Dünya Şampiyonası Arjantin’e uçuyor.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

12 yarıştan oluşan serinin beşinci ve Avrupa kıtası dışındaki iki yarıştan biri olan Arjantin Rallisi bu hafta sonu organize ediliyor. Ralli merkezi geçen yıllarda olduğu gibi yine Cordoba’da kurulmuş durumda ve Rallinin yarattığı hava herkesi içine çekecek kadar güçlü. Tango’nun hayata karşı duyulan tutkuyu yansıttığı ülkede gerçekleşen bu olay, ilgiyi çekmede asla başarısız olmadı. Tüm hafta sonu sürecek fiestada, yarışın yapılacağı uçsuz bucaksız yeşil alanlara yayılmış milyondan fazla Latin Amerikalı fanatik taraftar ekiplerin en büyük motivasyon kaynağı olacak. Ayrıca manzara da muhteşem. Ev sahibi kasaba olan Carlos Paz’ın kuzeyindeki açık ve düz alanlardan, batıdaki kayalık ve yüksek dağlarda yer alan ay yüzeyi görünümlü etaplara değişkenlik gösteriyor.

Citroen Total World Rally Team

Sadece Dünya Ralli Şampiyonasının bir ayağı efsanevi Arjantin Rallisi olarak değil, Citroen’in mutlu sona ulaşacağı bir hafta sonu olarak da önümüzde duruyor. Çünkü bu yarışın 2004’ten beri organize edilen tüm versiyonlarını Citroen kazandı. Carlos Sainz ile başlayan seriye Sebastien Loeb devam etti.

#1 : Sebastien Loeb/Daniel Elena: “Güney Amerika’da zafere odaklanmaktan başka bir seçeneğimiz yok gibi görünüyor. Arjantin bizim için çok özel anılara sahip bir organizasyon ve bu sadece son dört yarışı kazanmamızdan dolayı değil. Etaplardan gerçekten büyük keyif alıyorum ve seyirciler bu deneyimi benzersiz yapıyor. Bundan iki hafta önce Portekiz’de karşılandığımıza benzer bir karşılamayı burada da bulacağımızdan son derece eminim ve ziyaret ettiğimiz değişik ülkelerdeki insanların tutkusunu görmek çok güzel. Seyirciler her yerde: serviste, normal yollarda, etaplarda. Yol notunun olduğu kitapçığa ihtiyacınız yok çünkü parkur zaten insanlarla dolu oluyor ve sadece onları takip ederek yolunuzu bulabilirsiniz.”
#2 : Daniel Sordo/Marc Marti: “2008’deki yarışı oldukça zor bulmuştum. Villa Carlos Paz ve civarındaki güzel havanın devam etmesini umuyorum. Son yarışlarda olduğu gibi, Citroen adına mümkün olan en fazla markalar puanını kazanmak, bu yarışta da birinci hedefimiz olacak.”

BP Ford Abu Dhabi World Rally Team

Ford’un Fin pilotları Mikko Hirvonen ve Jari-Matti Latvala, Arjantin Rallisi fanatiklerinin kendilerini ateşleyeceğine inanıyor. Hafta sonu organize edilecek olan ve klasikler arasında yer alan rallide, seyircilerin ateşi Ford pilotlarının kendi ülkeleri Finlandiya’daki seyircilerin tutkusuyla büyük benzerlikler gösteriyor.

#3 : Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen: “Her şeyden biraz var. Yollar oldukça yumuşak, bu yüzden ikinci geçişlerde kanallar oluşabilir. Zemin yıpratıcı değil ve bu yüzden yumuşak hamurlu lastik kullanmakta bir sakınca görmüyorum. Arjantin’de artık sonbahar, bu yüzden hava ılık ve kuru veya soğuk ve ıslak olabilir. Her şeyi beklemek zorundayız.”
#4 : Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila:”Malcolm Wilson’la konuştum ve her ikimiz de yarışı bitirmek üzere parkura çıkmamda hem fikiriz. Yarış sonunda elde edeceğim bir dördüncülük beni oldukça tatmin edecek ve bundan daha iyi bir derece bonus olacak. Bu yarışta istikrarlı bir sürüş sergileyerek sağlam bir sonuç alıp güvenimi tekrar kazanmak hem benim hem de takımım için çok önemli. Bu muhteşem bir ralli ve seyircilerin coşkusu Avrupa’dakinden bile daha iyi. Etapların semin tipleri karışık. Genellikle hızlı, kumlu ve zıplamalı. Ancak El Condor  ve Mino Clavero etapları dar ve kayalık. Buralarda çok dikkatli ve keskin olmak önemli.”

Ralli Bilgileri
Rally Argentina (Nisan 23-26), 12 yarıştan beşincisi
Zemin: Toprak
Ev sahibi kasaba: Villa Carlos Paz
Arjantin’le Türkiye arasında 5 saat fark var. Arjantin’de 12:00 olduğunda Türkiye’de 17:00 oluyor.
Teknik detaylar: Citroen’lerin motorları Portekiz’de mühürlendi ve Arjantin’den sonra İtalya’da da aynı motorlar yarışacak. Yedek bir şanzıman, bir set diferansiyel ve bir turbo Portekiz ve Arjantin’de kullanılmak üzere mühürlendi. Ayrıca direksiyon kutusu ve alt taşıyıcılar da Portekiz’de mühürlenmişti.
Lastikler: Her ekip yarış boyunca 36 adet Pirelli Scorpion kullanabilecek. Araçta çift stepne taşımak serbest.

Bir Cevap Yazın