Loeb son güne 55 saniye avantaj ile girdi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Altı kez Dünya Ralli Şampiyonu olan Sebastien Loeb Meksika Rallisi’nin son gününe en yakın rakibinin 55.5 saniye önünde girmeyi başardı. Meksika Rallisi’nin ikinci gününde geçilen dokuz özel etabın sekizinde en iyi zamanı elde etmeyi başaran Loeb, Meksika Rallisi’ni dördüncü kez kazanmaya bir adım daha yaklaştı.

Citroen C4 WRC pilotu güne üçüncü sırada başlasa da avantajlı konumda başladığını ispatlarcasına henüz ikinci etapta liderliği ele geçirdi.

Daha sonra geçilen her etapta farkı arttıran Loeb son gün geçilecek 51.49 kilometrelik özel etapta ilk sırada başlama dezavantajına rağmen ralliyi kazanma yolunda büyük bir adım attı.

“Mükemmel bir gün oldu.” diyerek sözlerine başlayan Loeb : “Hiç hata yapmadık, her etap limitlerimde gittim ve arayı biraz daha açtım. Şimdi 50 saniyeden fazla fark yaptık, mükemmel bir sonuç, yarışın geri kalanında yolun üstünde kalmamız lazım, planımız bu.” dedi.

Petter Solberg günü ikinci sırada tamamladı. Kendi sahip olduğu takımında Citroen C4 WRC ile mücadeleye katılan Norveçli pilot Cuma günü elde ettiği birinciliği koruyamadı. İkinci güne ilk sırada başlayan Solberg kaygan zemind tutunamadı ve bir ara üçüncülüğe gerilediği yarışta ikinci günü ikinci sırada tamamladı.

“İkinci kez geçişimizde bile inanılmaz kayıyorduk ama yine de iyi idare ettik.” diyen Solberg, zafere yakın olmanın heyecanı ile şunları söyledi : “Evet, Loeb arayı epey açtı ancak ralli henüz bitmedi, son gün de elimizden geleni yapacağız. Bugün araçta farklı ayarlar deneme şansımız da oldu, ufak geliştirmeler yaptık. Zirveye yakın gitmek güzel bir duygu ve zaferin kokusunu yeniden almak da güzel, anlıyor musunuz?”

Citroen Junior Takımı pilotu Sebastien Ogier günü üçüncü sırada tamamlarken rakibi Solberg’in sadece 2.7 saniye gerisinde yer alıyor.  Ogier onaltıncı özel etapta Solberg’in kendisini geçmesini sağlayarak son gün sıralama avantajını kullanmak istiyor. “Son etapların bitiminde biraz yavaşladık ve Solberg’in ikinci olmasını sağladık, böylece son güne üçüncü sırada başlayarak rakibimizi geçmeyi hedefliyoruz. Bunu denemek istedik, planımız bu. Çok güzel bir gün geçirdik. Ufak bir spinimiz oldu ama her şey yolunda. Loeb bugün çok hızlıydı ama hiç bir zaman onunla mücadele etmeyi planlamadık. Onun mücadelesi her zaman Petter ile oldu.”

BP Ford Abu Dhabi pilotları Jari-Matti Latvala ve Mikko Hirvonen yarışı dördüncü ve beşinci sırada götürüyorlar. Citroen üçlüsü ile aralarında 45 saniyeden fazla fark var.

Latvala onaltıncı özel etaptan sonra şunları söyledi : “Zamanlarımızı biraz geliştirdik, en hızlı zaman ile aramızdaki farkı beş saniyeye kadar indirdik. Öğleden sonra etaplarında daha da iyiydik. Öğle servisinde ayarlarda da değişiklik yaptık, sanırım biraz fazla yumuşaktı ayarlarımız şimdi tam istediğimiz gibi oldu.”

Ford takımının iki numaralı pilotu olduğu için son gün Hirvonen ile yer değiştirmesi istenir mi diye sorulduğunda Latvala şunları söyledi : “Bakalım son gün neler olacak ama elbette Hirvonen benim önümde bitirmeli çünkü onun pilotlar şampiyonasında benden daha çok puana ihtiyacı var.”

Hirvonen de zamanlarında gelişme gösterse de kendi halinden pek memnun değildi : “İkinci gün de ilk günden çok iyi değildi. En iyi ayarı tutturmak için çaba sarfettik. Yarışın başından beri araç ile uyum sağlayamadım, güvenimi de kaybedince geri kazanmam zor oldu. Bundan sonrası daha iyi olacak, yarın iyi bir yerde bitireceğiz.”

Stobart Ford Takımı pilotu Henning Solberg günü altıncı sırada, Hirvonen’in 25.3 saniye ardında tamamladı. Norveçli pilot gün içinde ilk beş içinde zamanlar yaptı. Onbirinci özel etapta en iyi ikinci, onikinci özel etapta ise en iyi üçüncü zamanı yaptı ve Ford takımı pilotlarına öğleden sonra etaplarındaki ayarları konusunda örnek oldu. “Çok iyi hissediyorum, araç da iyiydi. Frenler ile sorunumuz oldu, bir kaç kez araç stop etti ama yine de denemeye devam ettim.”

Munchi Ford Takımı’ndan Federico Villagra günü yedinci sırada tamamlarken, gün içinde yarış dışı kalan Dani Sordo, Ken Block ve Matthew Wilson’dan sonra WRC ekiplerinin de sonuncusu oldu.

Meksika Rallisi’nde son gün toplam 51.49 kilometrelik üç özel etap geçilecek. Organizatörler yarış başlamadan 7.05 kilometrelik 20. özel etabı güvenlik sebebi ile iptal etmişlerdi. Ekipler güne rallinin en zor etabı olan 29.13 kilometrelik Guanajuatito özel etabı ile başlayacaklar. Loeb ve Solberg’in arasından zaferi kimin kazanacağını az çok belirleyecek bu etaptan sonra 17.94 kilometrelik bir zorlu etap daha geçen ekipler son olarak 4.42 kilometrelik Özel Seyirci Etabı ile yarışı tamamlayacaklar.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: