Loeb geri döndü!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Fransız Sebastien Loeb, İspanya Ralisi’ni kazanarak Dünya Ralli Şampiyonasında sürdürdüğü şampiyonluk mücadelesinde pes etmediğini gösterdi. Bu sonuçla şampiyonluk hesapları önümüzdeki ay sonunda düzenlenecek olan sezonun son yarışı Galler Rallisi’nde sona erecek. Loeb son yarışa lider Mikko Hirvonen’in sadece 1 puan gerisinde çıkacak.

Loeb beşinci kez üstüste kazandığı İspanya Rallisi ile burada düzenlenen tüm asfalt yarışları kazanmış oldu ve kariyerinin 53.ncü zaferine de ulaşmış oldu.

Loeb’in takım arkadaşı İspanyol Dani Sordo ise 12 saniye farkla ikinci olarak takımları Citroen Total’in markalar şampiyonluğu garantilemesini sağladılar.

Son üç yılda olduğu gibi Loeb ve Sordo ikilisi İspanya Rallisi’ni baştan sona önde götürdüler. Sordo ilk gün yaptığı atakla günü lider olarak tamamlayınca Loeb’in işi de kolaylaştı. Sordo son güne başlarken yerini Loeb’e bırakarak şampiyon adayı pilotun son gün geçilecek altı etapta daha rahat yarışmasını sağladı.

Loeb ve kopilotu Daniel Elena 17.nci özel etap sonunda C4’lerinin tavanına çıkarak zaferini kutladı.

“Çok zor oldu.” diyerek sözlerine başlayan Loeb : “Çünkü Dani (Sordo) yarışın başında çok hızlı gidiyordu. Biz de mücadeleye girdik ama takım arkadaşımızla bu tür bir mücadeleye girmek istemedik, çünkü ikimizin de yarışı bitirmesi gerekiyordu. Yeniden asfaltta yarışıyor olmak güzeldi, uzun zamandır hasret kalmıştık. Sonuç mükemmel oldu, gerçekten mutluyum ve çok eğlendim.”

Sordo da etap sonunda araçlarının tavanına çıkarak Loeb’in zaferini tebrik ettiler : “İkinci olduk ama Loeb’in bu zaferinde bizim de faydamız olduğu için mutluyuz. Ayrıca takımımızın da şampiyonluğu garantilemesi ile mutluluğumuz ikiye katlandı. Bizim için de çok güzel bir haftasonuydu.”

Loeb İspanya’ya lider Mikko Hirvonen’in beş puan gerisinde gelmişti. Mikko Hirvonen İspanya’da üçüncü olunca aradaki puan farkı bire indi. Bu sonuçla sezonun son yarışı olan Galler Rallisi’nde kazanan şampiyon olacak.

Hirvonen ralliyi Citroen ikilisinin 54.1 saniye gerisinde tamamladı. Fin pilot Citroen pilotlarını yakalayamadıysa da gerisinden gelen Petter Solberg ve Sebastien Ogier’in önünda rahat bir yarış tamamladı. Hirvonen : “En iyi rallimiz değildi ama biliyorsunuz sezonun son yarışı olan Galler’de bundan daha iyisini yapmak zorundayız, orada gerçek bir ralli olacak. Kötü bir haftasonu değildi, önümüzdeki yarışa bakıyoruz artık. Heyecanla bekliyorum. Mücadele için sabırsızlıkla bekliyorum, harika bir haftasonu olacak.”

Dördüncü sırada yarışı tamamlayan Petter Solberg yeni Citroen C4 WRC’si ile 2005 Fransa Rallisi’nden (Tour de Course) beri en iyi sonucu elde etti. 2003 yılının Dünya Ralli Şampiyonu etap sonunda oldukça duygusal anlar yaşadı : “Üç yıllık kabus sona erdi. Kelimeler şu anda aklıma gelmiyor… Daha önceden.. daha önceden daha iyi bir pozisyonda olsaydık, anlıyor musunuz? Kolay olduğunu söylemek yanlış olur ama çok özel bir an. Bu aracı kullanma şansının bana verilmesi benim için çok özel. Citroen takımına bana bu şansı verdiği için teşekkür ediyorum. İnsanlar ne kadar hızlı olabildiğimi gördü ama bunu başarmak için arkanızda bir markanın olması gerekiyor, bunu yalnız başarmak oldukça zor. Galler’de yeniden kavganın içinde yer alacağım.”

Beşinci sırada Cuma günü yaşadığı fren problemi sonrasında podyum şansını yitiren Citroen Junior takımından Sebastien Ogier yer alıyor. “Rallinin ilk bölümü çok zordu ancak ilk günün ilk lupundan sonra Hirvonen ve Solberg ilk girdiğimiz mücadele inanılmazdı. Yunanistan’dan beri sezon benim için iyi geçmeye başladı, her ralli daha da düzel sonuçlar aldım, Galler Rallisi’nde de yükselişimi sürdürmeyi ve bir sonraki sezon için yeni umutlar taşımayı hedefliyorum.”

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun son yarışı 23-25 Ekim tarihlerinde Galler’de düzenlenecek.

İspanya Rallisi Genel Klasman ilk 10:

1. Sébastien LOEB 3:22:14.7
2. Daniel SORDO 12.0
3. Mikko HIRVONEN 54.1
4. Petter SOLBERG 1:12.4
5. Sebastien OGIER 1:41.6
6. Jari-Matti LATVALA 2:49.8
7. Matthew WILSON 7:15.5
8. Federico VILLAGRA 8:28.1
9. Henning SOLBERG 9:07.6
10. Dany SNOBECK 10:56.0

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: