Karlı Monte Carlo’dan Brezilya’nın sıcak toprak etaplarına

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Sait Kuş

Kıtalararası Ralli Mücadelesi’nin (IRC) ilk iki rallisi birbirine tamamen zıt zemin ve hava şartlarında düzenleniyor. Sezonun açılış rallisi olan Monte Carlo’da buz ve kar kaplı asfalt etaplarda mücadele eden ekipler sezonun ikinci ralliside ise sıcak havada Brezilya’nın toprak etaplarında ter dökecekler. Şartlar değişince teknikyenler de araçların ayarlarını baştan aşağıya gözden geçirilmek zorunda kalacaklar.

En büyük değişiklik araçların yüksekliğinde olacak, asfalt zeminde büyük jantları ile yere daha yakın olan araçlar toprakta küçük jantlar ve yüksek süspansiyon ayarları ile mücadeleye katılacaklar. Topraktaki tepelerden, taşlardan ve çukurlardan sakınmak için süspansiyon ayarları daha yumuşak olacak.

Lastikler de çok büyük değişiklikler geçirecek. Toprak etap lastikleri patlama riski yükseldiği için daha sert hamurlu oluyor. Ayrıca toz ve toprağın içinde iyi tutunma sağlaması için daha derin çizgileri olacak. Asfalt lastiklerine göre jantların küçülmesi, fren disklerinin de küçülmesi anlamına geliyor. Asfalta nazaran daha sıkı tutunan lastikler aracın toprak zemin üzerinde yanlamasını kolaylaştıracak şekilde tasarlanıyor. Asfalta göre ortalama hızlar da azalacağından pilotlar üzerindeki G Gücü de azalacak.

Brezilya’da önem kazanacak bir diğer özellik ise araçların soğutma sistemleri olacak. Sıcak havada toz ve toprağın havalandırma kanallarına dolması sonucu istenmeyen gelişmelere sebep olabilir. Monte Carlo’da soğuk hava şartlarında fazladan bir önlem alınmayan bu konuda pilotların araçlarını korumaları da gerekecek.

Asfalt etaplardan toprak etaplara geçerken araçlarda bir çok değişiklik yapılması gerekiyor. Deneyimli teknisyenlerden kurulu servis ekipleri bu değişiklikleri son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Tüm bu değişiklikler araçlar Güney Amerika’ya doğru yola çıkmadan önce tamamlanmış olacak.

IRC sezonunun ikinci rallisi olan Uluslararası Curitiba Rallisi 5-7 Mart tarihlerinde düzenlenecek.

Bir Cevap Yazın