Skoda Fabia WRC 05

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Skoda Motorsports WRT yeni nesil Fabia WRC’nin ilk versiyonu olan WRC 05’i Corona Meksika Rallisi’nde kullanmaya başlayacak. Homologasyonu tamamlanan araç Armin Schwarz ve Janni Paasonen tarafından kullanılacak.

Skoda
Motorsport WRT gelecek hafta düzenlenecek Corona Meksika Rallisi’ne FIA’nın homologasyon sürecinden olumlu sonuç verdiği yeni Fabia WRC 05 ile katılacak. Aracın homologasyon testleri iki aşamadan oluşuyordu ve ilk etabı geçen sene Ekim’de düzenlenen Sardunya Rallisi’nde başlamıştı.

Dıştan görünümden ilk göze çarpan Audi’nin Ingolstadt’daki rüzgar tünelinde geliştirilen ve yenilenen aerodinamik yapısı oluyor. Skoda Motorsports daha kalın ve daha parlak tasarım ile standart yeşil-kırmızı-beyaz renklerinin ağırlığında klasik “V” tasarımı üzerine oturtmuş yeni Fabia WRC 05 100. yılında Skoda’nın etaplardaki gururu olarak iyi sonuçlar için mücadele edecek.

Yeni Fabia WRC 05’in kaputunun altında büyük bir değişimden ziyade ufak ama etkili olacak bir çok gizli değişiklik düzenlenmiş. Ağırlık dengesindeki çalışmalar geçen sene başlamıştı ve yenilenme sürecinde bu değişikliklere önem verildi.Yenilenen turbo charger değiştirilen eksoz manifoldu ile uyum içinde çalışıyor. Değişiklikler geçen sene tanıtılmıştı; ilk olarak eksoz sistemi soldan sağa alınmıştı ve arka şasideki değişiklikler ile şaftın hareket alanında genişleme elde edilmişti ve son olarak da su pompasını manifoldun içine almışlardı.

Skoda Fabia WRC 05’in testleri Janne Touhino tarafından İsveç Rallisi öncesinde karla kaplı asfalt etapların yer aldığı Çek Cumhuriyeti’nde ve İsveç’İn asfalt etaplarında, son olarak İspanya’nın toprak etaplarında Janni Paasonen ve Armin Schwarz tarafından tamamlandı.

Bir Cevap Yazın