Rally of Turkey Hazırlıkları

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

2-5 Haziran tarihleri arasında Dünya Ralli Şampiyonası’nın 7. ayağı olarak üçüncü kez düzenlenecek Rally of Turkey hazırlıkları tüm hızı ile devam ediyor.

Ralli merkezi ve servis alanı yine Kemer’de kurulacak.

9 farklı etabın kullanılacağı rallide 350 km.si özel etap olan etapların toplam uzunluğu 885 km.’ye ulaşacak.

Bu sene ücretsiz düzenlenecek İzleyici Etapları Perşembe, Cuma ve Cumartesi olmak üzere üç kez geçilecek.
Rally of Turkey Tarihi

Türkiye, Dünya Ralli Şampiyonası’na ilk olarak 2000 yılında aday oldu. Üç sene üst üste aday olarak başarıyla yapılan organizasyonların ardından, Türkiye 2003 yılında Dünya Ralli Şampiyonası Takvimi’ne girdi.

Antalya’da 27 Şubat – 2 Mart 2003 tarihleri arasında yapılan Dünya Şampiyonası’na dahil ilk Türkiye Rallisi, büyük bir başarıya ulaşarak ülkemizin tanıtımına katkıda bulundu.Türkiye Rallisi 2003’te, 186 ülkede toplam 169 saat yayınlanarak, net 71 milyon TV izleyicisine ulaştı.

İlk kez düzenlenen rallide Carlos Sainz birinci, Richard Burns ikinci ve Francois Duval ise üçüncü olmuştu. Sebastien Loeb normal etap içinde yolunu şaşırınca benzininin bitmesi sonucu ralliye erken veda etmişti. Ayrıca bu ralli Citroen’in ilk toprak ralli zaferi olarak kayıtlara geçmiştir.

24 – 27 Haziran 2004 tarihlerinde, Antalya ikinci kez Dünya Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı. Bu kez yaz ayları içerisinde yapılan rallinin, turizme olan katkısı daha da büyük oldu. Yaklaşık 350 yabancı basın mensubunun takip ettiği ralli sayesinde, Türkiye bir kez daha sesini tüm dünyaya duyurdu.

2004 yılındaki rallide Sebastien Loeb birinci, Marcus Grönholm ikinci ve Petter Solberg de üçüncü olmuştu. Türk pilotlardan Serkan Yazıcı da Ford Focus ile genel klasmanda dokuzuncu olma başarısını göstermişti.

PWRC araçlar da Türkiye’de yarışacak.

Bu sezon Türkiye Rallisi’nde PWRC olarak bilinen, ağırlıklı Subaru ve Mitsubishi firmaları tarafından üretilen ve diğer ülkelerin ulusal şampiyonalarında yarışan, üst versiyon Grup N araçların katıldığı şampiyonaya da, bu sene Türkiye Rallisi içinde koşulacak. Toplam 8 ayaktan oluşan şampiyonada 6 yarışı seçme hakkı bulunan ve sezon başında kayıt yaptıran 21 PWRC pilotu Türkiye Rallisi’nde start alacaklar.

Ayrıca puan almamasına rağmen JWRC’nin lider takımı Suzuki de bu sezon yine Türkiye’de yarışa katılacak.

Bir Cevap Yazın