Hirvonen kendi evinde Ford için yarışacak

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Ford, Finlandiya Rallisi için Mikko Hirvonen/Jamo Lehtinen ikilisini markalar şampiyonası için ikinci pilot olarak aday gösterecek. Fin pilot M-Sport tarafından hazırlanan 2005 Ford Focus RS WRC’yi kendi evinde düzenlenecek Dünya Ralli Şampiyonası’nın onuncu ayağında kullanacak. BP Ford takımının ilk aracını ise Toni Gardemeister/Jakke Honkanen kullanacak.
Roman Kresta/Jan Mozni ikilisi ise BP Ultimate renklerindeki 2003 Ford Focus RS ile Finlandiya Rallisi’ne katılacak. Kresta ilk sekize girer ise pilotlar şampiyonasına puan alabilecek ancak markalarda Ford’a puan kazandıramayacak.

BP-Ford Takım Direktörü Malcolm Wilson bu kararı Hirvonen’in Akropol Rallisi’ndeki performansını gördükten sonra karar verdiklerini açıkladı. Hirvonen, 2003 Focus RS ile katıldığı Akropol Rallisi’nde ilk günden itibaren iyi dereceler elde ederek ralliyi genel klasmanda beşinci sırada bitirmişti.

Hirvonen, Finlandiya Rallisi’nin merkezi olan Jyväskylä’da yaşıyor. 2003 yılında Dünya Ralli Şampiyonası’nın 14 rallisinde Focus RS kullanmıştı. Bu rallilerden en iyi sonucu Güney Kıbrıs’ta aldığı altıncılık ile elde ederken Ford’un 52 ralliden puan alma rekoruna da ortak olmuştu.

Malcolm Wilson : “Mikko iki yıl öncesinin aracını kullanmasına rağmen İtalya Sardunya’da ve Yunanistan Akropol rallilerinde çok iyi sonuçlar elde etmişti. Finladiya Rallisi şampiyonanın en özel rallisi ve burada mücadele edebilmek için yılların tecrübesi gerekmekte. Mikko da Finlandiya’da büyüdüğü için bu etapların doğasını biliyor ve onun hızı şansını arttıracaktır. Bu değişiklik Roman’a da faydalı olacaktır, ilk kez katılacağı bu rallide deneyim kazanacaktır. Ford’a puan kazandırma stresine girmeden Finlandiya’nın etaplarının doğasını ve yapısını anlayabilecek ve kendisini geliştirecilecektir. Roman çabuk öğrenen bir genç ve biz onun üzerindeki stresi biraz azaltırsak bu süreç daha da hızlanacaktır. Bu rallide tamamen kendi deneyimlerini geliştirmek için mücadele edecek.”

Mikko Hirvonen : “Bu haber çok fantastik ve kendime güvenmem için çok büyük bir destek oldu. Ford için en iyi sonucu elde etmek için mücadele edeceğim. Eski arkadaşlarım ile tekrar çalışacağım için ayarlar konusunda fazla problem olmayacaktır. 2005 Focus RS’i daha önce kullanmamıştım ancak Finladiya Rallisi’nden önce testler gerçekleştireceğiz ve ralliden önce kullanmaya alışmış olacağım.”

Bir Cevap Yazın