Meksika Rallisi – Gün 1

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Subaru takımının tecrübeli pilotu Solberg, Corona Meksika Rallisi’nde ilk günü Grönholm’ün 20.5, Martin’in 30.9 saniye önünde lider bitirdi. Loeb ikinci etap içinde amartisörünü kırınca ilk geçişte yaptığı kötü dereceler ile 18.liğe kadar indi günü de 14. bitirebildi. Peugeot pilotları ilk gün sonunda kaygan zeminden ve frenlerden şikayetçiydiler. Subaru’nun genç pilot Atkinson da Duval’in ardından beşincilikte yer alıyor. Ford pilotu Kresta puan almaya aday olmamasına rağmen aday olan Sola’dan iki basamak üstte altıncı sırada. Mitsubishi pilotlarından Rovanpera kaygan zeminde tutunmaya çalışarak günü yedinci bitirdi, asfalt kralı Panizzi ise 11.sırada. Skoda’lar da tempoya ayak uydurabilmiş değil ilk gün sonunda Schwarz 12., Paasonen ise 24.sırada.

Pilotlar ilk gün 146.84 kilometrelik etapları geçtiler. İlk geçişte etaplar kuru ve kaygan zemine sahipti ancak ikinci geçişte temizlenen yollarda daha süratli gidebildiler. Petter Solberg ilk günü baştan sona önde götürdü. Solberg’i sınırlayan tek şey frenlerindeki ufak sıkıntılar oldu.

“Çok güzel bir gün oldu sadece frenlerde çok az problem yaşadık” diyor Solberg ve “Araç çok mükemmel yarın da baştan itibaren arayı korumaya çalışacağım.” diye ekliyor.

Geçen senenin şampiyonu Loeb ilk etap sonunda Solberg’in hemen arkasında idi ancak ikinci etap içinde yaşadığı arka süspansiyonlardaki problem ile yavaşladı ve 18.liğe kadar indi ve gün içindeki atakları ile ancak 14. olarak geldi ilk gün sonuna. İsveç’te motor arızası ile kaldıktan sonra burada da problemler ile boğuşuyor.

“İlk etabın sonunda amortisörlerime zarar vermişim ama bunu lastik basınçlarını kontrol edene kadar farrk edemedim. Direksiyon düz durmuyordu ve benim de sürmekten başka çarm yoktu, servise kadar böyle gideceğim.”diyordu Loeb servise üç tekerlek ile gelirken.

Marcus Grönholm ilk günü frenleri kontrol ederek geçirdi. Fin pilot herkesin durmakta zorlandığı ikinci etapta en iyi zamanı elde etti. Marcus gün boyunca ikincilikte kaldı ve Solberg’in peşinde sıkı takibe devam ediyor. Son etapta da en iyi zamanı elde ederek Solberg’e uyarı gönderdi denebilir. “Gün boyunca araç içinde rahat değildim, frenlere basıp durdum. Sebebini bilmiyorum ama geçen sene de aynısı olmuştu. Yarın da denemeye devam edeceğim ve ikincilikte tutunmaya çalışacağım. İsveç’teki gibi yine bir kaza yaşamak istemiyorum. Petter’i yakalamak herkes için zor gözüküyor.” diyor Marcus Grönholm.

Takım arkadaşı Markko Martin yavaş başladı ama 3.etapta en iyi zamanı elde ederek hızlanmaya başladı. Gün içinde tırmanarak üçüncülüğe yerleşti ve liderin 30.9 saniye gerisinde.

Citroen Xsara WRC’nin diğer pilotu Francois Duval, Loeb’in gerilere düşmesinden sonra dikkatli bir şekilde yoluna devam ediyor. Gün içinde üçüncülükte yer alıyordu fakat Martin’in ataklarına karşılık vermeyince günü dördüncü bitirdi. Günün sürprizi ise kesinlikle Chris Atkinson’dan geldi. Subaru’nun genç pilotu herkesi şaşırtarak günü beşinci sırada bitirdi. Deneyimi olmamasına rağmen gün içinde sürekli ilk on içinde dereceler elde ederek ikinci rallisinde ilk günü beşinci sırada bitirdi.

Roman Kresta markalarda takımı Ford’a puan getirmeyecek olsa da günü altıncı sırada tamamladı. Onun ardından 2002 yılının Meksika Rallisi galibi Harri Rovanepera kırmızı elmas Mitsubishi Lancer WRC’i ile geliyor. Skoda takımında da işler iyi gitmiyor sanki. Armin Schwarz günü 12. sırada bitirebildi, ilk etapta altıncı en iyi zamanı elde eden Paasonen ise ikinci etapta kaza yaptıktan sonra 24.lüğe kadar geriledi.

Bir Cevap Yazın