Polonya 36 yıl sonra Dünya Şampiyonası’nda

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Polonya Rallisi, Monte Carlo’dan sonra serinin en eski ikinci yarışı ve 1973’ten beri ilk kez Şampiyonaya bu yıl puan verecek. O yıl start alan 62 araçtan sadece 3 tanesi yarışı bitirebilmişti. Yarış 755 kilometrelik 55 etaptan oluşuyordu. Bu rakam bu yıl yapılacak organizasyonun neredeyse iki katı.

2005 yılına kadar asfalt ralli olarak organize edildi ancak o yıldan sonra Polonya’nın kuzey doğusundaki Mazurian Gölü bölgesinde yer alan hızlı ve akıcı toprak etaplara döndü.

Özel etaplar ormanlık ve açık arazi karışımından oluşuyor. Organizatör sürati kontrol etmek ve keskin, hatasız sürüşü ödüllendirmek için, çok kesilecek virajların içine saman balyaları yerleştiriyor.
Etaplar, güzel manzaralı yeşil kırsal alandan geçiyor ve çoğu ralli sever tarafından Finlandiya’ya benzetiliyor. Etap zemini genellikle kumlu ve en üstte gevşek topraktan oluşuyor.

Citroen Total World Rally Team

Şampiyonaya yeni katılan Polonya Rallisi, Citroen Takımı için önemli bir fırsat sunuyor. Her iki ekibin de, ama özellikle puan tablosunda daha iyi durumda bulunan Sebastien Loeb – Daniel Elena ikilisinin rakipleri ile arasındaki farkı açmak için, daha önce yakaladıkları kazanma serisine dönmelerine imkan tanıyor.

#1 : Sebastien Loeb/Daniel Elena: “Testlerde C4 WRC ile hem kuru hem de ıslak zemini deneme şansım oldu. Etaplar oldukça hızlı ve çok da sert değil. İlginç bir ralli olacak. Sonuna kadar zevk almamız gerektiğini düşünüyorum.”

#2 : Daniel Sordo/Marc Marti: “ŞahsenC4’üün direksiyonuna geçip, Yunanistan’da yaşadıklarımı arkada bırakmak için etaplara çıkmaya can atıyorum. Acropolis Rallisini kazanabileceğimi hissetmiştim, her şey çok doğal şekilde akıyordu. Geri dönmek bizim elimizde ancak diğer yandan Citroen’in markalar şampiyonluğu için ihtiyacı olan puanlar her şeyin üstünde.”

BP Ford Abu Dhabi World Rally Team

Arka arkaya alınan zaferler, Ford WRT’nin unvan savaşını Polonya’nın keşfedilmemiş etapları öncesi canlandırdı. Polonya Rallisi, 2009 Dünya Ralli Şampiyonası’nın tamamen yeni iki yarışından birincisi ve 6 haftada 3 yarışlık paketin sonuncusu.

#3 : Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen:“Yunanistan’dan sonra şampiyonluk savaşına geri döndüm ve bundan sonraki iki yarış, Polonya ve Finlandiya, hızlı toprak etaplarda gerçekleşecek. Bu bana oldukça uygun bir karakter.”

#4 : Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila: “Gördüğüm kadarıyla etaplar bana Finlandiya’yı hatırlatıyor ancak zemin daha yumuşak gibi görünüyor. Virajları içerden kesmek mümkün gibi görünse de, zemin kumlu olduğu için, viraj içlerinde kumun altında ya da oyuklarda taş veya kaya parçaları olabilir.”

Stobart Ford World Rally Team

#5: Matthew Wilson/Scott Martin: “Polonya Rallisi’nin büyük mücadeleye sahne olacağına inanıyorum ve sabırsızlıkla bekliyorum. Oldukça zor geçecek. Finlandiya’daki gibi çok hızlı etapların yanında oldukça dar ve teknik bölümler de var. Scott’un daha önce burada yarışmış olması büyük avantaj ve ne beklememiz gerektiğini iyi biliyor, bunun büyük yardımı olacak. Acropolis Rallisi’nin son gününde her şey yolunda gitmişti. Buraya o güvenle çıkıyoruz. Pazartesi günü testlerimizi tamamladık. Bu bize ayarlarımızı mükemmelleştirme şansı verdi.”

#6 : Henning Solberg/Cato Menkerud: “Polonya Rallisi etaplarına çıkmak için can atıyorum ve yeni bir yarışın keyfini sürmeyi hedefliyorum. Yunanistan’da gördüğümüz gibi, yeni etaplara sahip yarışlar, sıralamayı karıştırabiliyor ve bu fabrika takımı sürücüsü olmayanları daha iyi yerlere getirebiliyor. Etapların her şeyden biraz içerdiğini düşünüyorum. Burada işin sırrı yeni şartlara çok çabuk adapte olmaktan ve antrenmanlar sırasında çok iyi not yazmaktan geçiyor. Bu yıl birkaç yarışta oldukça şanssızdım, umarım bu derhal sona erer ve bundan sonraki toprak yarışlara konsantre olabiliriz.”

Citroen Junior Team

#7: Evgeny Novikov/Dale Moscatt: “Bu herkes için yeni bir ralli ve hızımızı göstermek için büyük bir fırsat. Start almak için sabırsılanıyorum, böylece gelişmemizi sürdürebiliriz.”

#8: Conrad Rautenbach/Daniel Barritt: “Anladığım kadarıyla yollar oldukça hızlı olacak. Eğer yollar Finlandiya gibi olacaksa, bundan son derece mutlu olurum çünkü o tip etapları çok severim. Yunanistan’da çok şey öğrendik ve aksiyona geri dönmek için sabırsızlanıyorum”

#12: Sebastien Ogier/Julien Ingrassia: “Polonya farkı tipte bir ralli olacak ama bir yandan da zorlu geçecek. Biz aynı stratejiyi uygulayacağız. Mümkün olduğunca fazla tecrübe kazanırken, yarışı bitirmeyi ilk hedef olarak koyacağız.”

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: