Hirvonen farkı 7 puana indirdi…

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Ford pilotu Mikko Hirvonen, sezonun ilk galibiyetini alarak, Şampiyona lideri Loeb ile arasındaki puan farkını 7’ye indirmeyi başardı. Hafta sonu Ford Takımı, Markalar şampiyonasında da, takım Jari Matti Latvala’nın üçüncü olarak aldığı puanlarla tekrar iddialı konuma gelmenin sevincini yaşadı. Loeb’in mücadelesi, Cumartesi günü yedinci etapta yoldan çıkarak aracına büyük hasar vermesiyle sona ermişti. Aynı şekilde takımın diğer pilotu Dani Sordo da ikinci gün arcına aldığı hasarla gerilere düşünce, Citroen takımının işi zora girmişti. Munchi’s Ford pilotu Federico Villagra, kariyerinin en iyi derecesini dördüncü olarak tekrarlamış oldu. Diğer taraftan Citroen2in Junior takımı pilotları, yarış boyunca muhteşem derecelere imza atmayı başardılar. Sebastien Ogier kariyerinin ilk podyum derecesini ikinci olarak yaparken, Conrad Rautenbach da beşinci olarak, takımın yüzünü güldürmeyi başardı.

BP Ford Abu Dhabi World Rally Team

Mikko Hirvonen ve Jarmo Lehtinen Akropolis Rallisini kazanarak, Ford’un 70. Ralli birinciliği zaferini takıma hediye etmiş oldular. Fin ikili şampiyonanın yedinci ve en zorlu yarışını 1 dakika 12,9 saniyelik farkla kazandılar. Takım arkadaşları Jari Matti Latvala ve Miikka Anttila da üçüncü olarak markalar için önemli puanlar kazandılar.

#3 : Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen: “Ralliyi bitirmemiz halinde sıralamada yukarılarda olacağımızı biliyordum ve asıl olay buydu. Başarının sırrı yolun üstünde kalabilmekti ve yol boyunca son sürat gitmek yerine çok dikkatli davranmaktı. Araba hafta sonu boyunca inanılmazdı. Özellikle son etap çok kırıcıydı. İstikrarlı bir şekilde kullanarak bu kadar açık farkla kazandığımı için çok şanslıyım.”

#4 : Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila: “Cuma akşamı her şeyi yitirdiğimi düşündüm. Poyumda bir yerimin olabileceğini hayal bile etmiyordum ama diğerleri de hata yaptı ve benim başarım budur. Stratejim lastiklerimi, arabamı korumak oldu, kayaların etrafından dolaştım ve bunun ödülünü de aldım. Bu ralli saygı ister ve sonuç benim için ve takımın şampiyonadaki yeri için çok önemli.”

Citroen Total World Rally Team

Rallinin son gününe süper ralli kuralları ile başlayan Citroen takımı pilotu Dani Sordo, markalar şampiyonası için 4 puan kazanarak görevini tamamlamış oldu.

#1 : Sebastien Loeb/Daniel Elena:Kaza yaparak yarış dışı kaldı.

#2 : Daniel Sordo/Marc Marti: “Kontrollu gitmek hiçbir zaman kolay olmamıştır,  ancak hiç risk almadım. Tek yaptığım yolun ortasında kalmaya çalışmak oldu. Bazı zamanlarda antrenman yapar gibi hissettim”

Citroen Junior Team

Citroen Junior Takımı, kısa geçmişindeki ilk podyum başarısını elde etti. Fransız Junior Dünya Şampiyonu Sebastien Ogier ve kopilotu Julien Ingrassia kontrollu biçimde geçtikleri rallinin son gününde, genel klasman ikincisi oldu. Klasman beşinciliği de Zimbabweli takım arkadaşı Conrad Rautenbach’ın oldu. Genç Rus Evgeny Novikov da takımı için yılın son yarışında puanlar kazandıran Citroen pilotu oldu.

#7 : Evgeny Novikov/Dale Moscatt: “Güçlü, rekabetçi zamanlar yapma amacıyla buraya gelmiştim. Dört etapta en iyi zamanı yapmış olmak son derece tatmin edici.”

#8: Conrad Rautenbach/Daniel Barritt: “Genel klasman dördüncülüğünü elde edebilmek için sonuna kadar savaştım ve Villagra’yla olan düellomu kaybetmiş olmaktan biraz da olsa düş kırıklığına uğramış durumdayım. Diğer yandan elde ettiğimiz sonuç ve takımın geneli açısından çok mutluyum.”

#11: Sebastien Ogier/Julien Ingrassia:  “Bu bizim için muhteşem bir hafta sonu ve bu derece çok iyi bir zamanda geldi. Bu sonucun anahtarı stratejimiz oldu, küçük problemlerle bunu yerine getirirken çok şey öğrendik ve sezon başından beri büyük emek sarfeden takımımız için iyi bir ödül oldu. C4 WRC’yi poyumda görmekten çok mutluyuz ve bize göstermiş oldukları güven için Julien ile birlikte Citroen’e minnettarız.”

Acropolis Rallisi Genel Klasman:
1. M Hirvonen/J Lehtinen (FIN) Ford Focus RS 4sa09dk42.5s
2. S Ogier/J Ingrassia (FRA) Citroën C4 1dk12.9s
3. J-M Latvala/M Anttila (FIN) Ford Focus RS 1dk45.0s
4. F Villagra/J Diaz (ARG) Ford Focus RS 3dk48.3s
5. C Rautenbach/D Barritt (ZIM) Citroën C4 3dk59.8s
6. K Al Qassimi/M Orr (UAE) Ford Focus RS 7dk04.3s
7. M Ostberg/J Andersson (NOR) Subaru Impreza 12dk24.9s
8. L Athanassoulas/N Zakheos (GRE) Skoda Fabia 12dk47.6s

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: