Sousa da Fiesta S2000’e geçiyor.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Portekizli Bernardo Sousa bu sezon düzenlenecek WRC Kupası’nda M-Sport’un hazırladığı yeni Fiesta S2000 ile mücadele edecek üçüncü pilot olacak.

Sousa’nın rakipleri şimdilik Janne Touhino ve Xevi Pons olacak. Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası (WRC)’deki 10 yarışta mücaele edecek olan Super 2000 araçların yer alacağı WRC Cup (WRC Kupası) sezonun ilk yarışı olan İsveç Rallisi ile başlayacak. Kupaya katılan takımlar sezon içinde 10 ayrı yarışın 7’sinden puan alacaklar, bunlardan ikisi Avrupa dışındaki yarışlardan olmak zorunda.

Sousa son iki sezon Seri Üretim Otomobiller Şampiyonası (Production WRC) yarışlarında Grup N özellikli Mitsubishi Lancer 2008 ile start almıştı. 2009 sezonunda ise Abarth Grande Punto S2000 ile mücaeleye katılmıştı.

Madeira doğumlu genç pilot geçen sezon PWRC’de sezonu onuncu sırada tamamlamıştı. Altı ralliden sadece dördünde yarışı tamamlayabilen pilot mekanik problemlerle boğuşmuştu. Kullandığı araçtan memnun olmayan Sousa artık değişim zamanının geldiğini belirtiyor.

“Sanırım herkes Punto’nun o kadar da mücadeleci bir araç olmadığını anlamıştır. Zirvede olmak istiyorsak değişiklik yapmamız gerekiyordu. Punto gelişimini tamamlayamamıştı ve ilk yapılan S2000’lerden birisiydi. Eminim ki Fiesta bu kategorideki en iyi araç olacaktır.”

Sousa, M-Sport tarafından hazırlanacak olan Fiesta S2000 kullanacağı için Punto aracına servis veren İtalyan Procar Ralli Takımı ile olan anlaşmasını da fesh etti.

“M-Sport, en iyi araca en iyi servis veren ekip olacaktır. Bu kombinasyon bize başarılı sonuçlar getirecektir. Bu durumda Xevi Pons da takım arkadaşım olacak bu da beni heyecanlandırıyor. Onun gibi pilotların takımda olması aracın gelişimi için de iyi olacaktır.”

Sousa’nın WRC Kupası macerası sezonun ilk yarışı olan İsveç Rallisi ile başlayacak. Sezon içinde Ürdün, Portekiz, Almanya, Fransa, Japonya ve İlgiltere rallileri olacak. “Bu benim üçüncü WRC sezonum olacak ve biraz daha deneyim kazanıp ilk beş içinde yer almak istiyorum, hatta belki de bazı rallilerde podyuma çıkmayı bile başarabilirim.”

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: