Sebastien Loeb Meksika Rallisi’ni kazandı!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışı olan Meksika Rallisi’ni Citroen C4 WRC pilotu Sebastien Loeb kazandı. Loeb bu zafer ile Pilotlar Şampiyonasın’da da ilk sıraya yükselmeyi başardı.

Altı kez Dünya Ralli Şampiyonu olan Loeb yarışın ikinci gününde oluşturduğu yaklaşık bir dakikalık fark ile başladığı son günde en yakın rakibi Citroen C4 WRC pilotu Petter Solberg’in 24.2 saniye önünde yarışı tamamladı.

Bu zafer ile toplamda 55. ralli zaferine ulaşan Sebastien Loeb ve Daniel Elena ikilisi aynı zamanda Meksika Rallisi’ni üstüste dördünce kez kazanmış oldular.

Sezonun açılış rallisi olan İsveç Rallisi’nde rakibi Mikko Hirvonen’in ardından ikinci olduktan sonra burada aldığı 25 puan ile Loeb, Hirvonen’in altı puan önünde liderliğe yükseldi.

Loeb yarış sonunda şunları söyledi : “Son güne başlarken arayı zaten açmıştım ve bu avantajımı riske atacak herhangi bir hareket yapmadan yarışı tamamladım. Son bir kaç etap konsantrasyonumu toparlayamasam da bizim için güzel bir zafer oldu. Pilotlar klasmanında yeniden zirveye çıktım, bu çok önemliydi.”

Son günün en sıkı mücadelesi Petter Solberg ile Citroen Junior Takımı pilotu Sebastien Ogier arasında yaşandı. Solberg son güne 2.7 saniye avantajla girse de gün içinde Ogier Solberg’i geride bıraktı ancak Petter deneyimi ile son özel etapta Ogier’i geride bırakarak ikinciliği kaptı.

En son 2008 Yunanistan Akpopol Rallisi’nde podyuma çıkma başarısı gösteren Petter Solberg elde ettiği bu ikincilikten fazlasıyla memnundu : “Bu sonuçtan fazlasıyla memnunum. Geçen sene yaşadıklarımızdan sonra bu yıla iyi başladık diyebiliriz. Yola ilk çıkarak kaybedeceğimiz zamanı da hesaba katmıştık, zor olacaktı ama sonuçtan fazlasıyla memnunuz. Yeniden podyuma dönmüş olmak çok güzel.”

Solberg’in 1.1 saniye ardında yarışı üçüncü sırada tamamlayan Sebastien Ogier rakibine karşı avantajlı konumda güne başlasa da son etapta ikinciliği Solberg’e teslim etti. “Elbette hayalkırıklığı yaşıyorum ancak yine de güzel bir haftasonu oldu. Takım direktörlerim bu sabah çok fazla zorlamamamı söylediler, ben de onların kararına uydum ancak sanırım yarışı da orada kaybettim, belki de ikinci gün sonunda yavaşlayarak rakibimin günü ikinci bitirmesini sağladığımda kaybettim. Haftasonu boyunca Petter’den hızlı olabileceğimiz de gösterdik ama yine de yarışı üçüncü sırada tamamlamış olmak da güzel.”

İlk üç sırayı tamamlayan Citroen pilotlarının 1 dakika 22 saniye ardından gelen BP Ford Abu Dhabi pilotu Mikko Hirvonen Meksika Rallisi’ni dördüncü sırada tamamlamış oldu. Takım arkadaşı Jari-Matti Latvala ise yarışı beşinci sırada bitirdi.

Hirvonen yarış sonrasında şunları söyledi : “Bütün takım için zor bir haftasonu oldu. Yarışın bu kadar hızlı olacağını düşünmemiştik, bazı ufak tek hatalarımız da buna eklenince fark açıldı. Yine de bu yarıştan puan alabildiğimiz için mutluyum. Bu yarışı arkamızda bırakıp bir sonraki yarışa bakmak istiyorum.”

Norveçli Henning Solberg yarışı altıncı sırada tamamladı. Yarışın yedincisi ise Arjantinli Federico takımı Munchi Takımı’na puan kazandırdı.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda Pilotlar Klasmanı sezonun ikinci yarışı sonrasında şöyle oluştu:
1. Sebastien Loeb 43
2. Mikko Hirvonen 37
3. Jari-Matti Latvala 25
4. Sebastien Ogier 25
5. Petter Solberg 20

Markalar Şampiyonası’nda iki yarış sonrasıdaki puan durumu:
1. BP Ford Abu Dhabi World Rally Team 67
2. Citroen Total World Rally Team 61
3. Citroen Junior Team 32
4. Stobart M-Sport Ford Rally Team 28
5. Munchi’s Ford World Rally Team 8

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: