Loeb: Nerede kalmıştık?

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sezonun geride kalan dokuz toprak rallisinden sonra etaplarının tamamı asfalt olan ilk ralli Almanya Rallisi olacak. Peşpeşe gelecek üç asfalt rallinin ilk olan ralli Trier şehri yakınlarında düzenleniyor. Almanya’nın en eski yerleşim yerlerinden olan kent sezonun en özel etaplarına sahip.

Almanya Rallisi, iki eski rallinin birleştirilmesinden oluşuyor ve her etabın kendine has özellikleri var. Ralli etapları genelde dar yollardan oluşuyor ancak Mosel civarındaki uzun düzlükler ve sert doksan virajları, Saarland’ın zıplamalı yumuşak zemini, Baumholder’in sert zemini pilotlara her türlü sürprizi hazırlayabilir. özellikle de Baumholder’deki askeri birlik içindeki tank eğitim parkurundaki zıplamalar sezonun hiç bir rallisinde yok. Kenarlarında yüksek kaldırım taşlarının yer aldığı bölgelerde zeminin fazla temiz olmamasından ve yağıştan kayganlaşmasından bir çok aracınn yoldan çıkması ve problem yaşaması sürpriz olmayacak. Askeri bölgede 2004 yılında bir kaç ciddi kaza yaşandıktan sonra bu sene etap farklı düzenlenerek hızlandırıldı. Ağustos’a alınan bu seneki rallide hava koşulları da değişken olacak, bu durum pilotları zorlayacak ve lastik seçimleri sonuca büyük oranda etki edecek.

Avrupa’nın göbeğinde düzenlenen tek ralli olan Almanya Rallisi’ne izleyicilerin ilgisi de yoğun olacak. Geçen sene yaklaşık 200.000 izleyici dünyanın en hızlı pilotlarını izlemek için etaplara akın etmişti. üç günlük rallide 355 kilometrelik 19 etap geçilecek. Tek servis alanı ralli merkezi Trier’e 60 kilometre uzaklıktaki Bostalsee’de kuruldu. Kazanan pilot 28 Ağustos 2005 saat 16:30’da podyuma çıkmış olacak.

Citroen
2001 yılında WRC aday rallisini kazanan Philippe Bugalski ve Jean-Paul Chiaroni ikilisinden beri Citroen bu ralliyi kazanıyor. Son üç yıl burada zafere imza atan Sebastien Loeb’i izleyenlerin merak ettiği konu aynı: Bu sene de mi Citroen kazanacak?

Sebastien Loeb / Daniel Elena : “Burada favori olduğumu söylüyorlar ama ben hala çekinserim. Geçen senelerdeki rallileri de çok kolay kazanmadım. Her sene kendi ellerimle, mücadele ederek kazandım ve hava koşulları da herşeyi daha da karmaşıklaştırıyor. Geçen seneki Bosenberg etabı çok kaygandı mesela, tek amacımız araca zarar vermeden etabı bitirmek oldu. Direksiyonu her çevirişimizde büyük bir risk alıyorduk. O koşullar karşılaştığımız en zor koşullardı dolayısı ile kendimi rahat hissediyorum ama bir o kadar da tedbirliyim.”

François Duval / Sven Smeets : ” Podyuma çıkmayı gerçekten istiyorum. Geçen sene bu başarmıştım ve çok güzel bir anı olmuştu. Xsara’nın potansiyelini de düşününce bu mümkün gözüküyor. Yağmur yağmaz ise işlerimiz de kolaylaşır. Almanya testlerimiz çok iyi geçmişti ancak yağmur görmemiştik. Dolayısı ile ıslak asfalt da fazla deneyimim yok. Yağmur yağar ise hızlı olamam. Umarım kuru koşullarda yarışırız, ve umarım podyuma çıkarım.”

Subaru
Subaru Impreza WRC2005 ilk defa asfaltta yarışmak üzere Almanya’ya geldi. Subaru bu ralliye üç araç ile katılıyor; Petter Solberg/Phil Mills ve Chris Atkinson/Glen Macneall ikilisine Stephane Sarrazin/Denis Giraudet katılıyor. Petter ve Stephane markalara aday olarak gösterildiler. Petter Almanya Rallisi’ni üç kez katıldı, Norveçli pilotun en iyi derecesi 2003 yılında aldığı sekizincilikti. Geçen sene çok iyi başlamasına rağmen askeri saha içindeki yolu ayıran bloklara çarparak ralliye veda etmişti. Yunanistan’da Subaru ile yarışmaya tekrar başlayan Stephane de 2004 yılında buradaki ilk rallisinde dokuzuncu olarak dikkatleri üzerine çekmişti, bu sene burada ilk yarışan pilot ise Chris Atkinson olacak.

