Meksika Rallisi – Gün 3

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Petter Solberg (Subaru) son günde de hızını kesmeden 2005 model aracı ile ilk rallisini kazandı. 34.5 saniyelik fark ile kazandığı bu birincilik ile pilotlar şampiyonasında da zirveye oturmuş oldu. Marcus Grönholm (Peugeot) son günde fazla mücadeleye girmeden takım arkadaşı Markko Martin’in yardımı ile ikinci sırada kaldı. Sebastien Loeb (Citroen) son iki etapta da en iyi zamanları elde etti. İlk günden yaklaşık üç dakika geriye düşmesine rağmen son iki etapta aldığı bu etap birincilikleri ile önündeki Rovanpera (Mitsubishi) ve Gardemeister’i (Ford) geride bırakarak dördüncülüğe tırmandı. Armin Schwarz (Skoda) dokuzuncu olmasına rağmen markalar şampiyonasında değerli bir puan almaya hak kazandı. François Duval (Citroen) SupeRally kuralları ile yeniden yarışa döndü fakat son etaptan sonra servise giderken daha fazla motor problemleri ile yarışa veda etmek zorunda kaldı. Chris Atkinson (Subaru) da yeniden yarışa dönmüştü ama son etabın bitmesine 2 kilometre kala yağ basıncının düşmesi nedeni ile ikinci kez ralliyi bırakmış oldu.

Subaru
Petter Solberg yeni Subaru’su ile Corona Meksika Rallisi’ni 34.5 saniye farkla birinci bitirdi. Ralliyi ilk etabından son etabına kadar önde götüren Solberg; altı etap birinciliği aldığı bu yarış ile bu sezon ikinci, kariyerinin de 12. zaferine imza atmış oluyor. Bu sonuçtan sonra Solberg pilotlar şampiyonasında da zirvede. Bu zafer ile Subaru da 46. ralli zaferini kazanmış oldu. İlk defa puan için aday gösterilmesine ve ilk defa WRC araç ile toprak parkurlara çıkmış olmasına rağmen Chris Atkinson da son etapta yarışdışı kalana kadar çok etkileyici zamanlara imza attı.

Petter Solberg / Phil Mills : ” Bu inanılmaz, çok mutluyum! Eski araç ile İsveç’te kazandıktan sonra yenisi ile de burada kazanmış olmak çok güzel bir duygu. Eminim ki bu araçla kazanacağımız çok şey var daha. Ayrıca burada kazanmış olmak kaybettiğimiz Ryuichiro Kuze için de çok anlamlı. O olmadan bunların hiçbiri olamazdı bu zaferi ona adamaktan onur duyuyorum. Gün
sonunda gelen bu zafer tüm takım arkadaşlarımın, Phil’in, Subaru’daki herkesin başarısı, onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Şampiyonluk benim için daha yakın artık. Bu sene hiç görülmemiş mücadeleye sahne olacak WRC.”

Chris Atkinson / Glen Macneall : “Bitiremediğim için üzüldim açıkcası ama bu hafta sonu burada çok şey öğrendim. Hız, cesaret vericiydi; özellikle de zorlamama rağmen yoldan taştığımız zamanlarda. Yeni araç çok güzel ve daha çok ilerleme kaydedeceğiz. Yeni Zellanda’da deneyim kazanmaya devam edeceğim ve umarım iyi bir pozisyonda bitirebileceğim.”

Citroen
Cumartesi öğleden sonra ilk günden gerilere düşen Sebastien Loeb altıncı sırada yer alıyordu. Sıralamada önlere geçebilmeleri yapmaları gereken belli idi; 36 saniye önlerindeki Rovanpera’yı ve 37.4 saniye önlerindeki Gardemeister’i geçmek. Son günün etapları toplamı 62.65 kilometre idi, her kilometrede yaklaşık yarım saniye fark atmaları gerekiyordu. Fransız pilot rekor sayılabilecek zamanlara imza atarak gün sonunda 4. gelmeyi başarmıştı.

Sebastien Loeb / Daniel Elena : “Dünden beri çok fazla zorluyorum. Bugün işi biraz da ha ileri götürdük. Son etabı, sanki sonunda zafere ulaşacakmışım gibi getim. Mükemmele yakın gittik, kariyerimin en iyi etaplarından birisi oldu. Aldığım bu dördüncülük şampiyonada hem bana hem de Citroen’e çok değerli puanlar kazandırdı.”

François Duval / Stephane Prevot : “Üçüncüde problem biter derler. Sanırım bu üç rallide hakkımı doldurdum ve Yeni Zellanda benim için yeni bir başlangıç olacak. Xsara ile ilk kez toprak parkura çıktım. Problemler başgöstermeden önce üçüncü gidiyordum. Bu da takım ve araç ile olan uyum sorunumun olmadığını gösteriyor.”

Ford
Toni Gardemeister Corona Meksika Rallisi’ni altıncı sırada bitirdi ve Ford Focus RS WRC’nin 47 kez puan almasını sağladı. Bu sezon tüm yarışlardan puan alarak bu rekoru 50’ye çıkartma şansını devam ettirdiler.

Toni Gardemeister / Jakke Honkanen : “Bugün daha fazla hızlı gidemedim. Derecemden menun değilim ama puan almış olmak güzel. İlk gün yaptığım hatalar sonucunda daha iyi bir derece elde edemedim. Dün araçtan memnun değildim ama Focus gerçekten böyle zorlu bir rallinin üstesinden gelebilecek kadar güçlü bir araç.”

Peugeot
Toprak etaplı Corona Meksika Rallisi’nde Marcus Grönholm ile ikinci ve Markko Martin ile üçüncülüğü alan Peugeot takımı 2003 Avustralya Rallisi’nden beri ilk kez markalar şampiyonasında zirveye çıktı. Ralli sonunda 307 WRC’nin dayanıklılığı ve hızı da ispatlanmış oldu.

Marcus Grönholm / Timo Rautiainen :”Bugün biraz sıkıcıydı aslında, tek amacımız zarar görmeden bitiş çizgisine ulaşmaktı. Rallinin sonunu görebilmek güzel, ralli biraz tuzaklıydı aslında, gereksiz riskler almaktan kaçındık. Bu ralliden tam anlamı ile zevk alamadım ama aracın başarısı görmke ve podyuma çıkmış olmak güzel. Bundan sonra Yeni Zellanda’ya gidiyoruz, orada yarışmaktan hep zevk almışımdır.”

Markko Martin / Michael Park :”Yarışı üçüncü bitirmekten ve pilotlar şampiyonasında ikinsi sırada yer almaktan memnunum. 307 WRC ile yaptığım her kilometre ile güven kazanıyorum, bu sezona başlamanın güzel bir yolu. Sürüş stilimde geliştirmemiz gereken noktalar var, tam anlamı ile doğru yoldayız.”

Skoda
Armin Schwarz ve Jani Paasonen sırasıyla 9. ve 13. oldular. Yeni versiyon Fabia WRC gelişimini gösterdi ama takımın ralli deneyiminin az olması, etaplara olan yabancılık etkisini gösterdi.

Armin Schwarz / Klaus Wicha :”Hedefimiz sağ-salim bitiş çizgisini geçmek ve puan kazanabilmekti. Zor bir ralli oldu ama ben kendi adıma memnunum.”

Jani Paasonen / Janni Vianikka :”Son etapta otomatik vites değiştirici arızalandı ve helikopterden korkan bir ineğe çarptık. Araç bu sabah daha iyi durumdaydı ama cuma günü ilk etaptaki derecemden sonra ümitsizliğe kapılmıştım.”

Mitsubishi
Mitsubishi takımının iki aracı da bitiş çizgisini sağ-salim geçerek takımlarına puanlar kazndırdılar. Rovanpera beşinci olurken Panizzi de sekizincilikten aldıkları puanlar ile markalar şampiyonasında takımlarını zirveye ortak ettiler.

Harri Rovanpera / Risto Pietilainen :”Beşincilikten memnunum ama çok zor bir ralli oldu. Olabildiğince sert kullandık bugün; Gardemeister’i geçebilecek kadar sert ve Loeb’in arkasında kalacak kadar yavaş. Son etapta seyirciler bize taş fırlattılar ve bu konsantrasyonumuzun dağılmasına yol açtı. Belki de Loeb’e yedi saniye vermeyecektik ama kim bilir. Biz kendi performansımızdan memnunuz.”

Gilles Panizzi / Herve Panizzi :”İki aracımızın da bitişe gelmesi güzel. Gelecek ralli için daha sıkı çalışmalıyız, bence podyum için mücadele vermemiz gerekecek. Güçlü bir aracımızın olduğunu biliyoruz, sadece onu toprak etaplarda kullanmak için biraz güvene ihtiyacımız var.”

Bir Cevap Yazın