Subaru Impeza WRC2005

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Subaru yeni aracı Impreza WRC2005’in lansmanını gerçekleştirdi. Araç Corona Meksika Rallisi’nde parkurlarda olacak. Aracın fotoğraflarını, takım müdürü David Lapworth’un ve Petter Solberg’in açıklamalarını haberin devamında bulabilirsiniz.

12 aylık uzun bir çalışmanın sonunda Fuji Heavy Industries ve Surabu World Raly Team’in üzerinde çalıştıkları ve gelişmin son noktasına taşıdıkları Subaru Impreza WRC2005 11 Mart’da Meksika’da sahne alacak.

Yeni model Petter Solberg’in kazandığı bir çok ralliden sonra WRC2004’ün yerini alacak, Solberg en son İsveç’te zafere ulaşmıştı.

12 sezon içinde altı defa Dünya Ralli Şampiyonu, 44 ralli birinciliği alan Impreza, Subaru’nun yol araçlarından ortaya çıkarttığı ralli arabalarının en mükemmel örneği. 1993’deki ilk adımdan sonra motorsporları izleyicilerinden tam not alan Impreza’nın bu son medeli yılların birikiminden yola çıkarak ralli araçlarının ulaşılan en tepe noktası.

Daha genişleyen lastik izleri, tek parça gövde yapısı, gelişen motor ve süspansiyon tasarımları ile Impreza WRC2005 İngiltere ve Japonya’daki mühandislik ve tasarım ekiplerinin ortak çalışmasından ortaya çıkmış mükemmel bir sonuç.

Takımların bu kadar yakın çalışmasının yanında Impreza WRC2005 ilk kez FHI tarafından oluşturulan ve liderliğini Andreas Zapatinas’ın yaptığı bir tasarım ekibinin de işin içinde yer alması ile ön plana çıkıyor. “Hava akımı testlerinde İngiltere’deki ekip de işin içinde idi ama FHI’deki ekip rüzgar testi, aerodinamik gelişim testleri ve son müdaheleler ile aracın gelişiminde önemli bir rol oynadılar.” diyor SWRT müdürü David Lapworth.

“FHI tasarımı bu WRC araçtaki bu ortak çalışmanın en büyük kazanımı yol aracı ile ralli aracı arasındaki farkların kapanmasını sağladı. Birlikte çalışmanın verdiği bu güç ile yol araçları tasarlamış bir ekip ralli programı dahilinde ralli aracını da yol aracına yakın bir hale getirdi”

FIA’nın ortaya koyduğu kurallar içerisinde Impreza WRC2005 gövdesi önden ve arkadan bakışlarda araca daha saldırgan bir görüntü verecek şekilde 30mm genişletildi. Dış tasarımdaki diğer bir yenilik dikkatlice yenilenen tekerlek kemerleri oldu. Bu değişim aracın izlerini genişletirken ön ve arka tasarımların da gelişmesine yol açtı.

“Genişleyen lastik izleri aracın asfalt üzerinde daha mükemmel bir şekilde tutunmasını sağlayacak” diyor Lapworth “Bu tamamen ağırlık dengesi ile ilgili. İz genişliği ve denge merkezi birbiri ile bağlantılı konular. Bu durumda aracın genişlemesi ile alçaltılması aynı amaca hizmet ediyor ki bu çok işimize yarıyor.”

WRC2004’e göre daha sert görünse de bu modelde gövde yapısından tek parça bölmeler daha fazla. Ön ve arka tamponlar ve tekerlek kemerleri de bunlara dahil.

Ön tarafta radyatör ve turbo intercooler’ın olduğu kısımda fazla bir değişiklik olmadı ama tamponun tasarımı sayesinde artık hava akımının girişlere yönlendirilmesi daha kolay oluyor.

Yeni aracın görünümündeki değişim ile birlikte motor ve süspansiyonda da değişim sağlandı. Önde yatay yerleşik 1994cc’llik boxer Subaru motorunun IHI turbo charger’ı, yeni su ve enjeksion sistemleri, daha hafif volanları ve diğer hafifleyen parçaları ile performansı da arttırıldı.

“Motor projesi de ortak çalışmanın en güzel örneklerinden birisi oldu” diyor Lapworth ve ekliyor “İngiliz ve Japon takımlar ayrı çalıştılar ama bu sonuca olumlu bir etki yansımasına sebep oldu. İngiltere’deki ekip turbo projesinde büyük gelişim kaydetti, FHI ve STI’ın ortak çalışması ile bu aracın gücünü, torkunu ve tepkilerini arttırdı. Yeni su enjeksiyon sistemi dört silindire
ihtiyacı olan tam su miktarını ulaştıryor ve bu da bir önceki araçtan daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.”

Subaru’nun altı ile elektro-hidrolik vites kutusu 1999’da kullanılmaya başlandığından beri son teknolojik gelişimleri kullanıyor. Kokpitteki elektronik kontrol sistemleri de bir kaç parçaya ayrılnası ile servis noktasında kolaylıklar sağlanması hedeflendi.

Genişleyen lastik izlerine uyum sağlamak için aracın süspansiyon sisteminin açıları da değiştirildi. Ayrı her parçanın bükümleri en son bilgisayar teknikleri ile geliştirildi ve ağırlık/sertlik oranları yeniden oluşturuldu ve bu sayede kasılan kısımlar en kısa sürede eski haline dönmesi sağlandı.

Subaru Impreza WRC2005’in son testleri geçen ay içinde Sardunya’da Pasi Hagstrom, Chris Atkinson ve Petter Solberg tarafından gerçekleştirildi.  “Direkisyona geçince bile eski araçtan ne kadar fazla ilerlendiği anlaşılabiliyor” dedi Solberg ve ekledi :”İçinde bir çok küçük gelişim sağlamış ama beni etkileyen şasedeki ilerleme oldu. Aracın dengesi sağlanmış ve çekiş
gücü de artmış görünüyor ama kesin sonuçları Meksika’da alacağız. Mühendisler motorda daha iyi tork ve hızlanma elde etmek için değişimler gerçekleştirmişler. Şüphesiz ki araç sene içinde daha da gelişecektir. Ama ben aracı Meksika’da kullanmaktan heyecan duyuyorum.”

“Aracın Meksika’da başlamasından dolayı heyecanlıyız” diyor Lapworth ve: “Impreza WRC2005 için gelecek parlak gözüküyor ama daha ilerdeki gelişimler  için heyecan verici olan tasarım aşamasında Japon takımının da SWRT’nin gelişiminde etki sahibi olabilmesidir. Ortaklığımızda karşılıklı yara sözkonusu; bizim ralli deneyimlerimiz ve onların yol arabası deneyimleri aynı
amaca hizmet ediyor. Gelecekteki Subaru araçlarının tasarımında bu birliktelik çok iyi sonuçlar vermeye devam edecektir.” diye sözlerini bitirdi.

 

Bir Cevap Yazın