Solberg aradan sıyrıldı!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışı Meksika Rallisi’nin ilk gününü Citroen C4 WRC ile ralliye katılan Petter Solberg en yakın rakibinin 15 saniye önünde lider tamamladı.

2003 Dünya Ralli Şampiyonu olan Solberg ralliye avantajlı bir konum olan sekizinci sırada başladı ve rakipleri yolu temizlemekle meşgulken o geçilen dokuz özel etabın beşinde en iyi zamana imza atmayı başardı.

Norveçli pilot en son 2005 yılında ralli kazanmayı başarmıştı, hırsı ve tecrübesi ile yeniden zirvede olmayı hedeflese de ikinci güne ilk sırada başlayarak rakiplerinin ilk gün yaşadığı kabusa o da ortak olabilir. Geçtiğimiz yıllarda rakipleri ikinci güne ilk sırada başlamamak için son etaplarda yavaşlasa da Solberg temposunu düşürmeden ilk günü tamamlamayı tercih etti.

“Taktik kullanmak istemiyorum, tam gaz gidip sonunda ne olacağını görmek istiyorum.” diyerek taktik meselesine açıklık getiren Solberg şöyle devam etti : “Bugün çok iyiydim ve şimdi çok mutluyum. Bu İsveç’te yaşadığımız hayalkırıklığını biraz unutturdu. Herşey güzel işlediğinde herşey çok keyifli oluyor.”

İlk günü ikinci sırada tamamlayan Citroen Junior Takımı pilotu Sebastien Ogier de Citroen C4 WRC ile mücadeleye katılıyor. O da ralliye başlama sırası nedeni ile temiz yolda iyi zamanlar çıkartmayı başardı. Solberg’in ardından ikinci sıraya yerleşen Ogier ilk gün geçilen dokuz etabın dördünde en iyi zamanı elde etti.

“Çok iyi bir başlangıç yaptık, araç da çok iyi, herşey yolunda. İlk güne iyi bir noktadan başladık ama ikinci gün sıkıntı yaşayabiliriz. Ancak bunlar da oyunun bir parçası bunları da yaşayarak deneyim kazanmamız gerekiyor. İkinci gün işimiz zor olacak ama yine de elimizden geleni yapacağız.”

Geçen senenin şampiyonu Sebastien Loeb günü Ogier’in 12.5 saniye gerisinde üçüncü sırada tamamladı. İkinci güne daha iyi sıradan başlayacağını bilerek temposunu koruyarak günü tamamladı. “Açıkcası yola ikinci sırada çıkmak ilk sırada çıkmaktan oldukça iyiydi. Bundan daha iyisini de yapabileceğimizi düşünmüyorum. Çok güzel bir gün geçirdik, ikinci güne üçüncü sırada başlamak da güzel olacak, herşey yolunda gidiyor.”

Sorunsuz bir gün tamamlayan Dani Sordo takım arkadaşı Loeb’in 13.3 saniye ardında dördüncü sırada yer alıyor. BP Ford Abu Dhabi takımı pilotları Jari-Matti Latvala ve Mikko Hirvonen günü beşinci ve altıncı sırada tamamlayabildiler. Latvala ilk gün sonunda fazla mutlu olmadığını söylerken rakiplerinin bu kadar gerisinde kalmalarının pek de hoş bir durum olmadığını vurguladı.

Hirvonen ise güne yol temizlemek ile başlayınca Cuma günü etaplarında zirveden uzak kaldı ve ralli merkezi Leon’a çok üzgün döndü. “Çok zaman kaybettik ama ikinci güne de Citroen’ler yolu temizleyecekler. Özellikle ilk iki etapta çok kaydık ve zorlandık. En iyi gittiğimizi sandığımız etapta bile 10 saniyeye yakın fark yedik. İkinci günde de böyle olursa pek şansımız yok. Bugünkü sürüşümden utanç duyuyorum.”

Lider Petter’in ağabeyi Henning Solberg günü yedinci sırada tamamlarken takım arkadaşı Matthew Wilson sekizinci, Munchi Takımı’ndan Federico Villagra dokuzuncu sırada yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nden acemi “yıldız” Ken Block ise ilk günü onuncu sırada tamamlamayı başardı.

Formula1 Şampiyonu yeni rallici Kimi Raikkonen yedinci özel etapta çok hızlı bir takladan sonra yarışa veda etti. Raikkonen’in C4 WRC’si altı takla attıktan sonra durabildi ve Fin pilot ikinci güne devam etme şansını yitirdi.

Meksika Rallisi’nde ikinci gün Türkiye saati ile 14:54’de geçilecek 29.9 kilometrelik Ibarrilla özel etabı ile başlayacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: