Grönholm nefes aldı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Marcus Grönholm, Sebastien Loeb’in rekoruna devam etmesine engel olarak Fransız pilotu Finlandiya’da geçmeyi başardı. Bugüne kadar Finlandiyalı olmayan üç pilotun kazanmayı başardığı Finlandiya Neste Rallisi’ni yine bir Finlandiyalı Marcus Grönholm Peugeot 307 WRC ile kazandı. 12 ay önce burada kazandığı son ralliden sonra ilk kez kürsüde birincilik basamağında yer aldı Grönholm. Son gün yağ sızıntısı yaşadığı yeni direksiyon sistemini eskisi ile değiştirince problemsiz bir şekilde ralliyi tamamladı. Markko Martin de Peugeot’a çok değerli puanlar kazandırarak üçüncülük basamağında yer aldı ve Petter Solberg’i de geçmiş oldu. Ford adına burada ilk kez 2005 Focus WRC kullananan Hirvonen de podyuma yaklaşarak beşincilikte kaldı. Sırasıyla Gardemeister, Rovanpera ve Duval de hem takımlarına hem de kendilerine puanlar kazandırmış oldular.

Peugeot
Marcus Grönholm kendi evinde beşinci zaferini kazanarak pilotlar şampiyonasında ikinciliğe çıktı. Markko Martin de çok iyi bir sonuçla podyumda üçüncülük basamağına yerleşti. Böylece Peugeot markalar şampiyonasında tekrar zirveye çıkmış oldu.


Marcus Grönholm / Timo Rautiainen
: “Bizim için çok mükemmel bir ralli oldu. Başından beri biliyorduk ki kazanmak için savaşmamız gerekiyordu ama sadece geçen akşam bir dakikalık farkı yakaladıktan sonra biraz da olsun zaferden emin olduk. Kolay bir ralli olmadı, başından beri hep zorladık ve Timo için biraz endişelendim. Sırtı daha fazla incinmesin diye bir kaç büyük tepeden hız keserek geçtik ve bu bize biraz zaman kaybettirdi. Burada kazanmak gerçekten güzel ancak daha çok çalışarak kendimizi geliştirmemiz gerekiyor çünkü Finlandiya normal rallilere pek benzemez.”

Markko Martin / Michael Park : “çok mutluyum, sonuçtan değil ama burada verdiğimiz mücadelenin sonuçlarını aldığımız için mutluyum. Bu çok fazla şeye bağlı ancak geliştirdiğimiz ayarlar ve süspansiyon sistemimiz gerçekten bize çok yardımcı oldu. İlk defa araç ile uyum içinde hissettim ve bunu geliştirmek için çalışmamız gerekiyor.”

Citroen
Citroen takımı Loeb/Elena ile Dünya Ralli Şampiyonası’nın onuncu rallisini de en iyi pozisyonda, Finlandiya’da kariyerinin beşinci zaferini kazanan Marcus Grönholm’ün ardında ikinci sırada bitirdi.
Sebastien Loeb / Daniel Elena : “Grönholm’e çok yakın dereceler yaptık ve bizim için çok değerli sekiz puanı almayı başardık ama bu bir zafer değil, farkındayız. Zaferler kazanmanın da bir sonu olduğunu biliyorsunuz ama yaşayınca üzülüyorsunuz. Marcus ile böyle bir mücadeleye girmekten çok mutluyum, o burada 1989’dan beri her etapta çok iyi sonuçlar almış birisi. Kendi evinde yarışan bir pilota yenilebileceğinizi her zaman kabullenmelisiniz. çok güze bir iş çıkarttık ve Marcus’da çok iyi bir performans gösterdi.”

François Duval / Sven Smeets : “En ufak hatayı kaldırmayacak bir ralliydi ve biz de en iyisini yaptık. Objektik olarak bakarsak gelişmemiz gerekiyor ve burada bunun üzerinde çalıştık daha çok mücadele edebileceğimiz Almanya Rallisi’ne hazır olacağız.”

Subaru
çok zor bir ralliden sonra Finladiya Rallisi’nde dördüncü olan Petter Solberg şampiyonada beş puan alarak mücadelesini sürdürdü. Solberg, son gün atağa kalkan Fin pilot Hirvonen’i gerisinde tutma başarısını göstererek puanlara ulaştı. Chris Atkinson ise deneyim kazanmaya devam ediyor. Atkinson ikinci gün motor arızası ile yarışı tamamlayamadı.

Petter Solberg / Phil Mills : “Beklemediğimiz bir sonuçtu ama Cuma günü yaşadığımız kötü zıplamalardan ve dün de fren çubuğunu kırdıktan sonra alabileceğimiz en iyi sonuçtu. Kazanmak için çok zorladım hatta ayarlarımızda da bir kaç değişiklik gerçekleştirdik. Bitirebildiğim için mutluyum, verdiğimiz kısa aradan sonra çok sıkı çalışmamız gerekiyor, tekrar zirvede olmamız gerekiyor, çok uzun zaman oldu. Almanya için çok ince ayarlar yapmamız gerekecek ve araç için bir çok yenilik yapacağız. Bu işin peşini bırakmadığımı bilmelisiniz ve zirvede olmak için herşeyi yapacağım.”

Chris Atkinson / Glen MacNeall : “Bu haftasonu çok olumlu geçti. Finlandiya’da ilk kez yarıştım ve bazı etaplarda iyi zamanlar elde ettim. Bu da gösteriyor ki tempomuz gayet iyi idi ama tecrübe eksikliğinden sorunlar yaşadık. Araç ve lastikler haftasonu çok iyi idi, ayarları ile fazla oynamadık. Daima yeni bir şeyler öğreniyorum ve gelecek sene buraya gelip daha hızlı ve daha dayanıklı olup iyi dereceler almak istiyorum.”

Ford
Son günde geçilen dört etabın ikisinde en iyi zamanları elde eden Ford pilotları takımlarına ve kendilerine çok değerli puanları kazanarak ralliyi tamamladılar. 2005 Focus WRC ile ilk kez kendi evinde yarışan Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen ikilisi beşinci olurken takım arkadaşı Toni Gardemeister/Jakke Honkanen de bir basamak geride altıncılıkte yer aldı.

Toni Gardemeister / Jakke Honkanen : “İlk iki etap çok hızlı gittik ve Rovanpera’yı yakaladık, geçtikten sonra da o epey gerilere düştü. Son gün zemin biraz daha ıslaktı. İkinci etapta lastiklerde biraz vibrasyon oldu ve güvenli bir şekilde etabın sonuna geldik. Kendime aldığımı puanlara sevinirken Ford için daha iyisini yapamadığım için üzgünüm.”

Mikko Hirvonen / Jarmo Lehtinen : “Benim ve takımım için çok iyi bir sonuç. Petter ile girdiğim mücadele kariyerimin en iyi mücadelesiydi. Takım bize Petter’in derecelerini de gönderdi ve biz de ne yapmamız gerektiğine karar verdik ancak bu kararları tam olarak uygulayamadık. Ford adına yarışmak çok güzel bir duygu. Ralli’den önce Loeb ve Grönholm’e yakın dereceler yapmayı hedefliyorduk ve bunu başardık.”

Roman Kresta / Jan Mozny : “Sadece bitirebilmek için yarıştık. çok zor bir ralli oldu ve Almanya bundan daha kolay olacaktır. Bu benim ilk Finlandiya Ralli’m ve tempo inanılmaz yüksek geldi. Sanki ağaçlık etaplarda Formula1 yapıyorsunuz ve bazen çok alıştığımız da oldu. Altıncı viteste yol almak inanılmazdı.”

Skoda
Janne Touhino ve Armin Schwarz sezonun onuncu rallisini 10. ve 11. olarak tamamladılar. Jani Paasonen ise beşinci özel etapta bir zıplamanın ardından sert bir şekilde zemine indi ve aracının arka tekerini koparttı ve ralliyi tamamlayamadı.

Armin Schwarz / Klaus Wicha :”Fazla zorlamadan sonucu kabul ettik. Yerimi değiştirmem mümkün değildi ve bu neden ile yerimi koruyarak bitişe geldim.”
Janne Touhino / Mikko Markkula :”Son günün etapları çok ıslaktı ve aptalca riskler almanın bir manası yoktu. Şartlar beni biraz şaşırttı aslında. Araç tüm haftasonu gayet güzeldi ve testlerimizin işe yaradığını gördük.”

Mitsubishi
Harri Rovanpera/Risto Pietilainen Finlandiya Rallisi’ni yedinci sırada bitirerek hem markalarda hem de pilotlarda puanları kendi hanelerine yazdırdılar. Gigi Gall ilk etapta kalarak heyecana ortak olamadı.

Harri Rovanpera / Risto Pietilainen : “Araç çok dayanıklıydı ve güzel gittik, bundan dolayı mutluyum. Lastikler de iyiydi ancak son etap birini patlattık. Yedincilik bu koşullarda çok iyi bir sonuç, daha fazlasını yapmamız mümkün değildi. Herşey düzgün çalıştığında zirve mücadelesine girebiliriz.”

 

Pilotlar Şampiyonası

1 S Loeb 83
2 M Grönholm 55
3 P Solberg 53
4 M Märtin 48
5 T Gardemeister 47
6 H Rovanperä 22

Markalar Şampiyonası

1 Peugeot 106
2 Citroen 105
3 Ford 69
4 Subaru 59
5 Mitsubishi 43
6 Skoda 8

Bir Cevap Yazın