Meksika Rallisi – Gün 2

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Petter Solberg, Marcus Grönholm önündeki liderliğini gün içinde elde ettiği üç en iyi zaman ile korudu. Solberg’in canının sıkıldığı tek an sekizinci etapta motor sıcaklığının 126 dereceye çıktığında yaşandı. Grönholm ise gün boyunca frenleri ile uğraştı, her etaptan önce fren pabuçlarını değiştirdi. Markko Martin ve Francois Duval ise iki kez yer değiştirdiler ama Duval sekizinci etap içinde çarptığı kayanın verdiği zarar ile onuncu etaba çıkarken aracı iflas etti ve Martin yerini sağlamlaştırdı. Harri Rovanpera ise üç silindire düşen aracının motor yönetim sistemini değiştirildikten sonra servis çıkışına geç gelince aldığı
90 saniyelik cezaya rağmen beşinci sırada. Sebastien Loeb ise ilk gün kaybettiği dört dakikanın ardından gün içinde iki defa en iyi zamana imza atarak altıncılığa kadar tırmandı. Chris Atkinson dokuzuncu etapda kayaya çarparak direksiyon sistemine zarar verene kadar beşinci gidiyordu. Bir kaç kilometre sonra çukura giren sağ ön lastiği çıkınca da ralliye veda etti.

Subaru
Petter Solberg ve yeni Subaru Impreza WRC2005 Meksika Rallisi’nin toprak etaplarında ilk sırada yer alıyor. Ãœç tane daha etap birinciliği elde ederek toplam da altı etap birinciliği elde ettiği rallide en yakın rakibine 29.6 saniye fark atmış durumda. Takım arkadaşı Chris Atkinson da yeni Impreza’sı ile harika dereceler elde etti. İlk defa puan için aday gösterilmesine ve bir WRC araç ile ilk kez toprak etaplara çıkmasına rağmen dokuzuncu etapta kaza yapana kadar etkileyici zamanlara imza atıyordu. Chris superally ile tecrübe kazanmaya deevam edecek.

Petter Solberg/Phil Mills :” Bugün çok güzeldi; burada olmak gerçekten eğlenceli. Yeni araç daha da güzel oluyor ve zaten güzel başlamıştık. Devamı gelecek biliyorum ama daha da yaklaşıyoruz. Bugün güvenli gitmeye konsantre olmuştum, ara zamanları izleyerek ve fazla risk almayarak. Önde gitmekten memnunum ama daha çok şey olabilir şimdiden sonucu düşünmüyorum. Yarın yine ara zamanları kontrol ederek ve risk almamaya çalışarak birinciliği korumaya çalışacağım, bu şampiyonluk için, benim için ve bay Kuze için önemli.”

Chris Atkinson/Glen Macneall : “Herşey iyi giderken puan alamayacak olmak çok kötü ama çok şey öğreniyorum ve hızlı öğreniyorum. Benim için iyi bir deneyim oluyor, arızalı direksiyon kullanmak bile bir gün işime yarayabilir. Herşeyin ötesinde dün gece gerçekleştirilen ayarlara ile araç daha iyi duruma geldi. Yarın umarım daha iyi bir ayar tutturabiliriz.”

Citroen
Citroen takımı iki Xsara aynı anda Meksika’da başarılı olamayacağı büyüsüne inanabilir. Kader acımasız yüzünü Duval’e ilk dört içinde giderken gösterdi. Gün içinde sekizinci etapta bir viraj içinde saklanan kayaya çarpan Duval’in durumu dokuzuncu etabı
tamamlayabilecek kadar iyiydi. Leon’daki servis alanına gelindiğinde motor koruma levhasındaki zarar herşeyi açıklıyordu aslında; kaya radyatör ile çaprak kollar arasına çarpmıştı. Servis alanından araç sağlam olarak çıkartıldı ancak onuncu etabın start noktasına giderken hararet yükselmeye başlayınca Duval servis alanını aradı ve gelen cevap ile etaba başlamama kararı verildi. 2005 kurallarına göre Xsara servis alanına girebilecekti ama kaybettiği her etap için beş dakika ceza işlenecekti. Teknik ekip Duval’in yarın da yarışabilmesi için kolları sıvadılar.

Sebastien Loeb/Danien Elena : ” Rakiplerimden kalanların olması işimi biraz kolaylaştırdı. Böyle olsa bile ben de biraz zorluyorum tabii. Dünün hayalkırıklığını geride bıraktım ve bu sabah iyi motive oldum. İyi dereceler elde ettikçe kendime güvenim de geldi. Yarın göreceğiz biraz daha yukarı tırmanabiliyormuyuz. Duval için üzüldük. Takım adına büyük kayıp. Etaplar çok güzel aslında; hızlı ve yumuşak. Hızlı gidebiliyorsunuz ama viraj içindeki bir kaya birden herşeyi değiştirebiliyor. Bu da rallinin can sıkıcı tarafı işte.”

