Loeb rekora koşuyor!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Ikinci güne lider başlayan Loeb’in ardında Grönholm ve takım arkadaşı Sainz yer alıyordu. 74 ekibin start aldığı ikinci gündeki etaplar Lamia kentinin güneyinde yer alan dağlık alanda yer alıyordu. Toplam uzunluğu 122 km. olan 8 etap geçilirken hava sıcaklığı 26-36 derece arasında değişecek.

Gün sonunda Loeb zirvedeki yerini korurken Gardemeister ikinciliğe yükseldi, Sainz ise hala üçüncü durumdaydı. Kresta, Paasonen, Hening Solberg ve Higgins ise günü tamamlayamadılar.
 

ÖE8 Koumarits 1 (7.71 km)

10 dakikalık sabah servisinden sonra ekipler servis alanından 27 kilometre uzaklıktaki ikinci günün ilk start noktasına hareket ettiler. Ilk gün sonunda oluşan genel klasmanın ilk onbeş sırasında yer alan ekiplerin 15’den 1’e doğru start aldığı ikinci günde etaba çıkan ilk pilot yerel kahraman Vovos oldu. Ilk gün sonunda 14.sırada yer alan Petter Solberg de etap temizlenmeden çıktığı için zor anlar yaşadı ve ancak beşinci en iyi zamanı gerçekleştirebildi. Loeb ise en son çıktığı etaptan en iyi zamanı elde ederek ayrıldı. Grönholm de ikincilikte yer alarak yerini korumasını bildi. Roman Kresta ise günün ilk kayıbı oldu, Kresta etabın startına giderken elektrik arızası ile yolda kalarak ralliye veda etti. Chris Atkinson da Superally ile ikinci güne başlamayı umarken motorunun tahmin edilenden fazla zarar görmesi sebebi ile servisten çıkamadı.
Loeb (Citroen) 4:56.1
 


 

ÖE9 Pavliani 1 (24.45 km)

Ekipler sekizinci etabın hemen ardından dokuzuncu etaba başladılar, bu etap ikinci günün en uzun etabının ilk geçilişiydi. Loeb yine en iyi zamanı elde ederken Grönholm Loeb’in 5.7 saniye ardında kalarak genel klasmandaki farkın 12.5 saniyeye çıkmasına engel olamadı. Jani Paasonen ise yol dışına çıkarak ralliye veda etmek zorunda kaldı. Paasonen üçüncü güne de başlayamayacak. Subaru’nun yarışta kalan ikinci pilotu Sarrazin ise 12. en iyi zamanı gerçekleştirerek deneyim kazanmaya devam etti.
Loeb (Citroen) 19:33.9
 


 

ÖE10 Stromi 1 (14.61. km)

Rallinin en sert etabından Loeb ve Grönholm’ün mücadelesi tüm hızı ile devam etti. Loeb Grönholm’ün altı saniye önünde finişe gelirken özel katılımcı Stohl Grönholm’üm dokuz saniye ardında üçüncü en iyi zamanı gerçekleştirdi. Etabın son on kilometresinde çok hızlı tepe inişleri vardı.
Loeb (Citroen) 11:31.0
 


 

ÖE11 Amfissa 1 (14.59 km)

Sabah etaplarının sonuncusunda Loeb-Grönholm çekişmesinde değişen bir şey yoktu. Loeb etap içinde lastik patlatmasına rağmen yine en iyi zamanı elde etti ve genel klasmanda Grönholm ile arasındaki farkı 25 saniyeye kadar çıkarttı. Eski boksit madenine tırmanan ekiplerden çoğu burada problemler yaşadı. Henning Solberg yol dışına çıkarak ralliyi tamamlarken Gigi Galli de elektrik arızası yaşadı ve 30 saniyeden fazla zaman kaybetti. Petter Solberg kaygan zeminde elinden geldiğince hızlı gitmeye çalıştı ancak lider ile arasında dört dakikaya yakın olan zaman farkı pilotu psiklolojik olarak da zorluyordu. Norveçli pilot ikinci olarak çıktığı etaplarda Vovos ile farklı çizgilerde gittiklerinden aslında etaplara ilk çıkanın kendisi olduğu belirtiyordu. Finişi geçen ekipler 30 dakikalık servis için Lamia’ya geri döndüler.
Loeb (Citroen) 9.14.1
 


 

ÖE12 Koumaritsi 2 (7.71 km)

Servisten yeni çıkan ekipler rallinin en kısa etabınan gelerek öğleden sonra geçecekleri dört etabın ilkine başlayacaklardı. Loeb zirveyi kimseye bırakmadı ancak ikincilikte Galli yer alıyordu. Grönholm üçüncü olarak takibini sürdürdü. Başa güreşen ekiplerden her hangi bir kayıp olmadan geçilen etaptan hemen sonra 13. etap başladı.
Loeb (Citroen) 4:52.1
 


 

ÖE13 Pavliani 2 (24.45 km)

Tüm gün boyunca Loeb’i zorlayan Grönholm’ün Peugeot 307’sinin şaftı kırılınca Fin pilot bir dakikaya yakın bir zaman kaybederek dördüncülüğe kadar düştü. Geriye kalan iki etapda da aynı problem ile yola devam edecek Grönholm yerini korumakta zorlanacaktı. Gardemeister de bu etapta en iyi ikinci zamanı elde edince genç Fin pilot ikinciliğe yerleşti. Mark Higgins ise yol dışına çıkınca ralliyi bu etapta bırakmış oldu.
Loeb (Citroen) 19:22.2
 


 

ÖE14 Stromi 2 (14.61 km)

Grönholm’ün baskısından kurtulan ve en yakın rakibinin 1dk 15sn. önünde yarış liderliğini sürdüren Loeb’in yapması gereken hata yapmadan yarışı bitirmeye konsantre olmaktı. Fransız pilot sakin gitmek yerine ayağını gaz pedalından çekmedi ve bu etapta da en iyi zamanı elde ederek farkı 5 saniye daha geliştirdi. Gardemeister ikinci olurken Sainz da üçüncülükte yer alıyordu. Şaftını tamir edemeyen Grönholm liderden 42 saniye daha uzaklaştı ancak dördüncülükteki yerini korudu.
Loeb (Citroen) 9:01.2
 

Bir Cevap Yazın