Michael Park 1966-2005

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası
22 Haziran 1966 tarihinde İngiltere’de doğan Michael Park, 1987 yılında ilk kez etaplara çıkmıştı. Herefordshire kasabasının virajlı yollarında düzenlenen küçük gece rallilerini izleyerek büyüdü ve bu ralliler ile büyülendi. Yerel klübe katılan “Beef” kendini bu yollarda geliştirdi.
Üç yıl boyunca bu etaplarda kendini geliştiren Park, 1990 İngiltere Peugeot Şampiyonası’na Steve Benett ile katıldı. Sezonu ikinci sırada bitiren ekibi geçen pilot ise o zamanların “genç” pilotu Richard Burns’dü.

Steve Bennett ile iyi bir ikili olan Park Avrupa’daki rallilere de katılmaya başladılar. Park bu arada David Williams ile İngiltere Şampiyonası’nda Ford Sierra Cosworth’ün sağ koltuğuna oturdu. Diğer tüm yetenekli co-pilotlar gibi organizasyon yeteneğinin sayesinde Williams’ın sahibi olduğu Genesis Sport ve Peugeot Talbot Sport takımlarının 1992 RAC Rallisi’ndeki servis koordinatörlüğünü de üstlendi.

1993 yılında David Higgins ile Peugeot Challange’i kazandılar ancak sezon sonunda yapılan teknik incelemede eksikleri ortaya çıkınca diskalifiye oldular. Ancak bu başarıları göz ardı edilmedi ve 1994 yılında Peugeot 106 ile İngiltere Şampiyonası’na katıldılar ve ümit vaad eden genç pilotlar olarak iyi dereceler aldılar.

Park, Subaru pilotu Richard Burns’ün ekibinde etap öncesi yol notlarını düzenleyen ekibe katıldı ve 1994 Asya Pasifik Şampiyonası’nın bir kaç rallisinde ve 1995 Dünya Ralli Şampiyonası’nın üç etabında görev aldı. Diğer yandan da Higgins’in yanında Ford Escort RS2000 ile İngiltere Şampiyonası’na katıldı ve İskoçya Rallisi’nde genel klasmanda altıncı sıraya çıktılar.

Park, Burns ile ilişkilerini geliştirerek 1996 yılında Mitsubishi’ye geçti. Kendi işi olan metal üretimi işini bırakıp kendini tam anlamı ile motorsporlarına verdi. 1998 yılına kadar Burns’ün ekibinde yol notlarını düzeltti.

1999 yılında Abdullah Bakhashab’ın Toyota Coralla WRC’si ile FIA Takımlar Kupası’nın sekiz rallisine katıldılar ve sezonu dördüncü sırada bitirdiler.

2000 yılında ise Markko Martin ile çalışmaya başladı. İkili Corolla ile Dünya Ralli Şampiyonası’nı katıldılar ve Kıbrıs Rallisi’nde altıncı oldular. 2001 yılında Subaru ile Dünya Ralli Şampiyonası’nı daha kısıtlı takip edecekleri bir kontrat imzaladılar. Bundan fazla memnun olmayan ikili 2002 yılında Ford ile anlaştı.

2002 yılında katıldıkları 13 ralliden 12’sinde bitiş çizgisine gelen ekip, son dokuz rallinin sekizinden puan ile ayrılmayı başardılar, bunların arasında kariyerinin en iyi derecelerinden biri olan İngiltere Rallisi ikinciliğine de imza attılar.

2003 Akropol Rallisi’nde Ford Focus WRC ile ilk kez zirveye çıktılar. Yine aynı yıl içinde Finlandiya Rallisi’ni kazanan üçüncü yabancı ekip olarak tarihe geçtiler.

2004 senesine hızlı başlayan Martin-Park ikilisi bu sezon içinde Corona Meksika Rallisi, Tour de Course – Fransa Rallisi ve Katalunya Rallisi’ni de kazanarak Ford Focus WRC’ye sezon sonunda veda ettiler.

2005 yılında Peugeot ile anlaşan ikili takım arkadaşları Marcus Grönholm ile Peugeot 307 WRC’yi etaplarda geliştirdiler. Yeni bir araç 307 ile çeşitli zorunlar yaşayan ekip en iyi derecesini Uddeholm İsveç Rallisi’nde ikincilik ile elde eden ekip İngiltere Rallisi’ne geldiklerinde pilotlar şampiyonasında dördüncü sırada yer alıyordu.

Markalar Şampiyonası’nda ise Peugeot takımı kardeş markası Citroen ile şampiyonluk için mücadele ediyorlardı.

Bir Cevap Yazın