Meksika Citroen’i bekliyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Bu cuma Dünya Ralli Şampiyonası’nın üçüncü rallisi coğrafya ve iklim açısından en zorlu parkurlarına ev sahipliği yapan Meksika’da başlıyor. İsveç’teki buz ve kardan sonra ekipler toz ve çamurun hakim olduğu, denizden 2700 metre yükseklikteki etaplarda kendilerini ispatlamaya çalışacaklar. Citroen geçen sene Sainz ile üçüncü olurken Loeb karter arızası ile ralliye veda etmişti. Carlos’un yerine bu sene Francois Duval var ve Duval geçen sene burada Ford ile ikincilikte yer almıştı.
“Meksika’da olmak ve böyle sıcak karşılanmak olağanüstü” diyor Sebastien Loeb. “Etaplar epey hızlı ama fazla zorlu değil. Ben beğendim. Şaşırtıcı bulduğum; yükseklik nedeni ile motordaki güç kaybı oldu. Engel olamıyorsunuz ama hissedebiliyorsunuz ve bu en çok düşüneceğimiz şey olacak.”

Pilotları bekleyen 8 farklı etaptan oluşan toplam 14 etap var. Tüm etaplar 45×35 km.lik bir alan içinde yer alıyor bu da Corona Meksika Rallisi’ni toplam uzunluğun etap sayısına oranında en uygun ralli olmasını sağlıyor.

Bölgenin merkezi Leon bu dikdörtgenin kuzey-batı ucunda yer alıyor ve takımlara uygun hava koşullarını tamamen kapalı bir servis alanında veriyor. Dikdörtgenin ters köşesinde; güney-doğusunda yer alan Guanajuato tüm zerafeti, tarihi geçmişi ile başlangıç törenine ev sahipliği yapıyor.

Meksika’nın genel yerleşimi içinde Leon 1819 metrelik rakımı ile doğusunda etapların da geçileceği ‘tierras frias’ -soğuk ülke- ile kuşatılmış durumda. Etapların ortalama yüksekliği 2085 ile 2469 metre arasında değişiyor. Özel etap 2 ve 5’in içindeki El Tablon kasabası 2737 metre ile araçların bulunacağı en yüksek nokta olarak göze çarpıyor. Etap özelliklerindeki toz
ve toprak yapısı açısından Arjantin Rallisi’ne benzeyen ama yükseklik açısından farklar oluşturan etaplar bulunuyor Meksika’da.

Yüsek kesimlerde turbo beslemeli motorlarda seyrelen havanın girişi zorlaştığından özel önlemler almak gerekiyor. Bununla beraber takımlar geçen sene de gördü ki frenler de özel önemi hakediyor.

“Bu bize ders oldu!” diye açıklıyor teknik sorumlu Xavier Mestelan-Pinon. “Meksika öncesi Ocak ayında İspanya’da ve sonra Chateu-Lastours’da Sebastien (Loeb), Francois (Duval) ve hatta Carlos Sainz ile gerçekleştirdiğimiz testlerde üzerinde en çok durduğumuz konu frenlerdeki bu sorundu. Aynı zamanda ayarlara ilişkin olarak Meksika 2004’de
aldığımız verileri ve Xsara’nın diğer bölgelerdeki verilerini de birleştirdik. Michelin’in yeni ürünlerini de test etme imkanı bulduk.”

Guy Frequelin Citroen ekibinin geçen sene ki Meksika Rallisi’ne göre üç konuyu kolaylaştırdığını açıklıyor.

“Sebastien Loeb kalana kadar zirve mücadelesi verdi, Carlos Sainz da buna dahildi ve Francois Duval de başka bir takım ile bu ralliyi ikinci sırada
bitirmişti. Bu yarışı iyi bir sonuçla bitirebilmek için iyimserliğimizi korumamızı sağlayacak bir çok sebep var.”

Guy Frequelin soruları şöyle cevapladı: İsveç Rallisi etaplardaki karlardan ziyade oldukça sevimsiz bir sonuç verdi, ne dersiniz?
Sonucun büyük bir hayalkırıklığı olduğunu gizleyemem. Bu hayalkırıklığı bizim bu yarış ile ilgili umtlarımız ile doğru orantılı idi. 20 etabın onunda Loeb hızlı İskandinavların arasında ilk üçün içinde yer aldı. Bu arada Duval kontrollü giderek dördüncülüğünü koruyordu. Performans açısından değerlendirirsek Xsara teknik ekibi geçen sene burada kazanmamızı sağlayan ayarları yeniden oluşturabilmek için elinden geleni yaptı.

Sebastien Loeb 2003 Acropolis Rallisi’nden beri ilk kez motor arızası ile yarış dışı kaldı. Bunu aynı motor ile iki yarışa katılmayı gerektiren yeni kuralın sonucu olarak görebilir miyiz?

2003 Acropolis’den beri Xsara katılıdığı 23 rallide 57 defa start almıştır ve bir problem yaşamamıştır. Testlerimizde araçlarımız yaklaşık iki ralli uzunluğunda etaplarda denenmekdedir. Ama Monte Carlo Rallisi’nden önce altını çizmiştim; yeni kuralı yargılama hakkında yeterli deneyimimiz yok ve aynı zamanda bu hakkı kendimize saklı tutuyoruz. İsveç Rallisi’nden sonraki
ilk pazartesi günü Monte Carlo Rallisi’nin kazanmamızı sağlayan motoru etkileyen kum tanesinin özelliklerini araştırmaya başladık. Sorunun ne olduğunu çözdük. Haklı olup olmadığımızı Yeni Zellanda Rallisi’nden sonra göreceğiz.

Şu anda hem markalar da hem de pilotlar şampiyonasında liderin epey gerisindesiniz. 2004 yılının önemli oyuncusu Xsara’nın Meksika Rallisi’ndeki taktiği ne olacak? Sonuna kadar atak yapıp farkı açmayı mı düşünüyorsunuz yoksa daha sabırlı bir başlangıç mı yapacaksınız? 

İki şampiyona için verilen bu puan sistemi ile arayı kapatmak biraz zaman alabilir. Sezon içinde daha çok ralli olacak. Meksika’da bizim ilk amacımız iki aracında finiş görmesini sağlamak olacak. Loeb, Sainz ve farklı takımdaki Duval’in geçen seneki performanslarını hatırlarsak iki aracımız da etapları problemsiz geçer ise büyük puanlar almayı umabiliriz. Ondan sonra
puanları hesaplamaya başlayabiliriz.

Bir Cevap Yazın