Ford
Bp-Ford takımının pilotları Toni Gardemeister ve Jakke Honkanen gün içinde yarışdışı kalan pilotlardan sonra günü dördüncü sırada bitirdiler. Grip olan Gardemeister altı etap boyunca 10.lukta başladığı günü 4.lükte bitirebilmek için epey mücadele etti.
Toni Gardemeister/Jakke Honkanen : “Yollar bu sabah çok kaygandı. İyi zamanlar elde etmek bu yüzden zor oldu, ritm tutturamadık. Günün son etabına başlarken arka lastiğimde patlak vardı. Aslında daha önceki etaplardan birinde patlamıştı ve mousse biraz geç
ısındı. Son etapta bundan dolayı vakit kaybettik. Arka amortisörler de sorunlu olduğundan dikkatli gitmem gerekiyordu. Dördüncü olmam biraz da şansıma bağlı aslında. Sorunlara rağmen aracı yolda tutmayı başardım. Yerimiz iyi olsa da performansımdan memnun değilim. Yarın daha da iyi çalışıp yerimi korumayı amaçlıyorum ve sanırım Rovanpera ve Loeb ile de mücadele edeceğim.”

Gardemeister Rovanpera’nın 1.4 saniye, Loeb’in ise 36.4 saniye önünde yer alıyor.

Roman Kresta/Jan Tomanek : ” Doğru çizgide gidiyordum ama kayaya çarparak yön kontrol kolundaki bir civatayı kırmışım.
Düzelltik ama amortisörün üst kısmı yerinden oynamış. Bu da araca daha fazla zarar verdi ve devam edemedik. Fazla zorlamıyordum ama bu yollarda doğru çizgide gitseniz bile sorun yaşanabiliyor. Güzel bir ralli oluyor ve şimdiye kadar herşey iyi gidiyordu. Güzel bir hız tutturmuştum ve toprak üzerinde iyi deneyim kazandım.”

Daniel Sola/Amigo : “Dördüncü vites ile sağ viraja girdim ve ilk geçişten hatırladığım içerden kesmeyi düşündüm. Ön tekerlek bir çukura girdi ve spin attık, arka tarafı çarptık. Daha önce de yoldan çıkmıştık ama bu sefer hasar daha büyük oldu. Takım için üzüldüm, benim için ve ralli için çok sıkı çalışmışlardı.”

Peugeot
Günün ilk geçilişinde Peugeot pilotları güçlü bir açılış gerçekleştirdiler. Marcus Grönholm sekizinci etapta en iyi zamanı elde ederek aradaki farkı biraz da olsa kapatmayı başardı. Etap içindeki 2500 metrelik tırmanma kısmı Peugeot 307 WRC’nin gücünü ispatladı. Markko Martin de Duval ile mücadelesini kazandı. İkinci geçilişte pilotlar yerlerini korudular ve takım emirleri doğrultusunda ikisi de bitirmek için mücadele ediyorlar.

Marcus Grönholm/Timo Rautiainen :”Fren problemini giderebilmek içine her etap sonunda fren pabuçlarını değiştmemiz
gerekiyor ve bu da bizi biraz meşgul etti. Ancak bu işe yaradı ve ilk güne nazaran bugün daha rahatım. Bu seneki ralli geçen seneye oranla daha çok tuzaklı, zemin sertleştikçe araca daha çok iş düşüyor. Sanırım bugün herkes problemler yaşadı. Yarın yerimi sağlamlaştırmaya ve iki araç ile bitişe gelmeye çalışacağız.”

Markko Martin/Michael Park :”Marcus gibi fren problemi yaşamadık, her etap sonu fren pabucu değiştirmedik. Gözümüz Francois Duval’in üzerinde idi ama o da yarış dışı kalınca üzerimizdeki baskı azaldı. Yarın üçüncü bitirebilirsek sevineceğiz, Marcus üzerinde baskı kurmamıza gerek yok. Yine de konsantrasyonumuzu korumalıyız çünkü rallinin en uzun etabı (46 km) yarın koşulacak ve çok çetin geçecek.”

Skoda
Armin Schwarz ikinci gün sonunda dokuzuncu sırada ve sekizinci ile arasında bir dakikadan fazla zaman var onun için fazla zorlamasına da gerek yok . Jani Paasonen ise 16. sırada.

Mitsubishi
Gelişmelerin yoğun olduğu ikinci gün sonunda Mitsubishi pilotlarında Harri Rovanpera-Risto Pietilainen ikilisi beşinci sırada yer alıyorlar. Takım arkadaşları Gilles-Herve Panizzi kardeşler ise sekizinci sıradalar.

Gilles Panizzi/Herve Panizzi :”Ayarlar dünkü ile aynı ama bugün biraz daha iyi gibi. Çizgiyi tutturabilmek için direksiyon ve frenler ile uğraşıyorum. Görmeme rağmen çizgiye oturamıyorum. Bunun yüzünden güvenim biraz zayıfladı.”

Harri Rovanpera/Risto Pietilainen :”Gerçekten zor bir gündü. İlk önce ceza aldık, sekizinci etap içinde bir zıplamadan sonra kartere zarar verdik ve serviste değiştirdik. Araç şu an iyi durumda herhangi büyük değişiklik gerektirmiyor ancak yarınki uzun
etapta lastik seçimi zor olacak.”

Bir Cevap Yazın