Solberg kazandı, Loeb uçtu!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Solberg Cuma günü ilk etaptan başlayarak önde götürdüğü Corona Meksika Rallisi’ni birinci sırada bitirdi. Loeb’in ilk günden gerilere düşmesi ve Grönholm’ün de ikinci gün frenlerindeki problem nedeni ile “rahat” sayılabilecek bir zafer kazandı. Ama rallinin onun için önemi yeni aracı ile sürekli önde gidebilmesiydi. Subaru ekibi bu ralliyi Çarşamba günü (9/03/2005) hayatını
kaybeden STI’ın kurulmasını ve Subaru’nun ralliye adım atmasına sağlayan kişi olan Ryuichiro Kuze’ye de adamıştı.

Solberg’in tüm hafta sonu devam eden fırtınasının karşısında durabilecek tek kişi olan Sebastien Loeb de daha ikinci etapda üç
dakikaya yakın zaman kaybedince iş Marcus Grönholm’e kalmıştı ama o da frenleri ile sorun yaşamaya başlayınca Solberg için işler yoluna girmişti.

Solberg ile beraber esen diğer bir fırtına da Atkinson’du aslında. Genç pilot WRC ile ilk defa toprak etaplara çıkmasına ve aracınında yeni olmasına rağmen herkesi şaşkına çevirdi.

Tüm bunların gölgesinde kalan ama herkesi şaşkına çeviren ise Loeb’in akıl almaz hızı oldu. Loeb hem yarış dışı kalanların sayesinde, ki biri de Duval’di, hem de puan alma azimi sayesinde gerilerden gelerek yarışı dördüncü bitirdi. Hele ki geçilen bir son etap var ki tekrar tekrar izlemek gerekir. Loeb son güne gelindiğinde Rovanpera’nın 36 saniye ardında altıncı sıradaydı. Dördüncü Gardemeister’in ise 37.4 saniye gerisinde idi. Son gün iki etap koşulacaktı ve bunlardan biri rallinin belki de sezonun en uzun etabıydı, 46 km. uzunluktaydı 14. etap.

18.26 km uzunluğundaki 13. etabın sonuçları gelmeye başladığında herkes Loeb’in tam gaz bitişe geldiğini gördü. Loeb Rovanpera’ya 9.9, Gardemeister’e de 11.2 saniye fark atmıştı. Son etap 46 km uzunluğundaydı ve herkes biliyordu ki Loeb hızını kesmeden gidecekti asıl soru rakipleri ona nasıl cevap verecekti. Kuşkusuz yerlerini korumak isteyeceklerdi ama Loeb yine en iyi zamanı elde ederek Rovanpera’ya 33.1, Gardemeister’e de 39.1 saniye fark atarak ikisini de aşağı indirmişti.

Son güne gelmeden herkes bu kısa günün heyecandan uzak geçeceğini düşünmüştü ama Loeb’in hırsı, Solberg’in istikrarı güne damgasını vurdu.

Pilotlar şampiyonasında Solberg bu sezon aldığı ikinci ralli liderliğinden sonra zirveye yerleşiyordu. Martin bir puan geriden 19
puan ile ikinci, Gardemeister ise 17 puan ile üçüncü sırada yer alıyor. Loeb 15 puan ile dördüncü, Grönholm ise 12 puan ile beşinci sırada yer alıyor.

Markalarda Peugeot, pilotlarının ilk iki de yer alarak kazandıkları puanlar ile 31 puanla zirvede yer alıyor. Ford ve Mitsubishi
23’er puan ile ikinciliği paylaşırken peşlerinden 20 puan ile Subaru, 16 puanla Citroen ve 4 puan ile Skoda geliyor.

Bir Cevap Yazın