Loeb Zirvede Tek Başına

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın beşincisini de Citroen pilotu Sebastien Loeb kazandı. Sezonun ilk beş yarışında da ilk sırada finişe gelen Loeb sezonun geri kalanında da aynı performansı göstermek için kendini zorlayacak gibi görünüyor. Sebastien Loeb bu zafer ile Arjantin Rallisi’ni de beşinci kez kazanmış oldu. Loeb’in takım arkadaşı Dani Sordo ralliyi ikinci sırada tamamlarken üçüncülük basamağında Ford pilotu Henning Solberg yer aldı.

Yarışın ilk gününde etaplara ilk sırada çıkan Sebastien Loeb tutunma sorunları yaşasa da zirveden uzaklaşmadan ilk günü tamamladı ve ikinci gün geriden start alarak temposunu biraz daha yükseltebildi.

İlk gün içinde geçilen sekiz etapta liderlik sürekli el değiştirdi. Jari-Matti Latvala, Portekiz’deki kazasından sonra çıktığı ilk toprak etapta en iyi zamanı yapsa da daha sonra lastik patlatınca zaman kaybetti ve gerilere düştü.

Loeb’in aracı iki kez stop edince zirveden biraz daha uzaklaştı ve ilk günü üçüncü sırada tamamladı. Loeb’in yokluğunda zirveyi takım arkadaşı Dani Sordo alırken, Mikko Hirvonen 5.1 saniye ardından ikinci sırada yer alıyordu.

Rallinin ikinci gününde sezonun en yüksek rakımlı etapları da geçildi. Seyircilerin günler öncesinden kamp kurarak yarışı beklediği olağanüstü manzarası olan bu etaplar pilotları ve özellikle araçları oldukça zorluyor. Yükseklik sebebi ile araçların güçleri neredeyse 0 düşüş gösteriyor.

Sebastien Loeb ikinci güne hızlı başladı ve üçüncü etap sonunda zirveyi ele geçirdi. İkinci gün yolu süpüren ilk günün lideri Dani Sordo doğal olarak zaman kaybetti ve öğlen servisine üçüncü sırada geldi. Hirvonen yeri kaybetmedi ama rakibinin ilk sıraya geçmesine engel olamadı.

Hirvonen öğleden sonra geçilen ilk etapta motor arızası ile yarış dışında kaldı. Fin pilot etap içinde yavaşlamak zorunda kaldı, etap sonunda kendi çabaları ile aracı tamir etmeye çalışsa da su pompasındaki arıza giderilmeyince yarış onun için sona erdi.

Böylece zirvede yalnız kalan Citroen pilotları sorun yaşamadan finişe gelmeleri halinde bir kez daha podyumun ilk iki sırasını paylaşacaklardı.

Son gün kısa ama etkili etaplara sahipti. Loeb ve Sordo’nun zirvede yalnız kalmasından sonra gözler üçüncülük mücadelesine çevrildi. Üçüncü güne avantajlı başlayan Petter Solberg oldu. Norveçli pilot gün sonundaki podyumda şampanya hayalleri kurarken benzin pompası arızalanınca yarışa veda etmek zorunda kaldı. Aynı etapta Latvala’da sorun yaşayında Henning Solberg bir anda üçüncülüğe yükseldi.

Arjantin Rallisi, Cordoba Stadyumu’nda düzenlenen üçüncü süper seyirci etabı ile sona erdiğinde zirvede yine aynı adam yer alıyordu. Sebastien Loeb sezonun beşinci galibiyetini alırken takım arkadaşı Dani Sordo ikinci, Stobart Ford pilotu Henning Solberg üçüncü oldu.

Bu sonuçlarla Sebastien Loeb pilotlar klasmanında 50 puan ile liderliğini sürdürdü. Dani Sordo ise Mikko Hirvonen’i 1 puan ile geçerek 31 puanla ikinciliğe çıktı. Markalarda da Citroen’in Ford’a karşı üstünlüğü devam ediyor.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın altıncı yarışı 22-24 Mayıs tarihlerinde İtalya’nın Sardunya adasında düzenlenecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: