Afrika uzak kaldı!

Kategori : IRC

Kıtalararası Ralli Mücadelesi’nde (IRC) 2009 takvimine giren ve bu sezon iptal olmayan Safari Rallisi’ne uluslararası katılım olmadı. Sezon takip eden pilotlar ve takımlar Kenya’da düzenlenen yarışa mesafenin uzak olması ve güvenlik endişeleri nedeni ile kayıt dahi yaptırmadılar.

Şampiyonluk mücadelesi veren pilotların yer almaması ile sönük geçen yarışı Kenyalı Carl Tundo kazandı. İkincilikte de İngiliz Alistair Cavenagh yer alırken üçüncülükte yine bir Kenyalı vardı: Lee Rose.

Sadece Mitsubishi Evo’ların puan aldığı yarıştan Mitsubishi markası 18 puan alarak Peugeot ile arasındaki farkı 10 puana indirmeyi başardı.

Uzun yıllar Dünya Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Kenya, takvimden çıkarken yerini Türkiye Rallisi’ne bırakmıştı. Geçen sene IRC takvimi açıklandığında yeniden bir uluslararası ralli takvimine giren Safari Rallisi güvenlik gerekçesi ile yerini İstanbul Rallisi’ne bırakmak zorunda kalmıştı. 2009 Sezon takvimi açıklandığında da bu tür endişeler yer alsa da organizatörler Safari Rallisi’ni takvimden çıkartmadılar ancak pilotlar ve takımlar bu yarışa katılmayarak organizatörler ile aynı fikirde olmadıklarını göstermiş oldular.

IRC’de sezonun dördüncü yarışı 7-9 Mayıs tarihlerinde Portekiz’de düzenlenecek olan Sata Rally Açores olacak. Pilotlar şampiyonasında, katıldığı iki yarışta da birinci olamasa da Belçikalı Freddy Loix 13 puan ile lider konumda yer alıyor. Yarış kazanamayan bir başka pilot Giandomenico Basso ile Monte Carlo’nun birincisi Sebastien Ogier, Brezilya’nın birincisi Kris Meeke ve Safari Rallisi’nin birincisi Carl Tundo 10 puan ile ikinciliği paylaşıyorlar. Markalarda ise Peugeot 36 puan ile ilk sırada yer alırken, Safari Rallisi’nden tam puan ile dönen Mitsubishi 26 puan ile ikinci sırada yer alıyor. Abarth 14 puan ile üçüncü, Skoda ise 5 puan ile dördüncü sırada bulunuyor.

Bir Cevap Yazın