Sebastien Loeb: 60. Zafer, 7. Şampiyonluk

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Fransız pilot Sebastien Loeb Fransa Rallisi’ni ilk sırada tamamlayarak kariyerinin altmışıncı zaferini kazandı ve yedinci Dünya Ralli Şampiyonluğu’nu ilan etti.

Son gün etaplarından Bitche 2, seyirci güvenliğinin sağlanamaması nedeni ile iptal edilince 4.2 kilometrelik son etapta sekizinci zamanı yapsa da Loeb şampiyonluğu bir kez daha kazanmayı başardı.

“Olağanüstü” diyerek sözlerine başlayan Loeb : “Çok etkileyici bir ralli oldu. Çok zordu, bu kadar insanı burada beklemiyordum. Fransa’da şampiyonluğu kazanmak benim için en iyi sonuç oldu.” dedi.

Peşinden gelen pilotlar Loeb’i kutlarken kendi aralarındaki mücadele ile heyecanı yüksek tuttular.

Loeb’in takım arkadaşı Dani Sordo yarışı ikinci sırada tamamlayarak Citroen’in de yeniden markalar şampiyonluğunu kazanmasını sağladı. Sordo yine Loeb’in ardında kalsa da onun şampiyonluğu almasına kendisi almış kadar sevindi : “Sebastien için çok sevindim. Citroen için de sevindim. Yol kenarında da bir çok seyirci vardı, onlar için de iyi bir yarış oldu.”

Yarışı üçüncü sırada tamamlayan Petter Solberg Citroen C4’ünün ilk gün ayarlarındaki yanlışlıktan kaybettiği zamanlara üzülüyordu : “İlk gün çamurda çok zaman kaybettim, o koşullarda test yapmamıştım. Ama yine de mutluyum, podyuma çıkmayı başardım. Şampiyonlukta da Latvala’nın da önünde bitirme şansımı sürdürüyorum.”

Loeb’in şampiyonluğunu ilan ettiği yarışta dört etabın en iyi zamanını elde eden Latvala durumdan memnun gözükse de şampiyoluk ümitlerini suya gömmüş Ford takımı içinde tarzı ile ön plana çıkmayı başardı : “Podyum çok yakındı ama uzun etabın ikinci geçilişi iptal edilince Solberg’i yakalama şansım kalmadı. İlk gün dediğim gibi ilk beş içinde yer almak istiyordum, bunu da başardım. İkinci gün yaptığım hata olmasa belki daha iyi de olabilirdi.” dedi ve rakibini de övmekten geri kalmadı : “Petter’in burada yaptıklarına da saygı duyuyorum, yine çok güzel bir tempoda mücadele etti.”

Latvala’nın takım arkadaşı ve Ford’un şampiyonluk beklediği Mikko Hirvonen ikinci gün yaşadığı mekanik sorunlardan sonra yarışı beşinci tamamlayabildi, Sebastien Ogier ise altıncı oldu.

Patrick Sandell Süper 2000 kategorisini kazanırken, Armindo Araujo ise Grup N’de birinci oldu. Jeremi Ancian Suzuki Swift S1600 ile Gençler’de ilk zaferini elde etti.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: