Brezilya’da kazanan yine Kris Meeke

Kategori : IRC

Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC)’de sezonun ikinci yarışını Peugeot İngiltere Takımı adına yarışa katılan Kris Meeke – Paul Nagle ikilisi kazandı. Meeke geçen sene de Brezilya’da zafere uzanmış ve sezon sonunda da şampiyon olmayı başarmıştı. Peugeot 207 S2000 ile mücadeleye katılan Meeke-Nagle ikilisi 12. IRC yarışlarında beşinci zaferlerini de almış oldular. Yarışta ikinciliği bir başka İngiliz Guy Wilks elde etti.

Skoda İngiltere Takımı adına yarışan Juho Hanninen ise son gün altı özel etapta en hızlı zamana imza atsa da yarışı üçüncü sırada tamamladı. Hanninen elde ettiği bu sonuçla IRC Pilotlar Klasmanı’nda liderliğe yükselmiş oldu.

Meeke yarış boyunca sadece son gün geçilen onuncu etaptaki su geçişinde korktuğunu belirtti. Meeke yaklaşık üç metre derinliğe sahip olan ve 50 metre uzunluğundaki dere geçişini sorunsuz tamamladığı için ayrıca mutlu olduğunu belirtti.

Wilks aynı su geçişinin ilkinde yavaş kalınca aracı kısa bir an üç silindire düşse de yarışa devam edebildi. İkinci geçişte hızını hiç düşürmeden suya giren Wilks ön tamponunu suda bırakarak yola devam etti.

Jan Kopecky yarışın ikinci gününe üçüncü sırada başlamıştı ancak son günün ilk özel etabının son beş kilometresinde lastik patlatınca Hanninen’e geçilmekten kurtulamadı.

Bruno Magalhaes de ikinci IRC yarışından da puanla ayrılmayı başardı. Gün içinde sorunlar yaşasa da fazla zaman kaybetmedi. Kopecky’nin zaman kaybetmesi ile rakibini yakalasa da geçemedi ve beşinci sırada kaldı. Magalhaes son etapları sezonun bir sonraki yarışı olan Arjantin Rallisi’nde denemek üzere farklı ayarlar yaparak tamamladı.

Eduardo Schees, Mitsubishi Evo IX ile yarışı altıncı sırada tamamladı. Brezilyalı pilot yarış boyunca Bolivyalı rakibi Eduardo Peredo ile sıkı bir mücadeleye girdi. Aynı araç ile yarışan Perede son etapta kalana dek Schees’i rahat bırakmadı.

Daniel Oliveira sol ön lastiği patladığında altıncı sıradaydı. Tecrübeli kopilotu Denis Giraudet’in direktifi ile aracını etabın sonuna kadar getirmeyi başaran Oliveira Stohl Racing’in hazırladığı 207’si ile yarışı da yedinci sırada tamamlamayı başardı.

IRC İki Çeker Kupası’nda zafer Marcos Tokarski’nin oldu. Brezilyalı pilot genel klasman sekizincisi olarak 1600cc’lik Peugeot 207’si ile dikkatleri üzerine çekti.

Ralli boyunca sağanak yağış yarışanları ve organizatörleri oldukçe etkiledi. Rio Pesquerio özel etabının iki geçişi de etap içindeki derenin taşması sonucu iptal edildi. Yarışın kapanış etabı olan Super Prime Pinhais de yoğun yağış nedeni ile iptal edilmek zorunda kaldı.

IRC Brezilya Curitiba Rallisi sonrası puan durumu:
Pilotlar
1.   Juho HANNINEN, SKODA, 14
2.   Guy WILKS, SKODA, 11
3.   Mikko HIRVONEN, M-SPORT, 10
4.   Kris MEEKE, PEUGEOT UK ,10
5.   Jan KOPECKY, SKODA, 9

İki Çeker Kupası
1.   Kris PRINCEN, Clio R3 Trophy, 10
2.   Marcos TOKARSKI, 10
3.   Pierre CAMPANA, Clio R3 Trophy, 8
4.   Luis TEDESCO, ABARTH, 8
5.   Thomas BARRAL, Clio R3 Trophy, 6

Markalar
1. SKODA 28
2. PEUGEOT 21
3. M-SPORT 10
4. RALLIART 3

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: