Sebastien Loeb altıncı kez şampiyon!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Fransız Sebastien Loeb, sezonun son yarışı olan Galler Rallisi’ni de ilk sırada tamamlayarak altıncı kez Dünya Ralli Şampiyonu olmayı başardı. Loeb bu sezon aldığı yedinci zafer ile kariyerinde 54’üncü zaferine de ulaşmış oldu.

Loeb ve kopilotu Daniel Elena rallinin son etabı olan 27 kilometrelik Rhoela özel etabının finişinde hayranları ve gazetecilerin oluşturduğu kalabalık önünde Citroeb C4 WRC’nin tavanına çıkarak şampiyonluklarını kutladılar.

Loeb altıncı zaferini en yakın rakibi BP Ford takım pilotu Mikko Hirvonen’in sadece 1 puan önünde kazandı. “İnanılmaz bir sezon oldu.” diyerek sözlerine başlayan Loeb : “Sezona çok iyi başladık ancak sezon ortasında herşey elimizin arasından gitti, buraya da Mikko’nun bir puan gerisinde geldik. Çok mutluyum, Mikko da çok güçlüydü, biliyorum ki seneye daha da zor olacak. En iyi zaferim oldu, mücadele çok sıkıydı. Son rallinin son etabına kadar hiçbir şey kesin değildi. Sezon içinde de inişlerimiz çıkışlarımız oldu. Çok inanılmaz bir duygu!”

Ford Focus RS WRC ile mücadeleye katılan Mikko Hirvonen ve Jarmo Lehtinen’den oluşan BP Ford takımı pilotları, Loeb’den sonra finişe ulaştılar ve rakiplerini kutlamayı ihmal etmediler. Hirvonen bu sonuçla 2006 sezonundan beri Loeb’e en çok yaklaşabilen pilot oldu.

Hirvonen son gün içinde kaput mandalı kopunca zor anlar yaşamıştı. Hirvonen finişe geldiğinde yarışı aslında bir önceki gün sekizinci ve dokuzuncu etaplarda yeterince hızlı gidemeyince kaybettiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: