Lider Loeb ilk gün sonunda rahatladı.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Citroen pilotu Sebastien Loeb Fransa Rallisi’nin ilk günü sonuna rahat bir şekilde ulaştı. Loeb lider ama yerel kahraman için bu hiç de kolay olmadı.

Sabah geçilen ilk dört etabı kazanan Loeb öğleden sonra etaplara çıktığında sabahkinden farklı bir zeminle karşılaştı. Yarışan 67 araç geçtikten sonra viraj içindeki tüm toprak yola serilmiş ve çamura dönüşmüştü bu da sabah ki çizgisinin bozulması anlamına geliyordu.

Koşulların değişmesine rağmen Loeb dört etabın sadece birinde bile olsa en iyi zamanı yapmayı başardı ve gün sonunda farkı altı saniye daha açarak ilk günü en yakın rakibinin 22.7 saniye önünde servis alanına döndü.

“Son etaptan çıkabildiğim için mutluyum” diyerek sözlerine başlayan lider “Güzel bir gündü ama son etap çok tuzaklıydı, çok zordu. Çok dikkatli olmak zorundayız, sanırım 40 saniye kadar zaman kaybettik, arkamızda bizi zorlayan birisi olsaydı sanırım liderliği de kaybetmiştik. Burada olduğum için mutluyum.” dedi.

Günün son etabı startı organizatörler tarafından 58 dakika ertelendi. Etap içindeki seyircilerin daha güvenli noktalara alınması için böyle bir karar alındığı açıklandı.

Öğleden sonranın pilotları Citroen Total Takımı’ndan Loeb’in takım arkadaşı Dani Sordo ve Ford pilotu Jari-Matti Latvala idi.

Sordo öğleden sonra etaplarının ilk üçünde ya en iyi zamanı ya da en iyi ikinci zamanı yaparken altıncı özel etapta Petter Solberg’i, yedinci özel etapta da Sebastien Ogier’i geçmeyi başardı. Sabah etaplarında zorlanan İspanyol pilot öğleden sonra etaplarındaki temposundan oldukça memnundu : “Güzeldi. Çok ilginç bir mücadele oldu, çok yakındı. Sabah etaplar çok zordu ancak öğleden sonra tam benim istediğim gibi oldu.”

Latvala için de aynı koşullar geçerliydi, Ford için etapların dar kısımları daha uygundu. “Araç dar ve kaygan bölümlerde çok güzel gidiyor.” diyerek sözlerine başlayan Latvala öğleden sonra etaplarında herkesi geçebilmek için büyük bir efor sarfetti : “Son etap fazlasıyla kaygandı. Ama görünen o ki araca uygun olan da bu koşullardı, çok güzel uyum sağladı.”

Latvala’nın kaygan etaplardaki temposu ilk günü üçüncü sırada tamamlamasını sağlarken Petter Solberg’i dört saniye fark ile dördüncülüğe itti.

Latvala’nın takım arkadaşı Mikko Hirvonen ise ilk günde sorunlarla boğuştu. Hirvonen ilk günü liderin yaklaşık iki dakika ardında altıncı sırada tamamlayabildi. Herkesin şikayet ettiği günün son etabında da jantlarına hasar veren Fin pilot ilk günü hiç de istemediği altıncılıkta kapattı.

Fransa Rallisi’nde ikinci gününde de dört etap ikişer kez geçilecek. 35.48 Km. ile rallinin  en uzun  Pays d’Ormont etabının da iki kez geçileceği ikinci günde ekipler sabah etaplarından sonra yine öğleden sonra etaplarında kaygan ve farklı zeminde mücadeleye devam edecekler.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: