Loeb, İrlanda’nın da galibi!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2009 sezonundaki ilk yarışı olan İrlanda Rallisi’ni Sebastien Loeb kazandı. Citroen pilotu yarışın ilk günü öğleden sonra etaplarında yerleştiği zirveden inmeden yarışı ilk sırada tamamlamayı başardı. Takım arkadaşı Dani Sordo’nun 1 dakika 27.9 saniye önünde bitiren Loeb, pilotlar şampiyonasındaki rakibi Mikko Hirvonen’e de yaklaşık 2 dakika fark attı. Hirvonen bu yarışı üçüncü sırada tamamlayabildi.

Sağanak yağış altında başlayan rallinin ilk üç etabı sonunda herkes Loeb’in yedinci sıraya inmesini hayretle karşılamıştı. İlk akla gelen ters giden bir şeylerin olduğuydu. Loeb’in lastikleri yeterli tutunmayı sağlamayınca Fransız pilot sürpriz sayılacak klasmanda yedinci sırada kendine yer bulmuştu. Öğleden sonra etaplarında Loeb lastiklerini değiştirip temposunu da yükseltince geçilen beş özel etapta da en iyi zamana imza attı. Loeb geri gelmişti.

Loeb ikinci güne sorunsuz başladı ancak işler tersine döndü ve öğleden sonra ilk etapta kayarak yol dışına taştı ancak yine de liderliği kaybetmedi. Loeb ikinci günde geçilen altı etabın beşinde en iyi zamana imza atmayı başardı.

İkinci gün sonunda farkı 69,1 saniyeye çıkartan Loeb, son günde de temposunu düşürmedi ve takım arkadaşının önünde yarışı tamamladı.

Dani Sordo, takım arkadaşı Loeb’in ardında temposunu koruyarak yarışı tamamladı. Sordo ilk gün güç kaybından, ikinci gün aracının stop etmesinden şikayet etse de İspanyol pilot yarışı ikinci sırada bitirmeyi başardı.

BP Ford pilotu Mikko Hirvonen ilk günden itibaren yerleştiği üçüncülükten yukarı çıkamadı ve yarışı da üçüncü sırada tamamladı.

Takım arkadaşı Latvala ise ilk etaba kar lastikleri ile çıkan pilotların arasındaydı ve ilk etap sonunda en yakın rakibi Urmo Aava’yaa 14 saniye, Loeb’e ise 42 saniye fark atmıştı ancak yarış onun için ikinci etapta sona erdi. Latvala yolun dışında tepeciği olan daralan bir sol viraja gelirken aracın kenarlardaki sulara girerek yanlamaya başladığını düzeltmek isterken viraj içindeki bir kayaya çarparak yol dışındaki yükseltiye çarptığını ifade etti. Bu kazadan sonra iki patlak lastik ile 10 kilometre giden Latvala aracının kopan sol çekiş kontrol kolunun kayışlar ile tutturmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Latvala çıkan şart milini onarsa da yarış dışı kalmaktan kurtulamadı.

Dördüncülük mücadelesi zirve mücadelesinden daha heyecanlı geçen yarışta gülen pilot Henning Solberg oldu. Henning Solberg, Chris Atkinson ve Sebastien Ogier arasında geçen mücadelede sondan bir önceki etaba kadar Atkinson dördüncüydü ancak Avustralyalı o etapta yoldan çıkınca yaklaşık bir dakika kaybetti ve bir basamak aşağı indi. Atkinson’un peşinden ayrılmayan Ogier ise ikinci günün son etabında yoldan çıkınca sekizinciliğe kadar gerilemişti ancak toparlanarak yarışı altıncı sırada tamamladı.

Ford Focus ve Citroen C4’lerin arasında yarışı ilk on içinde tamamlayan tek farklı araç ise İrlandalı pilot Eemonn Boland  Damien Morrissey ikilisinin Subaru Impreza WRC’si oldu.

İlk günün üç etabındaki karışıklıktan faydalanıp zirveye yerleşen Stobart Ford takım pilotu Urmo Aava lider gitmenin verdiği stresi kaldıramadı ve son etapta yol dışına çıkarak hendeğe düştü ve ilk günü orada tamamladı. Aava kalan iki günde gerilerden gelip ancak onuncu olabildi.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda ikinci yarış Norveç Rallisi olacak. 13-15 Şubat tarihlerinde düzenlenecek ralli bu sezonun tek kar rallisi olacak.

İrlanda Rallisi genel klasman ilk 10
1.  S Loeb/D Elena                      Citroen C4              2:48:25.7
2.  D Sordo/M Marti                     Citroen C4              2:49:53.6
3.  M Hirvonen/J Lehtinen               Ford Focus RS   2:50:33.5
4.  H Solberg/C Menkerud                Ford Focus RS   2:54:58.1
5.  C Atkinson/S Prévot         Citroen C4              2:56:17.6
6.  S Ogier/J Ingrassia                 Citroen C4              2:59:09.7
7.  M Wilson/S Martin           Ford Focus RS   2:59:49.5
8.  K Al Qassimi/M Orr          Ford Focus RS   3:02:33.6
9.  E Boland/D Morrissey                Subaru Impreza  3:03:49.1
10 U Aava/K Sikk                        Ford Focus RS   3:04:01.1

Bir Cevap Yazın