Ogier Ürdün Rallisi’ni burun farkıyla kazandı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Sebastien Ogier, Ürdün Rallisi’ni kazanırken yarışın son etabı olan Power Stage etabını da kazanarak Dünya Ralli Şampiyonası yarışında en yüksek puan alan ilk pilot olma ünvanını da ele geçiriş oldu.

Citroen Total Takımı pilotu Ogier son etaba Jari-Matti Latvala’nın 0.5 saniye gerisinde girse de etabı ilk sırada tamamlayıp Latvala’yı 0.2 saniye geçmeyi başardı ve WRC tarihinin en yakın ara ile kazanan pilotu olmayı da başardı.

Ogier son güne 31.6 saniye önde başlamıştı ancak ilk gün Ford pilotu Mikko Hirvonen’in liderden 2 dakika fark yemesine neden olan yol temizleme işi kendisine kalınca aradaki fark da azaldı. Hirvoen’in takım arkadaşı Jari-Matti Latvala avantajlı konumunu iyi kullanarak önce Loeb’i geçti, son etap önceside de Ogier’i 0.5 saniye geçti.

“İnanılmaz” diyerek sözlerine başlayan Ogier : “İnanılmaz bir gün oldu. Sonuna kadar bastırdım. İnanılmaz bir duyguydu. Latvala bugün çok hızlıydı benim de hızlı olmam gerekiyordu. Bu şekilde bittiği için çok mutluyum.” dedi.

Hirvonen podyumdan uzak kalsa da son etap olan Power Stage’de en iyi ikinci zamanı yaparak ekstra puanlar almayı başardı : “Gün boyunca çok iyiydik ancak son etap fazladan efor sarfettik. Genel olarak iyi geçmedi ama ikinci gün verdiğimiz mücadeleden dolayı memnunuz.”

Ogier’in takım arkadaşı Sebastien Loeb ise gün boyunca yaşadığı sorunlara rağmen yarışı üçüncü sırada tamamlamaktan dolayı şikayetçi değildi. Son etapta ekstra puanları almak için o da gayret gösterdi ancak takım arkadaşının 0.3 saniye gerisinde kaldı : “Etabın sonlarına doğru bir hata yaptım. Viraj dışına çok taştım ve kumda zaman kaybettim, bu da bana 2 saniyeye mal oldu.”

Loeb aldığı bu üçüncülük ile pilotlar klasmanında Hirvonen’i iki puan geçerek 74 puana ulaştı.

Latvala son etaba lider girse de etap içinde takım arkadaşının 4.5 saniye gerisinde kaldı, etabın son bölümünde temposunu inanılmaz derecede yükselten Fin pilot etabı Ogier’in 0.7 saniye gerisinde bitirdi, bu onun liderliği de Ogier’e kaptırdığı anlamına geliyordu : “Çok zorladım ancak etabı kaybetsem de ikinciliğin bana yeteceğini biliyordum. Elimden geldiğince zorladım.”

Ogier bu yarıştan aldığı puanlar ile pilotlar klasmanında da Latvala’yı geçti, Ogier 69 puan ile üçüncü sırada yer alıyor, Latvala ise 66 puanda.

Yarış boyunca zirve mücadelesi veren dört pilottan Petter Solberg onyedinci etapta kaza yapınca zirvede üç pilot kaldı. Solberg kaza anını şöyle anlattı : “Etabın ikinci kilometresinde büyük bir spin attık ve yol dışında takılıp kaldık. Orada çok büyük kayalar vardı ve aracı oradan bir türlü çıkaramadık ve yarışı bırakmak zorunda kaldık.”

Genel klasmanda beşinci sırayı M-Sport Stobart takımı pilotu Matthew Wilson aldı. Wilson beşincilik için eski Formula 1 pilotu Kimi Raikkonen ile mücadeleye girmişti. Raikkonen ondokuzuncu etapta lastik patlatınca Wilson beşincilikte rahatladı.

Federico Villagra yarışı yedinci sırada tamamlayarak Munchis Ford Takımı’nın en iyi yerini almasını sağladı.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun beşinci rallisi İtalya’da 5-8 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Sardinya Rallisi olacak.

Dünya Ralli Şampiyonası Pilotlar Klasmanı
1. Sebastien Loeb, 74
2. Mikko Hirvonen, 72
3. Sebastien Ogier, 69
4. Jari-Matti Latvala, 66
5. Petter Solberg, 31

Dünya Ralli Şampiyonası Marka/Takım Klasmanı
1. Citroen Total, 130
2. Ford Abu Dhabi, 130
3. M-Sport Stobart Ford, 43
4. Ice 1 Racing, 26
5. Petter Solberg, 22

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: