Loeb’den 49. Zafer!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Fransız pilot Sebastien Loeb, Norveç Rallisi’nin son etabına kadar devam eden yüksek tansiyona karşı koymasını bildi ve Citroen Total takımına zaferi getirmeyi başardı.

Loeb ralli boyunca etaplara ilk sırada çıkmasına rağmen üstünlüğünü korudu ve Mikko Hirvonen’in 9.8 saniye önünde yarışı tamamladı.

Loeb sezonun ikinci rallisini de ilk sırada tamamladı ve kariyerinin 49’uncu ralli birinciliğini etti. Loeb bu zaferi ile kırılması güç bu rekorunu bir adım öteye taşıdı. Peşpeşe altıncı şampiyonluğu yaşamak isteyen Loeb, elde ettiği iki zafer ile 20 puan aldı ve en yakın rakibi Mikko Hirvonen’e şimdiden altı puan fark attı.

"Çok güzel bir ralli oldu ama çok da zor oldu!" diyerek sözlerine başlayan Loeb : "İlk etaptan son etabın son virajına kadar şartları zorlamam gerekti. Zihinsel olarak da sürekli zorlamak çok zor, son virajda bile herşeyi kaybedebileceğimizi biliyorduk. Burada, kar üzerinde kazanmayı çok istiyordum, burada kazanmak gerçekten çok güzel bir duygu. Harika bir ralli oldu; etaplar muhteşemdi ve bu kadar yakın mücadele işin zevkini kat be kat arttırdı." dedi.

BP Ford Abu Dhabi takım pilotu Mikko Hirvonen ise son etabın çıkışında şunları söyledi : "İkinci olduğumuz için üzgünüm ama bitirebildiğimiz için sevinebilirim. Çok sıkı bir mücadele oldu ama işler benim istediğim gibi gitmedi. Cuma akşamı yavaşladığım için pişman değilim, orada kaybettiğimiz süre nereden baksanız 1-2 saniyeyi geçmez. Loeb dün olağanüstü hızlıydı, olan budur. Bundan sonra gelecek rallide tam gaz gitmemiz gerekiyor. Umarım orada daha iyisini yapabiliriz."

Son etap yaşadığı korku dolu anlara rağmen Hirvonen’in takım arkadaşı Jari-Matti Latvala ralliyi üçüncü sırada tamamlayarak BP Ford takımının podyumdaki iki basamağı elde etmesini sağladı. Latvala uzun düzlüğün sonundaki bir yol ayrımında yoldan çıkınca üçüncülüğü kaybetme riski doğmuştu ancak, Fin pilot çabuk toparlanıp yola döndü ve finişi üçüncü sırada geçmeyi başardı : "Ummadığım bir şekilde sinir bozucu bir haftasonuydu ama üçüncülük de çok önemliydi. Bundan sonraki yarışta umarım ilk sırayı zorlamaya başlarım."

Henning Solberg VK M-Sport Ford Focus’u ile dördüncü gelirken ralliyi en iyi yerde tamamlayan Norveçli pilot oldu. "Çok mükemmel bir ralli oldu, tek eksiği podyumda bir Norveçli yoktu." diyerek sözlerine başlayan Solberg : "Bu işler böyle yürüyor. Biraz mutlu olduğumu söylemem gerektiğini de biliyorum, bundan sonra Güney Kıbrıs’a gidiyoruz, orayı da seviyorum ve iyi gitmek istiyorum." dedi.

Loeb’in Citroen’den takım arkadaşı Dani Sordo ralliyi beşinci sırada tamamlayabildi. "Kar, benim için çok zor bir zemin, bitirebildiğim için mutluyum." diyen İspanyol pilot, sözlerini şöyle tamamladı : "Yol notlarımda sorunlar olsa da sanırım iyi gittim. Rallinin sonunda iyi şeyler hissedebiliyorsam işler iyi gitmiştir. Yeniden kar üzerinde yarışınca burada kazandığım deneyimlerin faydası olacaktır."

Petter Solberg kendi takımı ile katıldığı ilk rallisinde, kendi evinde altıncı olarak puan almayı başardı. "Üç hafta öncesine kadar takımımızın bile olmadığını düşünürsek bu sonucu almış olmak bile inanılmaz geliyor. Debriyajdan dolayı endişeliydim ve son bir kaç etapta sistemi devre dışı bırakarak start aldık ve her startta yaklaşık dört-beş saniye kaybettik. Burada bana yardım eden herkese ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Şimdi bu yarışı inceleyerek neler yapabileceğimize karar vereceğiz. Güney Kıbrıs’ta ‘iyi adam’ olmayacağım."

Ralliyi yedinci sırada tamamlayan ikinci VK M-Sport Ford Focus pilotu Matthew Wilson sonuçtan oldukça memnundu : "Son gün çok sıkı bir mücadele oldu, sabahtan itibaren sonuna kadar zorladım. Petter ile aramada sadece 8 saniye kalmış olması da kötü sayılmaz."

Sekizincilik basamağında VK M-Sport’un üçüncü Ford Focus’u ile Urmo Aava yer alıyor. "Burada tempomu oturtmam biraz zaman aldı" diyerek sözlerine başlayan Estonyalı pilot : "Cuma tüm gün ve Cumartesi sabah çok zorlandık ama ondan sonra işler iyi gitmeye başladı, son gün ise çok keyif aldık." dedi.

Adapta takımının Subaru Impreza’sı ile mücadeleye katılan Mads Ostberg yarış sonunda şunları söyledi : "Çok can sıkıcı zamanlar yaşadık. Son etaba kadar sorunlar ile mücadele etmek zorunda kaldık. Son etabın çıkışında kopilotumla beraber sinirlerimiz bozulduğundan gülmeye bile başlamıştık. Ralli bittiğine göre A3 kağıdına sorunları sıralamaya başlayabilirim."

FIA Dünya Ralli Şampiyonasında sezonun üçüncü yarışı 13-15 Mart 2009 tarihlerinde Güney Kıbrıs’da düzenlenecek.

Norveç Rallisi genel klasman ilk 10:
1. Sebastien LOEB 3:28:15.9
2. Mikko HIRVONEN 9.8
3. Jari-Matti LATVALA 1:21.8
4. Henning SOLBERG 3:33.5
5. Dani SORDO 3:52.0
6. Petter SOLBERG 6:25.4
7. Matthew WILSON 6:35.6
8. Urmo AAVA 6:49.1
9. Mads ØSTBERG 10:00.5
10. Sebastien OGIER 12:49.8

Pilotlar Şampiyonası
1. Sebastien Loeb   20
2. Mikko Hirvonen   14
3. Dani Sordo   12
4. H.Solberg    10
5. J-M Latvala   6

Markalar Şampiyonası
1. Citroen Total   32
2. Bp Ford Abu Dhabi   22
3. Stobart VK M-Sport    16
4. Citroen Junior    8

Bir Cevap Yazın