Pons, Prokop’un ensesinde!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Meksika Rallisi’nin ikinci gününde Süper 2000 kategorisinde Martik Prokop günü en büyük rakibi Xevi Pons’un 4.8 saniye önünde tamamlayarak son gün geçilecek üç özel etap öncesinde rakibi üzerindeki baskıyı arttırdı.

Prokop gün boyunca sadece bir özel etapta, o da Özel Seyirci Etabı, en iyi zamanı yapsa da kendisi gibi Ford Fiesta S2000 kullanan rakibi Xevi Pons’un debriyajındaki sorunlar nedeni ile yavaşlaması sayesinde liderliğe yükseldi.

Cuma günü temposunu yükseltmeden mücadeleye devam eden Prokop ikinci günde de sakin temposunu korudu. Prokop sezonun bir sonraki yarışı Yeni Zellanda Rallisi’nde de aynı aracı kullanacağından aracına fazla hasar almamaya çalışıyor. Kendisi temposunu yükseltmese de rakipleri sorun yaşadıkça Çek pilot üst basamaklara tırmanıyor. İlk gün Kosciuszko’nun kalmasının ardından ikinci gün de Pons debriyaj sorunu yaşamasıyla Prokop kendini podyumun zirvesinde buluverdi.

İkinci günü WRC araçlarının ardında genel klasman sekizincisi olarak tamamlayan Prokop son günde de temposunu yükseltmeyeceğini belirtti. “Son gün oldukça zor olacak ancak ben yine tempomu yükseltmeden aracımı koruyarak yarışı tamamlamak istiyorum. Elbette hızlı gideceğiz ancak asla tam gaz gitmeyeceğiz.”

Pons ise sabah ilk etapta baş gösteren debriyaj sorunu ile gün boyunca uğraşmak zorunda kaldı. “Tüm gün aynı sorunla uğraştık. Bazen sorunsuz çalıştı bazen de takıldı kaldı. Devam edebildiğimiz için mutluyum ancak çok zaman kaybettim, hiç mutlu değilim.”

Zirvedeki ikiliden yaklaşık iki dakika geride dikkatlice yarışmaya devam eden Katarlı Nasser Al-Attiyah ilk kez kullandığı Skoda Fabia S2000’e alışmaya çalışıyor. “Çok zor bir ralli, bu kadar zorlu bir rallide ilk üç içinde kalmış olmaktan dolayı mutluyum. Her etap araca daha da alıştım, farklı ayarlardaki tepkilerini öğreniyorum. Bu yarışı bitirerek şampiyonaya güzel bir başlangıç yapmak istiyorum.”

Andorralı pilot Albert Llovera günü dördüncü sırada Al-Attiyah’ın 29 dakika arkasında tamamladı. Cuma günü üç etabı arızalı direksiyon sistemi ile tamamlayan Llovera, Fiat Abarth Grande Punto’su ile onbirinci etap spin atarken onikinci etapta ise kaza yaptı. Kazada aracın önü hasar alınca direksiyon sistemi yine arızalandı ve ayrıca aracı üç çekere düştü. “Sanırım bu etaplar kariyerimin en zor etapları olarak kalacak. Kollarım çok yorgun ve özellikle sol baş parmağım direksiyonu sabitlemeye çalışmaktan bitkin düştü.”

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: