 – Ford – Roman Kresta / Jan Mozny : “Önümdekini yakalamak için çabalarken hızlı bir sol virajda spin attık ve yoldan çıktık. Araç yoldan çıkınca tekrar dönmemiz biraz uzun sürdü. Neden böyle bir şey oldu anlamadım, rakiplerimiz de sorunlar yaşarken biz de böyle zaman kaybedince yer değiştirme ihtimalimiz ortadan kalktı hatta yerimizi kaybettik. Öğleden sonra etapları için süspansiyonumuzun geometrik ayarlarını değiştirdik ve çok iyi sonuçlar aldık. Onbirinci ve onikinci etaplarda lastik patlattık ve son etabı da arka sol tekerimiz patlak geçtik, ancak Michelin’in yeni ATS mousse sistemi çok iyi çalıştı ve zaman kaybetmedik. Yarın Galli ile çok sıkı bir mücadeleye gireceğiz. Herşeyi göze alıp sonuna kadar atak gideceğiz.”


6 – Mitsubishi – Gigi Galli / Guido d’Amore : “Bugün gerçekten çok zordu ama tekrar geçtiğimiz etaplarda daha rahattık. Ancak iki yada üç yerde hata yaptık, yapmasak iyi olurdu ama sonuçta planladığımı yaptık. Onikinci etaptaki spinimiz de çok korkunçtu ve en azından on saniye kaybettik. Ondan sonra başka bir noktada el frenimiz sıkıştı ve araç durdu, burada daha fazla zaman kaybettik. İşlerin biraz zorlaşmasından da hoşlandım zaten araç ile çok iyi bir uyum sağladık.”


7 – Subaru – Stephane Sarrazin / Denis Giraudet : “Bugün daha iyiydi ve güzel etap zamanları gerçekleştirdik. Sabah geçtiğimiz Panzerplatte etapları çok zordu ve hata yapmaktan biraz korktum. İlk etaptaki ikinciliğime sevindim. Peugeot’lara yakın zamanlar gerçekleştirebilmemiz güzeldi. Yarın da aynı tempoda devam edeceğiz ve yolda kalacağız.”


8 – Ford – Daniel Sola / Xavier Amigo : “Onikinci etaptan önce lastiklerimi ısıtırken hidrolik yağım boşaldı. Son iki etapta vitesimizi yarı otomatikten manuel’e aldık. Hayalkırıklığı yaşadık çünkü yerimiz çok güzeldi. Ancak ralliden önceki planlarımız arcı asfalt üzerinde düzgün kullanabilmeyi öğrenecektik ve bunu da başarmış sayılırız. Hala devam edebildiğimiz için şanslıyız yarın da burada olacağız. Bugünkü etaplar sanki başka bir rallinin etapları gibiydi. Ayarları hala değiştiriyoruz mesela frenlerim hala çok iyi değil ama araç ile uyumum her etapta gelişiyor. Şimdi daha iyi hissediyorum ve etap zamanlarımız da gayet iyiydi. Bugün daha rahattık.”

Almanya Rallisi – 2.Gün Sonu Genel Klasman
1. S Loeb/D Elena Citroen Xsara 2sa 34dak 44.3sn
2. F Duval/S Smeets Citroen Xsara 2sa 35dak 12.2sn
3. M Grönholm/T Rautiainen Peugeot 307 2sa 36dak 32.0sn
4. M Märtin/M Park Peugeot 307 2sa 38dak 29.1sn
5. R Kresta/J Tománek Ford Focus RS 2sa 39dak 39.7sn
6. G Galli/G D’Amore Mitsubishi Lancer 2sa 39dak 42.1sn
7. S Sarrazin/D Giraudet Subaru Impreza 2sa 41dak 48.6sn
8. D Solà /X Amigo Ford Focus RS 2sa 42dak 02.6sn
9. P Solberg/P Mills Subaru Impreza 2sa 42dak 05.6sn
10. H Rovanperä/R Pietilainen Mitsubishi Lancer 2sa 42dak 28.8sn

Bir Cevap Yazın