S2000’de Kosciuszko kaldı, Pons lider

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Meksika Rallisi’nde Süper 2000 kategorisinde ilk günü Ford Fiesta S2000 pilotu Xevi Pons ilk sırada tamamladı. Pons rakibi Michal Kosciuszko’nun altıncı özel etapta yarış dışı kalması ile liderliğe yükseldi.

Kosciuszko ilk etaptan ele geçirdiği liderliği altıncı özel etapta alternatör kayışının kopması ile rakibine devretmek zorunda kaldı.

İspanyol Pons ikinci sırada giderken rakibinin mekanik sorun yaşaması ile liderliğe yükseldi ve ilk günü en yakın rakibi bir başka Fiesta pilotu Martin Prokop’un sekiz saniye önünde lider kapattı.

Pons şaşkınlıkla beraber yaşadığı mutluluğu ifade etmekte zorlandı : “Çok mutluyum ama gelen bu liderliğe de şaşırdım. Bu araç ile ilk yarışımda ilk gün liderliğine yükselmiş olmak çok güzel. Sonuçlar çok güzel, araç da çok güzel. Etaplar çok zorlu ama yarın da tempomuzu korumayı hedefliyoruz.”

Günü ikinci sırada tamamlayan Prokop güne hiç de iyi başlamadı. Kayaya çarptıktan sonra Fiesta’sında benzin sızıntısı olsa da ara servise sağ salim gelen Prokop dokuzuncu özel etapta en iyi zamanı elde ederek rakibine ikinci günde zor anlar yaşatacağının sinyallerini verdi. Çek pilot son etaptaki temposu ile ikinci güne oldukça ümitli bakıyor.

Prokop zor gün geçirdiğini şöyle anlattı : “Çok zor bir gün oldu, benden çok araç için zor bir gün oldu. Sabah araca çok fazla hasar aldık. Yaşadıklarımızı atlattıktan sonra zirveden uzaklaşmamış olmamız moralimizi yerine getirdi. Çok iyi durumda değiliz ama devam edebildiğimiz için mutuyum.”

Günü üçüncü sırada tamamlayan eski PWRC şampiyonu Nasser Al-Attiyah, Prokop’un 1 dakika 10 saniye ardından geliyor.  Bu yarış ilk kez Skoda Fabia S2000 kullanan Al-Attiyah gün içinde temposunu ayarlayamasa da sekizinci özel etap olan Özel Seyirci Etabı’nda en iyi zamanı elde etmeyi başardı. “Sabah etaplara başladığımızda kendime güvenim tam değildi ve bu nedenle bir spin attık. Geri kalan etaplarda güvenimi kazanmaya çalıştım ve sakin bir tempoda devam ettim. İkinci gün biraz zorlayabilecek bir duruma geldik. İlk gün çok fazla tecrübe kazandık.”

Süper 2000 kategorisi Dünya Ralli Şampiyonası yarışlarında mücadele eden Süper 2000 araçların dahil olduğu klasman.

Meksika Rallisi’nde ilk gün sonunda Süper 2000 klasmanı şöyle oluştu:

1. Xavier PONS 1:31:23.5
2. Martin PROKOP  8.2
3. Nasser AL-ATTIYAH  1:18.9

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: