Finlandiya Rallisi: Şimdi Uçma Zamanı!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın klasikler arasına giren etaplarının yer aldığı Finlandiya Rallisi şampiyonanın 9.rallisi. 4 Ağustos’ta başlayacak ralli üç gün boyunca Jyvaskyla’da karnaval havasına sahne olacak.
Finlandiya Grand-Prix’i olarak da anılan ralli sezonun en hızlı etaplarına sahip. Yumuşak, geniş, dalgalı toprak etaplarda pilotlar 200 km/sa.’ya yakın hızlara çıkabiliyorlar. Sayısız tepelerden zıplarken araca gelebilecek zararlar da herşeyin sona ermesine sebep olabiliyor. Teknik olarak çok zor bir ralli olan Finladiya’da araçlar 50 metreye yakın zıplayabiliyorlar, yere indiklerinde kör virajları altıncı vites ile almaları bile gerekebiliyor.

 

“Bingöller Rallisi” olarak da bilinen rallinin etaplarında müthiş göl manzaraları da var. Finlandiya, rallinin anavatanı olarak anılıyor. 1951 yılında ilk kez koşulduğundan beri Fin pilotların kesin bir hakimiyeti olan rallide “öteki”lerin kazandığı ralli sayısı pek de fazla değil. Hatta topu topu üç pilot bunu başarabilmiş. Bunlar; 1990’da Carlos Sainz, 1992’de Didier Auriol ve son olarak da 2003 yılında Markko Martin. Tüm bunlar göze alındığında Fin pilotlar ile diğer pilotları ayırmak gerekiyor.
Jyvaskyla bu sene de ralliye merkez olacak. Perşembe günü geçilecek özel seyirci etabı Killeri’deki at eğitim parkurunda yer alıyor. üç gün sürecek rallide ekipler toplam uzunluğu 355 kilometre olan 21 özel etap geçecekler. Kazanan araç ve büyük ihtimalle kazanan Fin pilot 7 Ağustos pazar günü saat 14:50’de bitiş çizgisini geçmiş olacak.

Petter Solberg – 2004

Bir Cevap Yazın