Petter Solberg/Phil Mills : “Geçen sene burası Phil (Mills) ve benim için kabus gibi geçmişti, umarım etapları daha iyi hale getirmişlerdir. Ekip aracın asfalt ayarları için çok çalıştı; bir çok noktada gelişmeler sağladık, etaplara çıkmak için sabırsılanıyorum. Bu rallideki amacım da podyuma çıkabilmek olacak ama daha iyisini yapmam mümkün olursa elimden geleni yapacağım. Haftasonunun nasıl geçeceği Cuma’dan belli olacaktır.”

Stephane Sarrazin/Denis Giraudet : “Almanya Rallisi ilk WRC rallilerim olması açısından ilginçtir, şimdi de yeniden başlıyorum. Geçen seneki ralliden fazlası ile hoşlanmıştım ve derecelerimiz de iyiydi. Bu sene Subaru takımında yarışacağım için takım adına neler yapacağımı düşüneceğim. Impreza’yı Haziran’da ve geçen hafta sonunda da asfalt üzerinde denedim ve her şey çok güzeldi. Tabii ki Cuma’dan başlayacak etaplarda ne kadar hızlı olacağımızı bilemiyoruz ama olumlu düşünüyorum, elimden geleni yapacağım. Araç ile ilgili öğrenmem gereken şeyler var ama umarım takım için puanlar kazanabilirim, amacım da bu zaten.”

Chris Atkinson/Glenn Macneall : “Bu benim ilk asfalt WRC rallim olacak ve bir şeyler öğrenmeyi umuyorum. Bu sene tamamen kendimi geliştirmeye ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ama bu ralli hepsinden farklı olacak. Etap derecelerimden çok yol çizgim ve araç ile olan uyumumu geliştirmeye çalışacağım. Yol şartları çok büyük farklılıklar gösteriyor. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Bundan öncesinde sadece bir asfalt rallide yarışmıştım; çin’de Grup N araç ile katılmıştım ama fazla deneyim sahibi değilim. Farklı zeminlerde tutunma noktalarını bulmak zor olacak. Ancak geçen senelerde video alıştımaları yapmıştım onları tutturmaya çalışacağım. üçüncü günün uzun yollarını da görebilmek istiyorum, o etaplara benzer etaplara çalışmıştım.”

Ford
Yedi aylık ve dokuz rallilik toprak etaplardan sonra ilk asfalt rallide Ford takımını Toni Gardemeister/Jakke Honkanen ve Roman Kresta/Jan Mozny ikilisi temsil edecekler. Almanya Rallisi WRC takviminde peş peşe gelen üç asfalt rallinin ilk olacak.

Toni Gardemeister/Jakke Honkanen : “Hava koşullarının sürekli değiştiği bu ralli gerçekten zor. Ancak geçen senelerde iyi zamaları da olmuştu, umarım bu sene de bunlardan görebiliriz. Baumbolder etapları gerçekten zorlayıcı, özellikle de yağmur yağdığı zamanlarda inanılmaz derecede çamur olabiliyor. Bu çeşit yollarda yarışmayı sevmem özellikle de etarfında bloklar olduğu zaman. ”

Roman Kresta/Jan Mozny :”Herşey yolunda giderse rahat hissederim ve iyi bir sonuç alabiliriz. Hava şartlarına bağlı olarak çok değişken bir ralli olabilir ama yaptığımız testlerde hava şartları da geçen senelerde olduğu gibi değişkendi ve ayarlarımızı tam olarak tutturabildik. Focus WRC’yi ilk kez asfaltta test ettim ve gerçekten çok iyiydi. ”

Peugeot
Marcus Grönholm’ün birinciliği ve Markko Martin’in üçüncülüğü ile bitirdikleri Finlandiya Rallisi’nden sonra markalar şampiyonasında zirveye çıkan Peugeot takımı buradan da iyi sonuçlar alarak yerini sağlamlaştırmak istiyor.

Marcus Grönholm/Timo Rautiainen : “Finlandiya’daki gibi kazanabileceğimiz bir ralli değil. Bölge pek de sevdiğimiz bir bölge değil. Eğer yağmur yağar ise biraz daha heyecan gelecektir.”

Markko Martin/Michael Park : “Almanya Rallisi çok özel bir ralli. Uzun düzlükler ve zıplamalar ile dolu etaplarda bir çok fren noktası ve hızlanma bölgeleri var. Aracımızın ve lastiklerimizin performansını görmek açısından ilginç bir ralli olacak. Yeni süspansiyon ayarlarımız sayesinde aracı daha rahat kullanıyorum. Almanya Rallisi biraz farklı olacak. Marcus gibi biz de takım için zorlayacağız.”

Skoda
Skoda takımı Almanya Rallisi’ne üç Skoda Fabia WRC05 ile katılacak. Armin Schwarz/Klaus Wicha ilk ekip olurken Alex Bengue/Caroline Escudero markalara aday gösterilen ikinci ekip olacak, üçüncü Fabia ise çek şampiyon Jan Kopecki/Filip Schovanek tarafından kullanılacak.

