WRC heyecanı başlıyor…

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Citroen pilotu Sebastien Loeb’in en yakın rakibi Subaru pilotu Solberg’e 36 puan fark atarak şampiyon olduğu 2004 sezonunda Citroen “Kral” Carlos Sainz’ın da istikrarlı performansı ile markalarda da 193 puan ile şampiyon olmuştu, markalarda ikinciliği Ford 143 puan ile almıştı. Son yarış öncesinde 2005 için yarışmayacağını açıklayan Carlos Sainz’dan boşalan koltuğa kimin oturacağı konuşulurken diğer takımlarda da önemli değişikliklerin olacağı konuşulur olmuştu.

Citroen
Ödül töreninin ardından takımlar ve pilotlar hazırlık çalışmalarına başladı. Öncelikle Peugeot ve Citroen’in 2005 sezonu sonunda daha sonraki sezonlar için “devam” kararı verip vermeyeceğini açıklaması ortaya bir bomba gibi düşmüştü.

Herkes Peugeot’un çekileceğine kesin gözü ile bakarken işin içine Citroen’i de dahil eden Group PSA herkesi şaşkına çevirmişti. Yine de Citroen’in C4 WRC lansmanını bir çok fuarda düzenlemiş olması bir nebze olsun Citroen’in yarışda kalacağını düşündürmüştü ki, ilk yarış öncesi gelen kötü bir haber ile C4 WRC’nin 2005 sezonu ortasında kullanması planlarının rafa kaldırıldığı, testlere
son verildiği ve Citroen takımının sezonu Xsara WRC ile tamamlayacağı bildirildi. Artık herkes PSA grubunun 2006 için WRC takımları arasında yer almayacağını düşünerek planlar hazırlıyor.

Citroen sezon sonunda nasıl bir karar verecek belli değil ama sezon başında umut vaad eden pilotlardan Fracais Duval’i kadrosuna kattı. Ford takımından gelen Duval 2004 sezonu içinde mekanik aksaklık yaşamadığı etaplarda iyi dereceler çıkartıyordu ancak takım içinde Markko Martin ile mücadele etmesine pek izin verilmiyordu. 2005 sezonu için Ford Duval’i düşünmediğini açıklayınca Sainz’ın yerine genç ve yetenekli pilotu yerleştiriverdi.

Ford
Ford takımı 2004 sezonunun iki pilotu Martin ve Duval’in gönderdikten sonra, belki göndermeden önce kimse bilemez, Toni Gardemeister ve Roman Kresta ile anlaşıverdi. Skoda’nın bu iki pilotu ilk defa tam sezon yarışacaklar.

Skoda’nın geçen sene içinde katıldığı rallilerde gösterdiği etkileyici performansı ile öne çıkan iki pilot sezon başında diğer tüm pilotlardan daha heyecanlı olacaklardır.

Subaru
Petter Solberg’in kişisel çabalarına rağmen 2004 içinde markalarda 3.lüğü alabilen Subaru bu sonucun faturasını Hirvonen’e keserek pilot ile yollarını ayırdı ve yerine kısa geçmişinde F1 pilotluğu da bulunan, 2004 Fransa Şampiyonu Stephane Sarrazin’i getirdi.

Subaru’da Solberg ve Sarrazin’e gelecek vaad eden genç pilot Avustralya’lı Chris Atkinson da yer alacak. Atkinson’un iki yıllık ralli geçmişinde 2003 yılında FIA Asya-Pasifik Şampiyonası’nda beşincilik ve 2004 yılında da Avustralya’da Grup N beşinciliği yer alıyor.

Peugeot
PSA’nın ralliseverleri şoke eden haberlerinin içinde geçen Peugeot için söylenecek fazla bir şey yok gibi gözüküyor. Ancak geçen sezon içinde yaşadıkları problemleri “difransiyel” olarak özetleyebiliriz. Bir çok yarışta Gronhölm ve Rovenpera’nın finişe gelmesine hatta etaplarda ilerlemesine engel olan bu difransiyellerdi.

Hele bir de kaybedilen Kıbrıs rallisi var ki, bunun hesabını kim nasıl verdi şimdiye kadar açıklanmadı. Bu sene içinde tüm ümitler bu “kutu”nun probleminin aşılması ve en azından “son” sezonlarında da başarılılar ile dolu bir sene geçirmek isteyeceklerdir. Pilotlara bakarsak Gronhölm difransiyel ile mücadelesine devam edecek. Aslına bakarsak kompakt bir tasarımı olan efsanevi 206’nın ardından “devasa” boyutlara sahip 307 WRC’yi etap içindeki dar yollara sığdırabilmek bile bir mucize olarak gözüküyor, bunun üstüne bir de teknik problemler eklenince Gronhölm için acılarla dolu bir sezon geçti. En çok acıyı ise co-pilot Rautiainen
çekmişti, hatırlarsanız 2004 Türkiye etaplarının içinde araca saplanan demir bir çubuk Rautiainen’in yaralanmasına ve bir de ödül kazanmasına sebep olmuştu. Gronhölm’ün yanında ikinci 307 WRC’yi bu sene Markko Martin kullanacak. Martin Ford’da aldığı etkileyici sonuçları ve asfalttaki üstünlüğünü burada da sürdürmek isteyecektir. 307’nin Focus’dan da büyük olduğunu hatırlarsak Martin kış boyunca devam eden tatil sezonunu antremanlar ile geçirmiştir herhalde.

Mitsubishi
Geçen sene içinde tüm sezon niyeti ile rallilere başlaya Panizzi ve Galli bir kaç yarış haricinde etaplarda görünemediler. Ancak “kırmızı elmas” bu sene daha iddialı olarak geri döndüğünü açıkladı.

Panizzi’nin yanında artık Rovenpera var ve Galli de takımdaki üçüncü pilot olarak devam edecek.

Skoda
Geçen sene içinde katıldıkları rallilerde tüm izleyenlerin gözlerini boyayan Skoda ekibi 2005 yılını tam sezon olarak kovalamaya karar verdi.

Pilotlardan Armin Schwarz geçen sene içinde Corsica rallisinde aldığı sekizincilik ile dikkatleri üzerine çakmişti. Skoda’nın ikinci pilotu ise 2003 Fransız şampiyonuluğunu 206 WRC ile alan Alex Bengue olarak açıklandı. Ancak sezon içinde etaplarda daha
fazla Skoda göreceğiz zira Mattias Esktröm, Jan Kopecky, Jani Paasonen ve Janne Touhino da Skoda kullancaklar.

Bir Cevap Yazın