Colin McRae Skoda ile geri dönüyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Colin McRae, 15-18 Eylül tarihleri arasında Galler’de düzenlenecek Dünya Ralli Şampiyonası’nın onikinci ayağında Skoda Motorsports adında Fabia WRC 05 ile etaplara geri dönecek. McRae’nin yardımcı pilotluğunu eski ortağı Nicky Grist yapacak. İkili Yeni Zellanda 2003 rallisinden sonra ilk kez Dünya Ralli Şampiyonası ayağına katılacaklar.

Skoda Motorsports takım sorumlusu Joan Sureda bu anlaşmanın Finladiya Ralisi’nde alındığını belirtti. McRae geçen sene Katalunya Rallisi’nin asfalt etaplarında Fabia WRC’yi kullanmıştı.

2003 yılı sonundan beri WRC etaplarından uzak kalan McRae bu arada dört defa cross country yarışına katıldı. 2005 Dakar Rallisi’nde yirminci olurken, Portekiz Baja Portalegre’yi kazanmıştı. Ayrıca 2004 Le Mans 24 Saat Rallisi’ne de katıldı.

37 yaşındaki McRae 1995 yılındaki Dünya Ralli Şampiyonluğu ile İngiltere’nin ilk Dünya Şampiyonu oldu. Kazandığı 25 ralli ile sadece Carlos Sainz tarafından geçilen McRae İngiltere Rallisi’ni de üç kez; 1994, 1995 ve 1997 yıllarında kazandı. Katıldığı 143 ralli ile şu an yarışan en deneyimli pilot olan McRae takım arkadaşı, katıldığı 100 ralli ile bir diğer deneyimli pilot Armin Scwarz ile Skoda Motorsports adına Skoda Fabia WRC kullanacaklar.

İngiltere Rallisi, 15 Eylül 2005 Perşembe günü Cardiff Millennium Stadı’ndaki açılıştan sonraki özel seyirci etabı ile başlayacak. Etaplar batı Galler’deki Swansea yakınlarındaki Felindre’ye yakın bölgelerde yer alıyor. 357.56 kilometrelik özel etapların geçileceği İngiltere Rallisi pazar günü 14:10’da Cardiff’de sona erecek.

 

Joan Sureda (Skoda Motorsport Takım Direktörü) : “Colin McRae’yi Dünya Ralli Şampiyonası’na geri döndürebildiğimiz için çok mutluyuz, biliyoruz ki o da geri dönmek istiyordu. Takımı geliştirmemiz için gereken deneyime sahip tek pilot Colin McRae zaten. Taraftarları da onun burada olmasından çok mutlu olacaklardır.”


Colin McRae
: “İngiltere Rallisi benim için çok anlamlı ve burada, kendi evimde yarışmayı ve seyircilerimi güzel şeyler göstermeyi çok istiyorum. Deneyimlerimi Skoda Fabia WRC05’in gelişimi için kullanabilmek için çok iyi bir şans bu. Her ne kadar 2003 yılının sonundan beri WRC araç kullanmasam da takım benim için çok iyi bir test programı düzenledi ve umarım Fabia’yı biraz daha geliştirebiliriz. Nicky ve benim daha hızlanmam için böyle bir program gerekliydi.”

Colin McRae

5 Ağustos 1968 tarihinde doğan McRae 1985 yılında Alison ile evlendi, Hollie ve Johnny adlı iki çocuğu var. İlk WRC rallisine 1987 yılında İsveç’te Vauxhall Nova ile katılan McRae, bu rallide genel klasman 36.sı olmuştu. 25 WRC rallisi kazanan McRae, 1995 yılında Dünya Şampiyonu da olmuştu. 1991 ve 1992 yılı İngiltere Şampiyonluklarının yanısıra 2004 Le Mans 24 Saat Yarışı’nda üçüncü oldu.

Bir Cevap Yazın