Armin Schwarz/Klaus Wicha : “Bu ralli benim için çok önemli ralli ama kendi evimde olduğum için diğer ralliler gibi olmayacak. Etaplardaki farklılıklara en kısa sürede uyum sağlamalısınız. Şansılıyız ki Fabia WRC de çok esnek ayarlara sahip.”

Alex Bengue/Caroline Escudero : “Her günü farklı olduğu için bu ralliyi çok seviyorum ama yağmur yağdığı zaman çok zorlaşıyor. İlk günden itibaren hızlı olmam gerekiyor çünkü Monte Carlo’dan beri WRC araç kullanmıyorum. Rakiplerimin ne kadar hızlı olduklarını bilmiyorum ama umarum farkı kapatabilirim.”

Jan Kopecki/Filip Schovanek : “Fabia WRC05’i kullanmaktan zevk alıyorum ve ilerisini de düşünüyorum. Umarım hava iyi olur, amacım hızlı gidebilmek ve sağ salim bitişe ulaşabilmek olacak.”

Mitsubishi
Almaya Rallisi tuzaklarla dolu bir ralli olacak. Mitsubishi takımı sezonun ilk asfalt rallisinde iyi hazırlandı. Harri Rovanpera/Risto Pietilainen ve Gigi Galli/Guido d’Amore ikilisi Lancer WRC05’lerini başarı ile bitişe getirmeye çalışacaklar.

Harri Rovanpera/Risto Pietilainen : “Shakedown tam bize göre idi, bir çok farklı ayarı denemiş olduk. Pirelli ile ikinci rallim olacak ancak durumdan memnunum. Yol notlarımın yeni olması sebebi ile sanki burada ilk kez yarışacak gibiyim. Etapları da fazla hatırlamıyorum. çok zor bir haftasonu olacak ancak biz de fazlası ile zorlayacağız.”

Gigi Galli/Guido d’Amore :”Bu rallide en kötü şey değişken hava şartları, hava değişince işin rengi de değişiveriyor. Dar yollar, çamur, kesme virajlar, kavşaklar; her zaman değişik bir şeyler var. çok sakin bir ralli olacak, takım için elimizden geleni yapmaya çalıaşcağız. Bu ralli Mitsubishi ile ikinci asfalt rallim olacak, ilki 2004 Monte Carlo idi. Ancak bu araç tamamen farklı ama bizim için kolay olmayacak.”

Almanya Rallisi Zaman çizelgesi

Perşembe 25 Ağustos Start Porta Nigra Trier 20.00
Cuma 26 Ağustos Ayak 1 Bostalsee – Trier
Start Bostalsee 09.00
ÖE1 Ruwertal / Fell 26.60km 09.53
ÖE2 Dhrontal 12.61km 10.51
ÖE3 Schönes Moselland 20.48km 11.49
Serv A Bostalsee (30 mins) 13.29
ÖE4 Ruwertal / Fell 26.60km 14.57
ÖE5 Dhrontal 12.61km 15.55
ÖE6 Schönes Moselland 20.48km 16.53
Serv B Bostalsee (45 mins) 18.16
Finish Trier 20.11
Cumartesi 27 Ağustos: Ayak 2 Trier – Trier
Start Trier 07.00
Serv C Bostalsee (10 mins) 07.55
ÖE7 Bosenburg 22.06km 08.36
ÖE8 Panzerplatte 29.57km 09.44
Serv D Bostalsee (30 mins) 10.59
ÖE9 Erzweiler 18.22km 12.19
ÖE10 Panzerplatte 29.57km 12.57
Serv E Bostalsee (30 mins) 14.12
ÖE11 Erzweiler 18.22km 15.32
ÖE12 Bosenberg 22.06km 16.35
ÖE13 ÖE St. Wendel 6.24km 17.23
Serv F Bostalsee (45 mins) 18.06
Finish Trier 20.01
Pazar 28 Ağustos Ayak 3 Trier – Bostalsee
Start Trier 06.50
Serv G Bostalsee (10 mins) 07.45
ÖE14 St. Wendeler Land 16.37km 08.18
ÖE15 Freisen / Westrich 18.71km 08.51
ÖE16 Birkenfelder Land 13.68km 09.34
Serv H Bostalsee (30 mins) 10.29
ÖE17 St. Wendeler Land 16.37km 11.22
ÖE18 Freisen / Westrich 18.71km 11.55
ÖE19 Birkenfelder Land 13.68km 12.50
Serv I Bostalsee (20 mins) 13.33
Finish Bostalsee 14.03
Podium Porta Nigra Trier 16.30

Şampiyonada son durumPilotlar


1. S Loeb 83
2. M Grönholm 55
3. P Solberg 53
4. M Märtin 48
5. T Gardemeister 47
6. H Rovanperä 22

Markalar


1. Peugeot 106
2. Citroen 105
3. Ford 69
4. Subaru 59
5. Mitsubishi 43
6. Skoda 8

Bir Cevap Yazın